EYOF: Päť gólov proti Nemcom nestačilo, Slováci si zahrajú o konečné 5. miesto

UDINE (SZĽH) – Slovenskí reprezentanti do 17 rokov neuspeli ani v druhom zápase na chlapčenskom hokejovom turnaji v rámci zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) a nepostúpili do semifinálovej fázy podujatia. Zverenci hlavného trénera Michala Hreusa nezužitkovali dvojgólový náskok z prvej tretiny a podľahli Nemcom 5:7. V poslednom vystúpení v talianskom Udine si zahrajú v dueli o konečné piate miesto, ktorý je na programe vo štvrtok o 15.30 h.

Slovenskí mladíci mali vynikajúci vstup do zápasu. Už po deviatich sekundách otvoril skóre Tobias Tomík a v 6. minúte zvýšil vedenie nášho tímu Thomas Pavel Hurtaj. Nemci síce zakrátko znížili vďaka Mateuovi Späthovi, ale do prestávky ešte raz presne namieril Tomík. Tentoraz sa presadil v presilovke v úplnom závere prvej tretiny. 

Prvá polovica druhej časti hry bola v réžii nemeckého tímu. Súper využil streleckú prevahu na obrat. Postupne sa presadili Max Herzog, Gustavs Griva a v presilovke pridal štvrtý nemecký zásah Tobias Schwarz, na čo zareagoval kouč Hreus oddychovým časom. Slováci krátko po jeho skončení prežili oslabenie a v 36. minúte vyrovnali zásluhou Martina Kalisa.

Vyrovnaný stav vydržal do 50. minúty. Potom však prišli chvíle nemeckého útočníka Simona Seidla, ktorý dvoma gólmi v krátkom slede zabezpečil svojmu tímu rozhodujúci náskok. Slovenskí hokejisti síce znížili zásahom Fabiana Andreja Lička v 57. minúte, ale následná hra bez brankára im nepriniesla vyrovnanie. Naopak, šesť sekúnd pred koncom stretnutia Maximilian Oswald spečatil nemecké víťazstvo 7:5. 

Hlas po zápase

Michal Hreus, tréner SR 17: "Odohrali sme výbornú prvú tretinu podporenú troma gólmi. Vedeli sme, že nemeckí hráči sa do druhej tretiny zmobilizujú a budú sa snažiť niečo urobiť s nepriaznivým stavom 1:3. Bohužiaľ, dve zbytočné individuálne chyby vrátili súpera do hry, ktorý aj vďaka presilovke otočil skóre na 4:3. Po oddychovom čase sme opäť začali lepšie, boli sme aktívnejší a z toho pramenilo aj vyrovnanie na 4:4. Následne sme si vytvorili šance na to, aby sme opäť strhli vedenie na našu stranu. Vedeli sme, že v turnajovej matematike potrebujeme na postup tri body. Tomu sme aj podriadili taktický zámer do tretej tretiny. Na súpera sme vytvorili súvislý tlak a gól bol na spadnutie. Nemci však hrozili z protiútokov a tie využili. My sme vyťažili z aktívnej hry v poslednom dejstve iba jeden gól, čo bolo málo. Päťdesiat minút sme hrali dobre, ale desaťminútový výpadok nás pripravil o lepší konečný výsledok."

EYOF, chlapčenský hokejový turnaj, A-skupina:

Nemecko - Slovensko 7:5 (1:3, 3:1, 3:1)
Góly:
7. Späth (Willhöft, Herzog), 23. Herzog (Schams, Ficenec), 30. G. Griva (Bleicher, R. Griva), 31. Schwarz (Bleicher, Merkl), 50. Seidl (Schwarz, Kerbel), 54. Seidl (Merkl, Bleicher), 60. Oswald (Sager, Seidl) – 1. T. Tomík (Liščinský, Šlank), 6. T. Hurtaj (Bohoš, Ličko), 20. T. Tomík (Petras, Šlank), 36. Kalis (M. Liška, Prokopovič), 57. Ličko (Sejna, Bohoš).
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku 38:34, rozhodovali: Egger – Brondi, Brida (všetci Tal.).

Zostava SR 17: Pohanka – Šlank, Petras, Gracák, Ličko, Harvánek, Král – Liščinský, Semančík, T. Tomík – M. Liška, Prokopovič, Kalis – T. Hurtaj, M. Šatan ml., Bohoš – Sejna, Straka, M. Valášek. Tréner M. Hreus.

Konečná tabuľka A-skupiny
1. Nemecko 2 1 1 0 0 12:9 5 - postup do semifnále
2. Fínsko 2 1 0 1 0 8:7 4 - postup do semifinále
3. SLOVENSKO 2 0 0 0 2 7:11 0