HGC: Slováci deklasovali Nemecko 12:2 a sú v semifinále, Mešár: Žijeme svoj sen

PIEŠŤANY (SZĽH) – Slovenským hokejistom do 18 rokov sa podaril unikátny počin. Premiérovo v histórii Hlinka Gretzky Cupu postúpili do semifinále prestížneho mládežníckeho turnaja. Zaručilo im to vysoké utorňajšie víťazstvo 12:2 nad Nemeckom, vďaka ktorému majú v tabuľke piešťanskej B-skupiny spolu so Švédmi nedostihnuteľný šesťbodový náskok pred zostávajúcou dvojicou Nemecko, Spojené štáty americké.

Druhý hetrik v druhom zápase na turnaji strelil ešte len 16-ročný útočník Dalibor Dvorský. V utorok proti Nemecku k nim pridal aj štyri asistencie, čo znamená, že v dvoch dueloch nazbieral neuveriteľných desať kanadských bodov. Po štyri kanadské body zaknihovali Ondrej Molnár (2+2), Šimon Nemec (0+4), Juraj Slafkovský (2+2), Filip Mešár (1+3) a Alex Čiernik (1+3).

Slováci v 30-ročnej histórii turnaja, ktorý odštartoval v roku 1991 a prešiel viacerými modifikáciami nielen názvu, či účastníkov ale aj formátu, obsadili dvakrát tretie miesto. V roku 1997 v českej Jihlave pri troch účastníkoch aj o rok neskôr v Bratislave pri štyroch účastníkoch. V rokoch 1999 a 2000 skončili na štvrtej priečke, avšak v semifinále turnaja v jeho novodobej histórii - od roku 2001 pod názvom Svetový pohár juniorov, neskôr známom ako Memoriál Ivana Hlinku, resp. dnešný Hlinka Gretzky Cup - nikdy nehrali.

Ešte pred piatkovým semifinále čaká Slovákov záverečný duel hlavnej fázy so Švédmi, s ktorými si to zverenci trénera Ivana Feneša rozdajú o prvé miesto v skupine.

Hlinka Gretzky Cup 2021, B-skupina

Slovensko – Nemecko 12:2 (5:1, 4:0, 3:1)

Góly: 5. Dvorský (Čiernik, Molnár), 9. Mešár (Nemec, Slafkovský), 14. Repčík (Slafkovský, Mešár), 15. Slafkovský (Nemec, Dvorský), 18. Čiernik (Petrovský, Štrbák), 30. Dvorský (Čiernik, Molnár), 33. Sýkora (Petrovský, Moško), 35. Molnár (Čiernik), 38. Slafkovský (Nemec, Dvorský), 52. Molnár (Dvorský, Štrbák), 53. Dvorský (Mešár, Nemec), 57. Repčík (Mešár) – 3. Gaidel (Ullmann), 54. Pischoff (Elias, Hauf).

Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 6:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 38:16.

Rozhodovali: Müllner, Štefik – Jedlička, Valo – 500 divákov.

Zostavy

SR: Eliáš – Nemec, Moško, Štrbák, Nátny, Žabka, Kmec, Nahalka, Krakovský – Mešár, Repčík, Slafkovský – Sýkora, Petrovský, Žlnka – Čiernik, Dvorský, Molnár – Šotek, Honzek, Kopecký. Tréner I. Feneš.

Nemecko: Noack (21. Wolf) – Hafenrichter, Kauhanen, Bettahar, Sinn, Grunewald, Hübner, Sturm, Grasmik – Kreniing, Kechter, Lutz – Elias, Hauf, Pischoff – Rollinger, Sivic, Anton – Gaidel, Ullmann, Oswald. Tréner A. Dück.

Nemci šli do vedenia v 3. minúte zásluhou Gaidela, ktorý si ideálne nakorčuľoval na prihrávku Ullmanna pred bránku. Slováci však o necelé dve minúty odpovedali efektnou kombináciou s koncovkou Dvorského a v 9. minúte otočili skóre využitou presilovkou po presnom projektile Mešára z prvej. Od toho momentu Slováci absolútne dominovali. V nasledujúcich troch presilovkách pridali tri góly z hokejky Repčíka, Slafkovského a Čiernika a za stavu 5:1 schádzali z ľadu ako jasne lepší tím vo všetkých herných aspektoch.

Vo výbornej hre pokračovali zverenci trénera Ivana Feneša aj v druhej tretine. Nemcov do ničoho nepustili. Zvierali ich v útočnom pásme a zapísali ďalšie štyri góly. Šiesty gól pridal strelou tesne ponad pravý betón nemeckého brankára Dvorský, po ňom zakončil rýchlo kombináciu na 7:1 Sýkora. V 35. minúte z efektnej zadovky Čiernika ťažil Molnár, ktorý na krátkom priestore vymiešal brankára a elegantným blafákom do forhendu poslal svoj tím do sedemgólového vedenia. Do konca druhej tretiny ho v presilovke navýšil utešenou strelou od modrej Slafkovský.

V tretej tretine Slováci náskok ešte zveľadili na rozdiel desiatich gólov. Do streleckej listiny sa zapísali Molnár, tretíkrát v dueli Dvorský a napokon aj Repčík. Konečné skóre – 12:2.

hlasy po zápase:

Ivan Feneš, tréner SR 18: „Sme nesmierne radi, že sme ukázali a potvrdili, že na Slovensku máme fantastických mladých hráčov. Veľmi sa tešíme a vážime si to. Zostávame však nohami na zemi. Verím, že turnaj sa pre nás ešte len začne.“

Alex Čiernik, v zápase 1+3: „Je to skvelý pocit, v šatni panuje fantastická nálada. Ale v stredu nás čaká ďalší zápas, preto nemôžeme uletieť, ale sústrediť sa naň. Ešte je všetko pred nami. Cítim však, že sa stretla skvelá partia chalanov. Už v prípravnom dueli s Rusmi – hoci sme prehrali – sme si dokázali, že so silnými súpermi na turnaji môžeme niečo uhrať. A potvrdzujeme to.“

Filip Mešár, v zápase 1+3: „Som veľmi rád, že prežívame takýto turnaj. Sme výborná partia, skvele nám to šliape. Momentálne žijeme svoj sen. Ale verím, že sa to nekončí a že si ďalej pôjdeme za svojím cieľom.“

Šimon Nemec, v zápase 0+4: „Chlapcom som zagratuloval. Bol to výborný zápas, ktorý Slovensko v tejto vekovej kategórii azda ešte nezažilo. Ale treba sa stále držať pri zemi. Prežívame fantastické emócie, no musíme ich ustáť. Bude na mne, Ďurovi či Filipovi, aby sme partiu upokojili a do stredajšieho zápasu nastúpili s čistými hlavami.“