EYOF: Strieborné dievčatá pricestovali na Slovensko, Šatan: Chceme pokračovať v rozvoji ženského hokeja

BRATISLAVA (SZĽH) – Strieborné medailistky zo zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v nedeľu popoludní pricestovali do Bratislavy. Reprezentantky do 16 rokov po úspešnom turnaji v Rakúsku privítal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. Dievčatá okrem toho absolvovali krátky mediálny brífing a vychutnali si obed.

„Gratulujem hráčkam a členom realizačného tímu k medailovému úspechu. V januári sme zažili vydarené majstrovstvá sveta hokejistiek do 18 rokov a následne prišiel aj cenný kov na EYOF-e v kategórii do 16 rokov. Verím, že tieto dievčatá budú v nasledujúcich rokoch nositeľkami kvality v reprezentáciách a bude sa im naďalej dariť,“ povedal novinárom Miroslav Šatan.

Bývalý vynikajúci útočník zároveň zdôraznil, že SZĽH chce naďalej podporovať rozvoj ženského hokeja. „Máme plány, ako pomôcť ženskému hokeju, pretože v minulosti sa naň trochu zabudlo. Snažíme sa priniesť nové veci. Pripravili sme dievčatám turnaje s názvom Hokejová galaxia, ktoré si užili v minulej aj aktuálnej sezóne. Verím, že im to pomohlo naďalej rozvíjať ich hokejový talent. Chceme v tom pokračovať a zároveň robiť týchto aktivít ešte viac, aby dostali priestor aj nové mladé dievčatá,“ doplnil prezident zväzu.

Hokejové reprezentantky priniesli medailu z Európskeho olympijského festivalu mládeže prvýkrát v histórii. V základnej skupine nazbierali šesť bodov v konkurencii Fínska, Švajčiarska a Rakúska. Vo finále podľahli Češkám 1:4, hoci do 45. minúty držali nerozhodný stav. „Odohrali sme fantastický turnaj. Miestami sme síce v zápasoch zažili náročné chvíle, ale dievčatá ich zvládli. Musím hráčky pochváliť za odvedené výkony. Určite získali cenné skúsenosti a bola to pre nich veľká škola smerom do budúcnosti,“ hovoril asistent trénerky Juraj Ostrolucký. Hlavná koučka Nicol Lucák Čupková sa z dôvodu náročnej logistiky a pracovných povinností nemohla zúčastniť na slávnostnom privítaní, keďže z dejiska podujatia cestovala priamo do Česka, kde pôsobí. 

Z pozície kapitánky viedla tím Ema Lacková, ktorá nastupovala v elitnej formácii po boku Nely Lopušanovej a Emy Tóthovej. „Dievčatám som neustále zdôrazňovala to, aby sme hrali ako jeden tím. To sa nám darilo a pomáhalo nám to v jednotlivých zápasoch. Po nevydarenom finále som spoluhráčkam vravela, aby dali hlavy hore. Napriek prehre s Češkami sme dosiahli medailový úspech a turnaj nám vyšiel,“ zhodnotila 15-ročná útočníka, ktorá nechýbala ani na osemnástkových MS vo Švédsku.

Podobne ako v Östersunde, aj v Rakúsku bola najproduktívnejšou hráčkou turnaja Nela Lopušanová. Okrem striebornej medaily si odniesla ocenenie pre najlepšiu útočníčku podujatia. „EYOF bol pre mňa náročnejší ako svetový šampionát, keďže si na mňa súperky dávali pozor a nedostávala som toľko priestoru. Z tímového hľadiska však pre nás turnaj dopadol veľmi dobre. So spoluhráčkami sme sa navzájom neustále podporovali a držali spolu ako správny tím,“ uviedla Lopušanová. 

Na rozdiel od Lopušanovej s Lackovou, premiérové významné medzinárodné podujatie má za sebou Mariana Sumegová. Mladá brankárka bola taktiež jednou z kľúčových postáv tímu na ceste za striebrom. Vo finále predviedla až 48 úspešných zákrokov, ale ani to nestačilo na zastavenie Češiek. „Bol to náročný zápas, keďže čelila som veľkému počtu striel. Spoluhráčky mi však veľmi pomáhali, nielen v tomto dueli. Práve vďaka tomu sme dosiahli úspech v podobe strieborných medailí,“ dodala Sumegová.