EYOF: Slováci proti Fínom dvakrát viedli, ale napokon nebodovali

UDINE (SZĽH) – Slovenskí reprezentanti do 17 rokov neuspeli v úvodnom zápase na chlapčenskom hokejovom turnaji v rámci zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF). V pondelňajšom dueli proti fínskym rovesníkom viedli 1:0 aj 2:1, ale napokon v talianskom Udine prehrali 2:4.

Skóre stretnutia otvorili slovenskí mladíci v závere úvodného dejstva. V 19. minúte sa presadil obranca Fabian Andrej Ličko. Odpoveď Fínov však prišla ešte do prestávky. Desať sekúnd pred prvou sirénou vyrovnal Kasper Pikkarainen. V polovici zápasu išli do vedenia opäť zverenci trénera Michala Hreusa. V 31. minúte presne namieril Martin Rudolf Liška.

Aj koncovka druhej tretiny patrila fínskej sedemnástke. V 35. minúte vyrovnal Aatu Karvinen a v absolútnom závere využil dvojnásobnú presilovku Matvej Bukovskij. Fíni si v poslednej tretine postrážili náskok. Zásluhou Jonatana Hirschovitsa zvýšili na rozdiel dvoch gólov a neinkasovali ani počas slovenskej powerplay.

Slovenskí reprezentanti odohrajú druhý a zároveň posledný zápas v skupinovej fáze turnaja proti Nemcom. V utorok o 15.30 h zabojujú o postup do semifinále. Ten im zaistí iba trojbodové víťazstvo.

EYOF, chlapčenský hokejový turnaj, A-skupina:

Slovensko – Fínsko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
19. Ličko (Prokopovič, M. Liška), 31. M. Liška (Šlank, Prokopovič) – 20. Pikkarainen (Rajala, Heinanen), 35. Karvinen (Vikla, Pikkarainen), 40. Butkovskij (Tuuva, Vikla), 51. Jonatan Hirschovits (Nyman, Joakim Hirschovits).
Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku 28:42, rozhodovali: Egger – Zen, Cristeli (všetci Tal.).

Zostava SR 17: S. Bodnár – Petras, Šlank, Ličko, Gracák, Král, Harvánek – T. Tomík, Semančík, Liščinský – T. Hurtaj, M. Šatan ml., Bohoš – Sejna, Straka, M. Valášek – Kalis, Prokopovič, M. Liška. Tréner M. Hreus.

Tabuľka A-skupiny
1. Fínsko 2 1 0 1 0 8:7 4
2. Nemecko 1 0 1 0 0 5:4 2
3. SLOVENSKO 1 0 0 0 1 2:4 0

Hlas po zápase

Michal Hreus, tréner SR 17: "Boli sme dobre nastavení a urobili sme v zápase veľa pozitívnych vecí vzhľadom na krátku prípravu. Favorit z Fínska potreboval na obrat presilovku piatich proti trom, v ktorej strelil rozhodujúci gól. Hoci sme sa nevyhli niekoľkým chybám, tak si myslím, že mladý tím podal slušný výkon. V závere sme hrali viac ako dve minúty bez brankára, ale napriek tomu sme neposunuli duel do predĺženia."