EYOF: Slovenky zdolali Fínky, stredajší duel v ich skupine určí, či si zahrajú o zlato

SPITTAL AN DER DRAU (SZĽH) – Slovenské hokejistky do 16 rokov vyhrali v záverečnom skupinovom vystúpení v rámci Európskeho olympijského festivalu mládeže nad Fínkami 4:2. Opäť bodovo explodovala Nela Lopušanová, ktorá k dvom gólom pridala dve asistencie. Slovenky sú zatiaľ v skupine na priebežnej prvej priečke. O ich poradí však rozhodne až záverečný skupinový duel medzi Švajčiarkami a Rakúšankami, ktorý sa hrá v stredu. V závislosti od jeho výsledku môžu mladé Slovenky hrať buď o zlato, alebo bronz, alebo dokonca o konečné 5. miesto.

Do utorňajšieho večerného súboja s Fínkami vstúpili dobre, od úvodu boli strelecky aktívne. Aj v treťom skupinovom zápase platilo, že skóre otvorila ešte v úvodnej desaťminútovke prvého dejstva Nela Lopušanová. Fínky sa do klaksóna snažili o vyrovnanie, ale podarilo sa im to až v 23. minúte zásluhou Byskataovej. Zverenky trénerky Nicol Lucák Čupkovej však prišli s ideálnou odpoveďou. Po Lopušanovej prihrávke spôsobila druhú gólovú radosť Karkošková. Scenár sa opakoval. Fínky opäť prišli s odpoveďou v polovici zápasu zásluhou Lambergovej, ale teraz bola slovenská reakcia oveľa expresnejšia. Už po 28 sekundách vsietila gól Lacková. Záver druhého dejstva mali Slovenky silný. V posledných troch minútach sa pokúsili o šesť striel, no gólovú poistku nepridali. V tretej tretine im to už vyšlo. Kto iný ako Nela Lopušanová uzavrela skóre stretnutia na konečných 4:2 v slovenský prospech.

Zverenky trénerky Nicol Lucák Čupkovej ukončili skupinovú fázu s bilanciou dva víťazstvá, jedna prehra. V tabuľke A-skupiny môžu skončiť prvé, druhé aj tretie. Až záverečný deň určí ich definitívne skupinové poradie. Na jeho základe si všetky tímy zahrajú ešte jeden zápas – o konečné umiestnenie na 1., 3., 5. a 7. mieste.

Nicol Lucák Čupková, trénerka SR 16 ženy: "Ďakujem všetkým dievčatám za bojovný výkon. Hráčky plnili taktické pokyny, ktoré sme si povedali pred zápasom. Vedeli sme, že len víťazstvo nás môže udržať v medailovom boji. Duel sme začali bez rešpektu a už v šiestej minúte sme sa dostali do vedenia. Fínky sa síce dvakrát v zápase gólovo dotiahli, ale my sme dokázali pridať ďalšie dva góly a doviedli sme stretnutie do víťazného konca."

Dievčenský EYOF, A-skupina:

Fínsko – Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Góly: 23. Byskataová (Puhtová, Siivonenová), 30. Lambergová (Siivonenová, Stenová) ­– 6. Lopušanová (Tóthová, Lacková), 26. Karkošková (Lopušanová, Lacková), 30. Lacková (Tóthová, Lopušanová), 53. Lopušanová.

Vylúčené: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 29:40.

Rozhodovali: Kainbergerová – Pirsch, Samrock.

Zostava SR 16: Sumegová – Masláková, Tomaštíková, Eibenová, Večerková, Kostková, Krištofíková, Komloš, Turňová – Lacková, Tóthová, Lopušanová – Juríková, Karkošková, Korčeková – Tomasová, Feníková, Sliacka. Trénerka N. Lucák Čupková.