Šatana nezvolili do Rady IIHF, želá si však, aby hokej pod Tardifom ďalej rástol

PETROHRAD (SZĽH) – Miroslav Šatan nebude súčasťou Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v nasledujúcom päťročnom funkčnom období. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja sa o jedno z deviatich voľných volených miest uchádzal spolu s ďalšími šestnástimi mužskými kandidátmi a dvoma ženskými kandidátkami. V silnom konkurenčnom boji napokon nezískal dostatočnú podporu delegátov polročného kongresu IIHF na sobotňajšom zasadnutí v Petrohrade.

Pozícia Miroslava Šatana pred voľbami do Rady IIHF nebola jednoduchá. Výkonný orgán IIHF síce pozostáva zo 14 zástupcov, vynímajúc však nevolenú pozíciu generálneho sekretára, novozvoleného prezidenta IIHF Luca Tardifa a troch viceprezidentov zostávalo pre dovedna 19 uchádzačov len deväť voľných miest. Aj napriek skutočnosti, že niektorí z nich obsadili vyššie zmienené pozície, v hre naďalej bolo oveľa viac kandidátov ako voľných miest. Dve z nich v Rade IIHF navyše museli obsadiť ženy a keďže na zozname boli len dve kandidátky, získali ich Zsuzsanna Kolbenheyerová z Maďarska a Marta Zawadzká z Poľska.

O zvyšných sedem pozícii v Rade IIHF sa po redukcii zoznamu o zvolených funkcionárov na iné pozície napokon uchádzalo 13 záujemcov. Prvé kolo prinieslo päť úspešných kandidátov. Najväčšiu podporu (76 hlasov) dostali Fín Heikki Hietanen a Švéd Anders Larsson. Ďalšími tromi členmi s nadpolovičnou väčšinou boli Pave Bure, Raeto Raffainer a Andrea Gios. Miroslav Šatan dostal 33 hlasov a postúpil do druhého kola. Z neho vzišiel ďalší člen exekutívy Franz Reindl, Šatan bol v poradí druhý s 30 hlasmi, čo mu dávalo sľubné nádeje dostať sa na poslednú voľnú stoličku z voľby v treťom kole. Napokon sa tak nestalo. Najviac hlasov v 3. kole získal Lotyš Viesturs Koziols a uzavrel výber členov Rady IIHF.

„Blahoželám Lucovi Tardifovi k zvoleniu za prezidenta IIHF. Želám mu, aby náš šport pod jeho vedením ďalej rástol. Rovnako si želám, aby noví členovia Rady IIHF pomohli s rozvojom hokeja aj v krajinách, ktoré sú novými členmi IIHF,“ vyjadril sa pre hockeyslovakia.sk po konci kongresu prezident SZĽH Miroslav Šatan. 

Predvolebný príhovor

Všetci volení kandidáti do orgánov IIHF mali poslednú možnosť zaujať delegátov polročného kongresu v piatok. Každý mal k dispozícii príslušný časovo ohraničený priestor na prejav. Využil ho aj Miroslav Šatan. „Rád by som vám poďakoval za túto príležitosť a povedal vám, prečo sa uchádzam o váš hlas,“ rozhovoril sa prezident SZĽH.

V pokračovaní prejavu dodal: „Pred štyrmi rokmi som sa rozhodol vrátiť na Slovensko a pomôcť hokeju doma. Zistil som, že naša infraštruktúra je zastaralá. Že máme 70 štadiónov, ktoré sú pravdepodobne staršie ako ja a že len pár z nich bolo postavených či renovovaných za posledných 10 až 15 rokov. Mali sme aj zastaralý výchovný systém pre trénerov či mnoho ďalších kľúčových záležitostí. Zistili sme, že krajiny, ktoré sú na hokejovom vrchole, to robia inak. Jeden z prvých krokov v reformnom procese bolo nájsť finančné prostriedky, nových partnerov a osloviť vládu, aby sa aj ona podieľala na rozvoji hokeja ako mimoriadne populárneho športu v našej krajine. Podarilo sa nám zapojiť ju do plánu výstavby ôsmich hokejových akadémií s podporou 14 miliónov eur,“ zhrnul Miroslav Šatan systematické zmeny, ktoré od príchodu na post prezidenta SZĽH započal.

V druhej časti svojho prejavu sa prihovoril aj malým hokejovým národom. „Veľa rečníkov predo mnou hovorilo o rozvoji či o tom, ako prehĺbiť globálny rozmer celého hokeja. Z postup prezidenta hokeja v krajine, ktorá je niekde v strede, rozumiem problémom na oboch stranách. Rád by som bol mostom v chápaní týchto strán a hľadal riešenia či víziu pre celú medzinárodnú hokejovú rodinu na nasledujúcu dekádu.“

Miroslav Šatan sa mohol stať tretím slovenským zástupcom v Rade IIHF. Prvým bol bývalý šéf hokeja pod Tatrami Juraj Široký, a to v dvoch volebných obdobiach po sebe v rokoch 2003 až 2008, resp. 2008 až 2012. Následne zástupcovia členských asociácií zvolili do Rady IIHF ďalšieho bývalého prezidenta SZĽH Igora Nemečka. Ten bol súčasťou výkonného orgánu v rokoch 2012 až 2016. V máji 2016 sa neúspešne uchádzal o znovuzvolenie.   

ZVOLENÍ ČLENOVIA RADY IIHF NA OBDOBIE 2021 - 2026: Pavel Bure (Rus.), Heikki Hietanen (Fín.), Raeto Raffainer (Švaj.), Anders Larsson (Švéd.), Andrea Gios (Tal.), Franz Reindl (Nem.), Viesturs Koziols (Lot.), Zsuzsanna Kolbenheyerová (Maď.), Marta Zawadzká (Poľ.).