Gernát sa teší na nové výzvy. Najprv olympijská miestenka a potom nádhera pod Mont Blancom

Dostať sa do švajčiarskej National League bolo v posledných rokoch pre slovenských hokejistov ešte ťažšie, ako dostať sa do NHL. K Stanislavovi Horanskému, ktorý pôsobí v krajine pod Alpami už desať rokov a prešiel si tamojším mládežníckym systémom, sa v závere minulej sezóny pridal útočník Libor Hudáček a toho teraz v Lausanne strieda obranca Martin Gernát.

Najproduktívnejší obranca uplynulého ročníka českej extraligy a čerstvý majster s Třincom podpísal s Levmi trojročný kontrakt.

Martin, o vašom prestupe do Švajčiarska sa hovorilo už dlhší čas. Aké sú vaše pocity po oficiálnom potvrdení?

Martin Gernát: S Lausanne sme sa v podstate dohodli už pred majstrovstvami sveta. Mal som to na papieri, ale v klube ešte čakali na potvrdenie príchodu ďalšieho cudzinca – Kanaďana Phila Varoneho. Zverejnilo sa to teda až teraz. Osobne som určite šťastný a veľmi si cením túto trojročnú zmluvu. Je to pre mňa ďalšia kariérna výzva.

V drese Třinca ste získali majstrovský titul i status najproduktívnejšieho obrancu extraligy. Dá sa povedať, že ste v Česku získali všetko, čo sa získať dalo a chcelo to nové výzvy?

Presne tak. Ak je možnosť posunúť sa, tak ju musíte využiť. V Třinci bolo krásne a budem na to spomínať iba v dobrom. Podarili sa nám tam veľké veci, ale dostal som šancu skúsiť niečo nové a rád by som zopakoval takéto úspechy aj vo Švajčiarsku. V Lausanne budujú tím, ktorý by mal v najbližších rokoch bojovať o najvyššie priečky. A to ma láka.

Nakoľko pomohol fakt, že ste tam už v závere sezóny 2017-18?

Určite to zohralo rolu a aj preto sme prestup neriešili cez žiadnych agentov. V podstate som to zbúchal sám a pomáhali mi majiteľ tímu Svoboda a aj Vlado Dravecký. S agentom tam majú výborné vzťahy. Vopred sme sa na všetkom dohodli a išlo to hladko. Teší ma to, pretože kontrakty sú momentálne nízke a takto mám počas leta pokoj.

Na tréning do Košíc ste pricestovali na aute s klubovými logami Lausanne. Znamená to, že ste tam už boli a všetky potrebné veci sú už vybavené?

Áno, je to tak. Bol som tam a zaujali ma hlavne zmeny. Keď som bol v Lausanne naposledy, tak budovali nový štadión a klub prechádzal prestavbou. Menili sa manažéri i hráči. Teraz je to všetko hotové, máme tam staronového trénera, ktorý ma pozná. Navyše tam bude asistentom Robo Petrovický a to je pre mňa super. Servis v Lausanne je perfektný. Od prvého dňa sa informovali, čo potrebujem a čo pre mňa môžu urobiť. Nielen pre mňa, ale aj pre rodinu, ktorá príde so mnou. Všetko je to na vysokej úrovni, jednoducho Švajčiarsko.

Dostať sa do švajčiarskej ligy je pre Slovákov v posledných rokoch nesmierne náročné. Spočítali by sme ich na prstoch jednej ruky. Ceníte si prejavenú dôveru aj z tejto stránky?

Jednoznačne. Vyberajú si hlavne bývalých hráčov z NHL, alebo idú modernou švédskou cestou. Som teda naozaj vďačný, že si vybrali práve mňa. Za posledných desať rokov si naozaj spomínam iba na pár Slovákov, ktorí tam hrali. Nie je ľahké dostať sa do švajčiarskej súťaže a vnímam to ako odmenu za odvádzanú prácu.

Okrem hokejovej zmeny vás čaká i zmena životného štýlu. Třinec bol malým priemyselným mestom v pohraničí, teraz si užijete luxusné prostredie Ženevského jazera. Tešíte sa na to?

Bude to naozaj niečo úplne iné. V Třinci bolo všetko pokojné, Lausanne je určite iné a krajšie mesto. V jeho okolí sú krásne hory a teší ma, že v blízkom Chamonix pod Mont Blancom mám známeho Riša Sabola. V posledných rokoch som tam za ním chodil v čase voľna a boli to krásne výlety na lyžiach. To prostredie je nádherné. Lausanne, Ženevské jazera, samotná Ženeva i hory. Teším sa na to, ako to postupne pobeháme.

V Třinci vás nahradí Martin Marinčin, ktorý sa vracia zo zámoria do Európy. Vám rovnaké rozhodnutie vyšlo. Bolo ťažké rozhodnúť sa pred rokmi ukončiť snaženie o NHL a prijať ponuku z Česka?

Veľa ľudí hovorí, že česká extraliga je krokom späť. Sám som sa však presvedčil o tom, že tomu tak nie je. Sparta bola veľkoklubom a Třinec predstavuje absolútne špičkový level. To je jednoducho klub na úrovni KHL a dokazovali sme to aj v Lige majstrov. Kluby z českej extraligy tam hrali vždy dôstojnú rolu a dostávali sa veľmi ďaleko. Martin teda svoje rozhodnutie určite ľutovať nemusí.

Hovorili ste s ním o Třinci? Nevyčítal vám trochu, že ste nastavili latku veľmi vysoko a všetci budú od neho očakávať podobné štatistiky?

Samozrejme, že sme spolu hovorili. Maťo sa informoval a dodal som mu len pozitívne referencie. Maťo má doma malé dieťa a aj z pohľadu cestovania a života to bude pre neho super voľba. Zaželal som mu hlavne zdravíčko a nech sa mu darí tak, ako keď sme boli spolu v Edmontone.

Spomínate Edmonton Oil Kings. Práve tam teraz draftovali mladého košického útočníka Jakuba Demeka. V Aréne Sršňov s ním momentálne trénujete. Vyzvedal informácie o tomto zámorskom klube?

Videl som, že si ho Oil Kings vybrali a už mi to písali aj chlapci z Edmontonu. Tešili sa, že majú opäť Slováka. Vravel som im však, že Martin Gernát bol iba jeden jediný. Ale nie, samozrejme žartujem. Som rád, že tam ide chalan z Košíc a veľmi rád mu pomôžem. Určite mu posuniem aj kontakty na Slovákov, ktorí mne i Marinovi počas našich čias v Edmontone veľmi pomohli.

V auguste nás čaká olympijská kvalifikácia. Ste pripravený pomôcť v boji o účasť pod piatimi kruhmi?

Dúfam, že dostanem príležitosť. Ak ma tréneri oslovia, tak určite prídem. Od olympiády nás delia tri zápasy a každý z nás tam chce ísť. Ciele sú teda jasné – postúpiť a zahrať si na olympiáde.

Vaša generácia teraz zažije niečo podobné, ako zažívali hráči, ktorí posúvali slovenskí hokej z céčka do áčka. Každý zápas na turnaji bude zápasom o všetko a tlak bude teda silný..

Je to tak a zaváhanie si na takomto turnaji nemôžete dovoliť. O účasť na olympiáde sme dlho bojovať nemuseli, teraz je to potrebné. Som však presvedčený o tom, že budeme mať silný tím. Augustový termín umožňuje aj štart hráčov z NHL a tá naša kvalita bude obrovská. Máme to vo vlastných rukách a verím, že tie tri zápasy zvládneme. Slovenský hokej na olympiádu patrí a musíme to dokázať na ľade.