Historický puk skončil v hľadisku, majstrovské prstene potešili obe strany

Zápasu úvodného kola novej extraligovej sezóny medzi Košicami a Humenným predchádzal slávnostný ceremoniál, počas ktorého zamierila pod strop Steel arény jedenásta majstrovská vlajka. Strojcovia úspechu spred pár mesiacov si následne z rúk vedenia prevzali pamätné prstene, ktoré nepotešili len hráčov na domácej strane. Právo na ich nastoknutie na prst totiž majú aj letné posily nováčika súťaže – útočníci Denis Paršin a Jakub Linet.

Bolo to trochu špecifické. Pri tom ceremoniáli som si spomenul, že sme tu odviedli kus dobrej roboty a ten prsteň mi to bude pripomínať. Pri pohľade na tú vlajku som bol hrdý na to, že som k nej priložil ruku k dielu i ja,“ zareagoval J. Linet na pekné gesto košického klubu. Majstrovskí parťáci mu však návrat do Steel arény príliš nespríjemnili. Hostia od Laborca totiž prehrávali už v trinástej minúte o tri góly. „Vedeli sme, že Košice na nás nabehnú a budú to chcieť rýchlo rozhodnúť. Nám chvíľu trvalo, kým sme sa dostali do tempa. Od druhej tretiny sme však hrali vyrovnaný zápas a možno sme si zaslúžili ešte nejaký gólik navyše. Z našej strany to bol na úvod veľmi dobrý zápas. Ukázali sme, že nebudeme takým ľahkým súperom.“

Humenčania sa po nepríjemnom privítaní v súťaži otriasli a v 28. minúte oslávili svoj historicky prvý gól na najvyššej úrovni. Jeho autorom bol skúsený Lukáš Handlovský. Pamätný puk si však do vitríny neodniesol.

„Puk nemám a neviem či potom neskončil v hľadisku po nejakej ďalšej akcii. Poviem pravdu, v momente jeho dosiahnutia som si ani neuvedomil, že ide o nejaký historický gól. Bral som to tak, že stále prehrávame 1:3. Ak by to bol gól víťazný, tak by to bolo niečo úplne iné,“ poznamenal 37-ročný útočník. Z prehry na ľade majstra veľkú tragédiu nerobí. V mužstve trénera Andreja Parfenova totiž prebiehali do poslednej chvíle zmeny a dokonalé vyladenie ešte chvíľu potrvá. „Naše mužstvo je zložené nanovo a máme na čom pracovať. Niektorí chlapci prišli len pred pár dňami. Zohrávame sa, ale v šatni sa vytvorila dobrá partia a ak budeme bojovať tak ako dnes, tak výsledky prídu. Nezachytili sme prvú tretinu, ale potom sme ukázali, že môžeme hrať aj s majstrom. Teraz nás čaká domáci zápas proti Slovanu a pôjdeme do toho tak, ako v Košiciach od druhej tretiny.“

Majstrovský tím Košíc môže byť naopak so štartom sezóny maximálne spokojný. V druhej tretine síce zverenci Dana Cemana poľavili, no celkovo mali tri body pevne vo svojich rukách.

„Už teraz sme na tom lepšie ako vlani. Vtedy sme začali sezónu zle a som preto veľmi rád, že sme vyhrali. Verím, že na to nadviažeme v nedeľu proti Bystrici a nebudeme sa trápiť,“ pousmial sa obranca Radek Deyl, ktorý oslávil deň pred štartom sezóny 34. narodeniny. Víťazstvo a majstrovský prsteň označil za najkrajšie darčeky.

„Prsteň som ešte na narodeniny nedostal a bolo to príjemné prekvapenie. U nás v Košiciach takáto tradícia v minulosti nebola a snáď nám ešte nejaké pribudnú,“ podotkol skúsený obranca, ktorý ocenil aj hru nováčika. „Humenné posilnilo na správnych miestach a proti takto defenzívne ladenému tímu sa hrá veľmi ťažký zápas. Sústredili sme sa na prvú tretinu a vedeli sme, že nesmieme ostať v poslávnostnej letargii. Dostali sme sa do vedenia a škoda len druhej tretiny. Tá bola zlá. Vypadli sme z tempa, prišli vylúčenia. Našťastie sme v tretej časti opäť zapli.“

Aj podľa strelca druhého košického gólu Mária Luntera bolo dôležité rýchlo vstrebať emócie z predzápasového ceremoniálu a nepripustiť povestnú majstrovskú opicu.

„Našim úmyslom bolo dostať sa do zápasu veľmi rýchlo. Pred úvodným buly sme totiž stáli pomerne dlho,“ vyslovil sa Lunter. „Našťastie sme strelili potrebné góly. Potom oni pridali a my sme trochu poľavili. Po druhej tretine sme si niečo povedali a vrátili sme sa k nášmu hokeju.“

Košičanov čaká v druhom kole ďalší domáci zápas proti Banskej Bystrici, Humenné zažije v nedeľu veľkú slávu v podobe historicky prvého domáceho extraligového duelu proti Slovanu Bratislava.