EYOF: Slovenská šestnástka prehrala na úvod so Švajčiarkami 3:4

SPITTAL AN DER DRAU (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 16 rokov prehrala v úvodnom vystúpení skupinovej fázy na Európskom olympijskom festivale mládeže so Švajčiarkami 3:4. V zápase, ktorý sa hral v rakúskom meste Spittal an der Drau, si Helvétky vybojovali rozhodujúci náskok v závere prvej tretiny, v ktorej strelili tri góly.

Slovenky boli v úvode súboja strelecky aktívnejšie a vyťažili vedúci gól. Jeho autorkou bola Nela Lopušanová. Záver prvého dejstva im však nevyšiel. Švajčiarky v rozpätí trinástich sekúnd 17. minúty strelili dva góly zásluhou Mériguetovej s Lovecchiovou a razom viedli 2:1. Tretí gól pridali len 18 sekúnd pred klaksónom, na 3:1 zvýšila Müllerová. V ďalšom priebehu sa striedali strelecké príležitosti na oboch stranách. Skóre sa však zmenilo až v tretej tretine. V 45. minúte zvýšila na 4:1 Vuilleminová. Vzápätí sa Slovenky nadýchli a dvanásť minút pred koncom znížila Tóthová na 2:4. O ďalších sedem minút neskôr upravila na rozdiel jediného gólu Karkošková. Slovenky boli v tej chvíli hladné po vyrovnaní. Osemdesiatpäť sekúnd pred koncom odvolali brankárku Sumegovú. Vyskúšali si aj hru šiestich proti piatim, počas ktorej sa pokúsili o viacero streleckých pokusov, ale vyrovnania sa nedočkali.

Zverenky trénerky Nicol Lucák Čupkovej nastúpia ešte na dva duely v základnej A-skupine. V pondelok večer od 20.00 h proti Rakúsku a v utorok v rovnakom čase proti Fínsku. Po hlavnej fáze budú nasledovať stretnutia o umiestnenie na 7., 5., 3. a 1. mieste.

Dievčenský EYOF, A-skupina:

Slovensko – Švajčiarsko 3:4 (1:3, 0:0, 2:1)

Góly: 3. Lopušanová (Karkošková, Tóthová), 48. Tóthová (Lopušanová, Lacková), 55. Karkošková (Eibenová) – 17. Mériguetová (Näfová, Dallesiová), 17. Lovecchiová (Manetschová, Langeneggerová), 20. Müllerová (Dalessiová, Leibundgutová), 45. Vuilleminová (Leibundgutová, Müllerová).

Zostava SR 16: Sumegová – Nogová, Tomaštíková, Eibenová, Večerková, Krištofíková, Kostková, Masláková, Turňová – Tóthová, Lopušanová, Karkošková – Juríková, Feníková, Lacková – Korčeková, Komloš, Tomasová – Sliacka. Trénerka N. Lucák Čupková.

Nicol Lucák Čupková, trénerka SR 16: „Mali sme výborný vstup do zápasu. Prvú polovicu prvej tretiny sme mali plno šancí, výborný tlak, ale v 16. minúte sa to zlomilo. Mysleli sme si, že Švajčiarkam dáme desať gólov. Všetky hráčky sa hrnuli dopredu, všetky chceli dať gól. Trikrát sme prepadli a inkasovali sme tri góly. V druhej tretine sme boli strelecky neefektívne. V šanciach sme sa chceli prekľučkovať až pred bránku, čo sa nedarilo. V tretej tretine sme apelovali na dievčatá, aby viac zakončovali. Prestrieľali sme v nej súperky 19:4, dali sme dva góly. Bol tam aj jeden sporný moment, pri ktorom sme zrejme dali gól. Bohužiaľ, na zápasoch nie je k dispozícii videozáznam a rozhodca si bol istý, že to videl správne. My si však myslíme, že to mal byť gól. Bol to rozhodujúci moment. Mohli sme vyrovnať na 4:4. Z prehry sa musíme poučiť. Hokej sa hrá šesťdesiat minút, no my sme vypustili v prvej tretine  tri minúty, v ktorých sme trikrát inkasovali, čo sa nám stalo osudným.“