HGC 2022: SR nevyšla príprava s USA, Tartaľ: 40 minút sme hrali hokej, ktorým sa chceme prezentovať

RED DEER (SZĽH) – Slovenskej hokejovej reprezentácii do 18 rokov nevyšiel prípravný duel pred štartom Hlinka Gretzky Cupu 2022. V kanadskom Red Deere podľahla v piatok rovesníkom z USA 0:8. V úvodnom stretnutí hlavnej fázy turnaja nastúpia zverenci trénera Tibora Tartaľa v pondelok 1. augusta od 19.00 SELČ proti Švédsku. Následne ich čakajú ešte dva duely proti Kanade a Švajčiarsku.'

Slovenská osemnástka neodštartovala duel ideálne. Už po 97 sekundách sa do zakončenia z medzikružia dostal Američan Whitelaw a prekonal Urbana, ktorý začal zápas v slovenskej bránke. Mladí Slováci mali v ďalšom priebehu k dispozícii dve presilovky. Početnú prevahu však nezužitkovali, naopak počas druhej inkasovali. Rýchly protiútok v 13. minúte zakončil gólovo Brown. Američania boli strelecky aktívnejší. Na slovenskú bránku vyslali až 17 striel, z ktorých dve prepadli do siete. Na slovenskej strane mohol znížiť Dej, ale z dobrej pozície pred kanadským brankárom namieril len na zadný mantinel.

Druhú tretinu otvorili Američania úspešným prečíslenom dvoch proti jednému s koncovkou Sharpa. Po ňom mohol znížiť na 1:3 Pobežal, nechal však vyniknúť brankára Vachona. Aj Američania boli viackrát blízko k navýšeniu náskoku. Podarilo sa im to napokon v 35. minúte, keď sa v skrumáži pred bránkoviskom najlepšie zorientoval Adams a zvýšil na 4:0.

Hoci boli Slováci naďalej aktívni a snažili sa o výsledkovú korekciu, boli to Američania, ktorí strieľali góly. V rozpätí 44. a 48. minúty pridali ďalšie tri, čím definitívne zlomili odpor Slovákov. Po dorážke Browna sa presadil so šťastím z veľkého uhlu Terrance a napokon aj druhýkrát v zápase aj Whitelaw, ktorý prekonal brankára Slávika. Ten po druhej tretine vystriedal v slovenskej bránke Urbana. Skóre zápasu stanovil v 55. minúte Sharp.

Hlinka Gretzky Cup 2022 hráčov do 18 rokov – prípravný zápas:

USA – Slovensko 8:0 (2:0, 2:0, 4:0)

Góly: 2. Whitelaw, 13. Brown (Erdman), 22. Sharp (Whitelaw, Lacroix), 35. Adams (St. Louis, Musty), 44. Brown (McCarthy, Connor), 47. Terrance (Musty, Strathmann), 48. Whitelaw (Strathmann, St. Louis), 55. Sharp.

Vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, strely na bránku: 41:20.

Zostava SR: Urban (41. Slávik) - J. Chromiak, Baran, Eperješi, Pišoja, Barcík, Petras, Beluško, Ďurina – Cedzo, Pobežal, Císar – Molnár, Jenčko, Kukumberg – Pekarčík, Dej, Sisík – Maruna, Párička, Kurila – Rohaľ, Stahoň.  Tréner Tibor Tartaľ.

Hlas po zápase:

Tibor Tartaľ, hlavný tréner SR 18: Výsledok nie je pozitívny rovnako ako skutočnosť, že sme nestrelili gól. Napriek vysokej prehre musím zdôrazniť, že štyridsať minút sme robili dobre rôzne detaily a malé aspekty hry. Bol to hokej, ktorým sa chceme prezentovať. Bohužiaľ, neboli sme efektívni vo chvíľach, keď sa lámal zápas. Dvakrát sme inkasovali na začiatku tretíne, konkrétne prvej i druhej, čo nám skomplikovalo možnosť strhnúť duel na našu stranu. Po druhej tretine sme vystriedali Urbana v bránke za Slávika. Chceme mať pripravených oboch brankárkov na hlavný turnaj. Kľúčové bude taktiež doladiť hru v početnej prevahe. Presilovky môžu byť rozhodujúce aj v úvodnom súboji proti Švédom. Očakávame ešte náročnejší zápas. Musíme byť maximálne koncentrovaní a využiť všetky príležitosti a šance, ktoré si vypracujeme. "