HGC: Slováci po skvelom výkone zdolali USA 5:2, Feneš: Takto sa hrá za Slovensko

PIEŠŤANY (SZĽH) – Slovenskí hokejisti do 18 rokov zdolali v úvodnom vystúpení na Hlinka Gretzky Cupe 2021 favorizovaných amerických rovesníkov 5:2. V dueli B-skupiny na piešťanskom štadióne sa prezentovali vynikajúcim tímovom výkonom a zaslúžene triumfovali. Hetrikom sa blysol len 16-ročný útočník Dalibor Dvorský.

Ďalší zápas v B-skupine čaká slovenský výber už v utorok, od 19.00 h nastúpia proti Nemecku. Američania sa pokúsia o nápravu reputácie od 15.30 proti Švédom.

Hlinka Gretzky Cup 2021, B-skupina

Slovensko – USA 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)

Góly: 1. Repčík (Slafkovský, Mešár), 2. Dvorský (Čiernik, Molnár), 4. Slafkovský (Moško, Repčík), 22. Dvorský (Nemec, Repčík), 44. Dvorský (Repčík, Mešár) – 26. Plante (Borgesi), 35. Argerter (Finley).

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0.

Rozhodovali: Baluška, D. Konc st. – Kacej, Synek – 500 divákov.

SR: Eliaš – Nemec, Moško, Štrbák, Nátny, Žabka, Kmec, Nahálka, Krakovský – Mešár, Repčík, Slafkovský – Sýkora, Petrovský, Žlnka – Čiernik, Dvorský, Molnár – Kopecký, Suchý, Honzek. Tréner I. Feneš.

USA: Szyszka – Brzustewicz, Livanage, Healey, Borgesi, Bocharov, Dorrington, Rinzel, Devlin – Hayes, Abraham, Plante – Aegerter, Lund, DeAngelo – Knuble, Ali, Clark – Laylin, Steenari, Finley. Tréner J.D. Forrest.

Slováci mali fantastický vstup do stretnutia. Po 192 sekundách vyhrávali 3:0, čím Američanov donútili vziať si oddychový čas. Trojgólový bleskový úvod načal Repčík v presilovke už po 41 sekundách od úvodného buly. Druhý gól pridal aj so šťastím Dvorský – pomohol mu k nemu odrazom americký brankár McNicholas – a tretí Slafkovský po efektnom spracovaní a ešte efektnejšom zakončení blafákom. Američania sa ťažko oklepávali. Očakávaný tlak si vytvorili až v závere tretiny. Slováci však výborne korčuľovali. Hrali agresívne, s viditeľnou motiváciou vytiahnuť sa proti favoritovi. Aj preto po prvej tretine zaslúžene viedli.

Do druhej hoci nastúpili Američania viditeľne odhodlaní niečo s výsledkom urobiť, ale v oslabení inkasovali od Dvorského, ktorý ideálne vložil hokejku do Repčíkovej strieľanej prihrávky. Potom zapli aj Američania. Vytvorili si závar a v 26. minúte znížili. Ťažili z faktu, že Slováci mali na striedačku ďaleko a nestihli vystriedať, kým súper vymenil celú päticu. Vďaka Plantemu sa hostia napokon prvýkrát v zápase tešili z gólu. O deväť minút neskôr pridal druhý Aegerter. Posledná päťminútovka však patrila Slovákom. Šancu na piaty presný zásah si aj vytvorili, no neuspeli.

Pridali ho až po zmene strán. V presilovke si elegantné miesto na strelu z prvej našiel Dvorský, ktorý bez váhania poslal z prvej Repčíkovu prihrávku do siete. Slovákov piaty gól uvoľnil a patrilo im dianie v tretej tretine. Američania sa len sporadicky dostávali pred Eliaša. A ak sa im to aj podarilo, slovenský brankár pokračoval v spoľahlivom výkone. Taký podalo napokon celé mužstvo trénera Ivana Feneša a favorizovaných Američanov zaslúžene zdolalo.

Hlasy po zápase:

Ivan Feneš, tréner SR 18: „Základom víťazstva bol výborný brankár a vynikajúci kolektívny výkon. Fantasticky nám fungovali presilovky. Hráči, ktorí hrali, potvrdili, že majú svetovú triedu. Takto sa hrá za Slovensko. Chlapci ukázali svoju pravú tvár a som rád, že aj pred diváckou návštevou potvrdili, že vedia hrať svetový hokej.“

Dalibor Dvorský, autor hetriku: „Tri góly ma potešili, ale viac si cením tímové víťazstvo. Začali sme ozaj výborne. V druhej tretine sme trocha poľavili, ale v šatni zaznelo, že takto nemôžeme hrať. V tretej sme už súpera nepustili takmer do žiadnej šance. Hrali sme srdcom, ako jeden tím a napokon sme to zvládli.“

Juraj Slafkovský, v zápase 1+1: „Najlepší možný začiatok turnaja. Dokázali sme, že vieme strieľať góly, zvládať náročné chvíle v zápasoch. Musíme sa odraziť od tohto víťazstva do ďalších zápasov. Od prvého do posledného – každý jeden z nás veril, že to môžeme zvládnuť. A my sme to dokázali.“

Peter Repčík, v zápase 1+3: „Pred zápasom sme si vraveli, čo máme plniť. Napríklad byť silný v predbránkovom priestore, hrať do tela, keďže z prípravného zápasu Američanov s Čechmi sme vedeli, že nehrajú fyzicky, ale skôr technicky. Čo sme si povedali, to na nich platilo. Ešte nikdy sa mi nepodarilo zdolať veľký hokejový národ. Je to neskutočný pocit.“