HGC 2022: Slováci hrali výborne, so Švédmi však doplatili na nízku efektivitu

RED DEER (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prehrala v úvodnom vystúpení na hlavnom turnaji Hlinka Gretzky Cup 2022 v kanadskom Red Deere so Švédskom 1:4. Výkonnostne však odohrala veľmi dobrý duel, v ktorom si jej hráči vypracovali mnoho gólových príležitostí, no z 31 pokusov premenili len jeden zásluhou Barcíka v 46. minúte.

Zverencov trénera Tibora Tartaľa čakajú v základnej skupine prestížneho turnaja ešte dva zápasy. V noci na stredu 3. augusta od 3.00 SELČ vyzvú Kanadu a v ten istý deň od 23.00 SELČ aj Švajčiarov.

Hlinka Gretzky Cup 2022 hráčov do 18 rokov – základná skupina:

Švédsko – Slovensko 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Góly: 39. Forsfjäll (Stenberg, Erliden), 47. Stenberg (Sagranden, Forsfjäll), 54. Edstrom (Nilsson, Landén), 59. Stenberg (Edstrom) – 46. Barcík (Molnár).

Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Zostava SR: Urban – J. Chromiak, Baran, Eperješi, Pišoja, Barcík, Petras, Beluško – Cedzo, Pobežal, Císar – Molnár, Jenčko, Kukumberg – Pekarčík, Dej, Sisík – Kurila, Párička, Maruna – Rohaľ. Tréner T. Tartaľ.

Slovenskí mladíci sa Švédov nezľakli. Od úvodného buly hrali s nimi vyrovnanú ofenzívnu partiu s veľkou porciou šancí. Kľúčovú úlohu zohrávali brankári, nielen Urban v slovenskom drese, ale aj Erliden v švédskej. Zverenci trénera Tartaľa od začiatku výborne korčuľovali. Boli aktívni v 9. minúte mohli ísť do vedenia, dobrú prihrávku Pekarčíka však nepremenil Kukumberg stojaci v ideálnej pozícii pred švédskou bránkou. Po ňom mohol skórovať Molnár a v 16. minúte aj Pekarčík, ktorý však mieril len do Erlidenovej lapačky. Škoda, že sa Slovákom nepodarilo streliť gól ani v záverečných sekundách. Zaslúžene by šli do vedenia.  Nevyužili však ani jednu z troch ponúknutých presilovkových príležitostí.

Druhú tretinu otvorili Švédi viacerými dobrými príležitosťami, ktorým prialo predovšetkým vylúčenie Beluška. V 25. minúte, ešte stále počas oslabenia, však mohli inkasovať, no Maruna nedotiahol smelý únik do zdarného konca. V druhom dejstve mali Švédi častejšie puk na hokejkách, no čistejšie príležitosti zahadzovali Slováci. Ani Pekarčík, ani Císar však neskórovali, hoci v prípade druhého menovaného pomohla švédskemu brankárovi žŕdka. Švédom napokon celotretinová snaha vyšla v 39. minúte. Po nepremenenom úniku Pobežalom založili protiútok, ktorý zakončil gólom Forsfjäll.

Úvodnú päťminútovku tretej tretiny poznačili dve veľké príležitosti – po jednej na každej strane. Molnárovi nevyšiel efektný prienik, zakončenie hostí skončilo na žŕdke Urbanovej bránky. V 46. minúte sa už Molnár úspešne prekľučkoval v útočnom pásme, posunul puk žabkou na modrú Barcíkovi, ktorého pokus zápästím si švédsky brankár zrazil do siete – 1:1. Následne však arbitri prísne posúdili Císarovu aktivitu a Švédi využili presilovku ukážkovú kombináciu s koncovkou Stenberga do poloprázdnej bránky – 2:1. V 54. minúte sa súper dostal do dvojgólového vedenia, po chybnej rozohrávke a vyrazenej strele si puk nešťastne zrazil do vlastnej siete Eperješi. Slováci sa v závere snažili o zdramatizovanie zápasu, ale 73 sekúnd pred koncom pečatil skóre druhým zápasovým úspechom Stenberg – 4:1.

Samuel Barcík, autor gólu SR 18: „Hrali sme veľmi dobre, boli sme Švédom vyrovnaný súper. Bohužiaľ, ušla nám disciplína, urobili sme zopár chýb, a to nás stálo zápas. Je to krutá prehra. Skóre nezodpovedá výkonu, ktorý sme podali.“

Leo Eperješi, obranca SR 18: „Náš výkon bol solídny. Hrali sme ako tím, ukázali sme svoju hokejovú identitu. Po prehre s USA sme si povedali, že turnaj sa ešte len začína. Čakajú nás dva zápasy, ktoré ak zvládneme, postúpime do semifinále.“

Tibor Tartaľ, tréner SR 18: „Ťažko hľadám slová. Som rád za identitu, ktorou sme sa prezentovali. Chceli sme byť aktívni. Zopár situácií sme nevyriešili najlepšie, škoda. Podali sme dobrý výkon. Išli sme za víťazstvom. Keď sa lámal zápas za stavu 1:1, prišlo prísne vylúčenie, ale je to medzinárodná úroveň, musíme sa s ňou vyrovnať. Naďalej sa plánujeme držať našej identity. Hrať aktívne a siahať v zápasoch na víťazstvo.“