Historický úspech slovenských hokejistiek v Lausanne, získali bronzové medaily

LAUSANNE (SZĽH) - Slovenská hokejová reprezentácia hráčok do 16 rokov na III. zimných olympijských hrách mládeže 2020 v Lausanne vybojovala pre Slovensko historicky prvú olympijskú medailu na hokejovom turnaji družstiev. Mladé hokejistky v napínavom zápase o bronz porazili rovesníčky zo Švajčiarska 2:1.

Cesta k bronzovej medaile sa začala v základnej skupine so Švédskom a Nemeckom. V prvom zápase na turnaji sme vyzvali hráčky zo Švédska, s ktorými sme odohrali vyrovnaný duel. O víťazovi rozhodli až samostatné nájazdy, ktoré síce nezahrali v náš prospech, no zo zápasu sme si odniesli dôležitý bod. Do druhého zápasu šli slovenské hráčky s jasnou víziou – ak chcú bojovať o medaily, musia zvíťaziť v riadnom hracom čase. Dievčatá bojovali do poslednej sekundy, zápas proti Nemecku vyhrali 2:1 a odniesli si tri body.

Do semifinále Slovensko postúpilo z druhého miesta. V semifinálovom súboji na nás čakal víťaz prvej skupiny Japonsko, ktoré vo svojej základnej skupine ani raz nepochybilo a s prehľadom vyhralo oba zápasy. Česko s ním prehralo 1:4 a Švajčiarsko 1:5. Rozbehnuté Japonky sme chceli prekvapiť, no hoci sa dievčatá nevzdávali, silné súperky nepremohli. Semifinálový zápas, ktorý sa skončil výsledkom 5:0 pre Japonsko, posunul Slovensko do zápasu o bronz, v ktorom sme sa stretli s domácimi Švajčiarkami.

Do súboja o bronz sme sa na predchádzajúcich dvoch zimných olympijských hrách mládeže dostali len raz – pred štyrmi rokmi v Lillehammeri. Zhodou okolností boli našimi súperkami Švajčiarky, ktoré sa nám vtedy poraziť nepodarilo, prehrali sme 2:5 a skončili na 4. mieste. V roku 2020 sa karta obrátila.

Utorňajší zápas bol napínavý od prvej chvíle. Hoci dievčatá súperky v prvej tretine prestrieľali 8:3, gól nedali. V druhej tretine začali Švajčiarky hrať agresívnejšie a viac sa pretláčali do nášho obranného pásma. Brankárku Lauru Medviďovú sa im podarilo zlomiť v 18. minúte zápasu. Autorkou gólu bola Nina Harjuová, ktorej asistovala Jade Surdezová. Na konci 20. minúty zápasu prišlo vylúčenie na našej strane, no aj napriek švajčiarskemu aktívnemu nátlaku sa nám podarilo oslabenie ubrániť. Vyrovnávajúci gól prišiel v 25. minúte a 28. sekunde. Švajčiarsku brankárku Favreovú premohla Nina Hudáková, ktorej asistovali Dobiašová a Kapičáková. O minútu na to prišiel druhý slovenský gól – Nikola Janeková za asistencie Hudákovej zvýšila na 2:1 pre Slovensko.

Naša úloha v poslednej tretine bola jasná – neinkasovať gól, prípadne streliť do švajčiarskej bránky ešte jeden. To sa nám už síce nepodarilo, no obrovskému náporu Švajčiarska sme v posledných minútach zápasu odolali a Slovensko sa vďaka bojovnému výkonu mladých hokejistiek teší z historicky prvej olympijskej medaily z hokejového turnaja družstiev!

Trénerka Sabolová: „Na dievčatá sme hrdí!

„Bola to dráma do posledných sekúnd. Mysleli sme, že to najhoršie sme si prežili v zápase s Nemeckom, no stále sa to dá vystupňovať. Dievčatám sme však verili. Stále sme im prízvukovali, aby sme boli trpezlivé a dodržiavali systém… A vyšlo to!” vyjadrila k dnešnému víťazstvu hlavná trénerka tímu Gabriela Sabolová. „Na dievčatá sme veľmi hrdí. Zlepšovali sa od zápasu k zápasu, dokázali hrať systémom, ktorý sme od nich vyžadovali a vďaka tomu sme boli úspešní. Stojí za tým poctivá a trpezlivá hra. Vedeli sme, že tímová práca prinesie úspech, tak sme radi, že to vyšlo,” dodola trénerka.

Mladé hokejistky po zápase žiarili šťastím. Bronz na olympijských hrách im nikto nedaroval zadarmo, vybojovali si ho svojou odhodlanosťou. „Pocity sú neskutočné. Myslím, že sme si to zaslúžili poctivou robotou. Zápas o bronz sa hral veľmi ťažko, boli tam isté momenty, ktoré sme mohli urobiť lepšie, ale podali sme dobrý výkon a víťazstvo sme si zaslúžili. Je to niečo neskutočné, prepísali sme históriu,” radovala sa po zápase asistentka kapitánky Zuzana Dobiašová. „Toto sa môže stať len raz za život, nehovoriac o tom, že je to olympiáda. Museli sme pre to urobiť všetko, vydať zo seba všetko. V šatni budeme určite veľmi kričať a oslávime to asi detským šampanským,” dodala so smiechom bronzová brankárka Laura Medviďová.