Majster sveta Dušan Milo oslavuje jubileum 50 rokov

BRATISLAVA – Slovensko reprezentoval, keď sa zrodil historický zlatý hokejový úspech na majstrovstvách sveta vo švédskom Göteborgu v roku 2002. Zaznamenal vtedy jediný presný zásah Slovenska v zápase proti Fínsku (1:3) v základnej skupine a v nadstavbovej časti strelil proti domácemu Švédsku víťazný gól. V nedeľu 5. marca sa dožíva životného jubilea 50 rokov hokejový obranca Dušan Milo, súčasný asistent trénera v klube HK Nitra.

Za svoj najväčší úspech považuje práve zlato z MS v Göteborgu. "Zlatá medaila je zlatá medaila. A potom aj tituly v lige. Nemám ich veľa - dva. Jeden mám s Nitrou a na to sa pekne spomína," uviedol Milo.

Jeho hokejová kariéra sa začala v rodnom meste v klube HK Nitra v roku 1993. Tu odohral šesť sezón v slovenskej extralige. Následne jeden ročník pôsobil v Skalici (1999/00) a ďalšie dva roky v klube HKM Zvolen (2000-2002), s ktorým získal aj ligový titul (2000/01). Po úspešnom šampionáte v Göteborgu ho angažoval švédsky klub Modo Hockey.

Ako Milo priznal, nikdy nemal konkrétny hokejový vzor. "Nevnímal som to tak, že by som niekoho napodobňoval a nemal som nikoho špeciálne vytipovaného," povedal ďalej niekdajší obranca. Na konte má aj bronz z MS v Helsinkách v roku 2003. V priebehu nasledujúceho ročníka prestúpil do švajčiarskeho Lausanne HC. V ďalších dvoch ročníkoch sa vrátil do rodnej Nitry a zúčastnil sa aj na MS 2006 v lotyšskej Rige, kde v zápase proti Švajčiarsku strelil druhý gól Slovenska. Ďalších sedem sezón pôsobil v nemeckom Krefeld Pinguine.

Záverečné tri roky aktívnej kariéry odohral opäť za HK Nitra a v sezóne 2015/16 získal klub svoj prvý titul. Milo po skončení kariéry doteraz pôsobí v Nitre ako asistent trénera. V slovenských ligách odohral dokopy 648 zápasov, v ktorých zaznamenal 265 bodov (64 gólov a 201 asistencií).

Za reprezentáciu odohral 90 zápasov, strelil 15 gólov a účinkoval aj na ZOH 2002 v Salt Lake City. Mladým hokejistom odkazuje, aby na sebe stále pracovali. "Netreba prestať na sebe pracovať, na svojich slabých aj silných stránkach, stále čakať na šancu a keď príde, tak ju treba využiť. Či už v živote alebo v športe," dodal bývalý hokejista. Milo je ženatý a so svojou manželkou Martinou majú dve deti - dcéru Nikolu a syna Jakuba.