Dvadsiatku čaká generálka v Chomutove na juniorské MS, možnosť zaujať má aj 16-ročný Radivojevič

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenskú hokejovú reprezentáciu do 20 rokov čaká generálka na decembrové majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie v Švédsku. Zverenci trénera Ivana Feneša absolvujú v novembrovej asociačnej prestávke Turnaj piatich krajín v Chomutove za účasti domácich Čechov, Švajčiarov, Švédov a Fínov. Na nominačnom zozname figuruje 22 mien zo slovenských a európskych súťaží.  

Pôvodne sa mal na podujatí zúčastniť aj Dalibor Dvorský, desiatka uplynulého draftu do NHL. Po neúspešnom štarte ročníka v švédskej SHL však nedávno zamieril do zámoria, čo zmarilo jeho účasť v Chomutove. „Dalibor by vďaka kvalite, ktorú má, bol veľkým prínosom pre tím na turnaji v Česku. Druhý pohľad smeruje k majstrovstvám sveta, kde potrebujeme mať rozohraného Dalibora, ktorý odohrá v klube veľkú porciu minút. Nové pôsobisko v kanadskej juniorke je toho zárukou. Pre nás je tento rozmer oveľa podstatnejší,“ hovoril pre hockeyslovakia.sk tréner Ivan Feneš. 

V nominácii sa nachádza trinásť hráčov kmeňového juniorského ročníka 2004. Ďalších sedem mien sa narodilo v roku 2005. Príležitosť zabojovať o pozornosť trénerského štábu pred svetovým šampionátom majú aj dvaja mladší hráči. Tomáš Pobežal s ročníkom narodenia 2006 pôsobí sebavedome v extraligovej Nitre, ešte len 16-ročný Luka Radivojevič (2007) v juniorskom tíme švédskeho Örebra. „Chceli sme spojiť európsku skúsenosť s perspektívou. Máme v tíme aj mladších chlapcov, ktorí potrebujú nabrať skúsenosti a takéto turnaje sú ideálnou príležitosťou. Zároveň sa im naskytá skvelá šanca presvedčiť nás, že si zaslúžia miestenku na svetový šampionát. V porovnaní s hráčmi, ktorí aktuálne pôsobia v zámorí a nemali možnosť prísť, sú v menšej výhode. Verím, že nám chlapci ukážu, v čom môžu byť prospešní pre slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta,“ pokračoval Ivan Feneš. 

Turnaj piatich krajín s totožným obsadením absolvovali slovenskí juniori v apríli aj v auguste tohto roka. Na aprílovom domácom podujatí v Poprade obsadili 3. miesto po výhrach 4:2 nad Švajčiarmi a 3:0 nad Čechmi, resp. prehrách 0:5 s Fínmi a 3:5 so Švédmi. O štyri mesiace neskôr v švédskom Nyköpingu odohrali so všetkými protivníkmi herne vyrovnané duely, výsledkovo však vo viacerých prípadoch ťahali za kratší koniec povrazu. Švédom podľahli 3:4 gólom z poslednej minúty, Fínom 2:5 po slabšej druhej tretine, Čechom tesne o gól 2:3. Nad Švajčiarmi zvíťazila 4:3 po nájazdoch. 

„Sme extrémne radi, že sa môžeme pravidelne konfrontovať s takýmito tímami. Všetci súperi sú zárukou kvality. Nastúpiť proti nim je veľká skúsenosť pre nás, ale najmä pre našich hráčov. Aj Švédi, aj Fíni prinesú do Chomutova hráčov, ktorí pravidelne nastupujú v mužskom hokeji v ich domácich súťažiach. Zároveň očakávame, že Švajčiari prídu s mužstvom, ktoré bude z osemdesiatich percent totožné s tým, ktoré sa predstaví na šampionáte. Česi sú na tom podobne ako my. Majú veľa hráčov v zámorí a dajú šancu ukázať sa domácim chlapcom. Nechceme si stavať veľké výsledkové ciele. Chceme vidieť korčuliarsky hokej s maximálnou koncentráciou v každom striedaní počas šesťdesiatich minút. Nesmie nám chýbať tvrdosť v súbojoch. Vyskúšať si chceme aj nejaké vzorce ohľadom vhadzovaní, rýchle prechody medzi zónami klziska a rýchle zakončenie,“ doplnil Ivan Feneš.

Nominácia SR 20 na VT v Bratislave a Turnaj piatich krajín v Chomutove (6. – 12. 11. 2023)

Meno Klub
BRANKÁRI
Rastislav ELIÁŠ HIFK Helsinki (Fín.)
Šichatbudin GADŽIEV HC Slovan Bratislava
OBRANCOVIA
Filip ČULÍK HKM Zvolen
Tomáš KRÁLOVIČ HC Slovan Bratislava
Sebastián NAHALKA HK Poprad
Dávid NÁTNY MHK 32 Liptovský Mikuláš
Milan PIŠOJA HK Dukla Ingema Michalovce/HK 2016 Trebišov
Luka RADIVOJEVIČ Örebro (Švéd.)
Martin SLUKA AIK Soln (Švéd.)
Boris ŽABKA HC'05 Banská Bystrica
ÚTOČNÍCI
Adam CEDZO HC Oceláři Třinec (ČR)
Alex ČIERNIK Västerviks IK (Švéd.)
Tomáš DUDÁŠ HC Slovan Bratislava
Daniel Alexander JENČKO Malmö Redhawks (Švéd.)
Lucas JENDEK HC Slovan Bratislava
Patrik GABRIEL SaiPa Lappeenranta (Fín.)
Patrik MASNICA HC Slovan Bratislava
Adam ONDRIŠ KooKoo Kouvola (Fín.)
Tomáš POBEŽAL HK Nitra
Markus SUCHÝ HK Poprad
Alex ŠOTEK HK Poprad
Matúš VOJTECH MHK 32 Liptovský Mikuláš
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Tomáš Pšenka
Hlavný tréner Ivan Feneš
Asistent trénera Martin Štrbák
Asistent trénera Michal Hreus
Tréner brankárov Peter Kosa
Video analytik Patrik Michnáč
Kondičný tréner Matej Thomka
Lekár MUDr. Maroš Gajdoš
Fyzioterapeut Michael Bujňák (od 5.11.)
Výstrojový manažér Miroslav Harvančík (od 5.11.)
Športová psychologička Michala Bednáriková

PROGRAM TURNAJA PIATICH KRAJÍN HRÁČOV DO 20 ROKOV V CHOMUTOVE

STREDA 8. NOVEMBRA

15.00 Slovensko ­– Fínsko

18.30 Česko – Švajčiarsko

 

ŠTVRTOK 9. NOVEMBRA

15.00 Švajčiarsko – Švédsko

18.30 Česko – Fínsko

 

PIATOK 10. NOVEMBRA

15.00 Fínsko – Švajčiarsko

18.30 Švédsko – Slovensko

 

SOBOTA 11. NOVEMBRA

15.00 Švajčiarsko – Slovensko

18.30 Česko – Švédsko

 

NEDEĽA 12. NOVEMBRA

13.00 Švédsko – Fínsko

16.30 Česko – Slovensko