Dvadsiatku čaká domáci turnaj v Poprade, Feneš: Boj o miestenky na MSJ sa začína

POPRAD/BRATISLAVA (SZĽH) – Výlučne s hráčmi ročníka 2005 nastúpi slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov na domácom Turnaji piatich krajín v Poprade. Trénerský štáb na čele s hlavným koučom Ivanom Fenešom čakajú nároční súperi. Česi, Švajčiari, Švédi aj Fíni prinesú pod Tatry atraktívne výbery s viacerými draftovanými hráčmi.  

Ivan Feneš v uplynulých dňoch okrem role konzultanta pri národnom tíme do 18 rokov pozorne sledoval aj vývoj v Extralige juniorov. Osobne navštívil všetky zápasy v sérii medzi Nitrou a Trenčínom, v ktorej sa napokon po triumfe 3:1 tešili z titulu víťazi základnej časti spod Zobora. „Gratulujem Nitre, vo finále bola lepšia a zaslúžene získala titul slovenského šampióna. Dôležité však je, že nielen v celej sérii, ale aj v ďalších zápasoch play-off sme videli viacero dobrých individuálnych výkonov. Chlapci vedeli, že ich sledujú reprezentační tréneri v mládežníckych kategóriách a keďže niektorí sa ukázali v dobrom svetle, rozhodli sme sa ich odmeniť pozvánkou do reprezentácie,“ uviedol na úvod Ivan Feneš.

Na zozname však chýba útočník Adam Cedzo, hoci v ňom pôvodne figuroval. Naďalej má klubové povinnosti v českej extralige juniorov, s Třincom hrá finále proti Komete Brno. „Adam podával celú sezónu dobré výkony. Absolvoval všetky akcie, na ktoré bol povolaný, je to preňho náročná sezóna. Samozrejme, s Třincom hrá finále v českej juniorskej extralige, aktuálne je to priorita. Jeho neúčasťou sa otvorilo miesto pre nového hráča,“ vravel Feneš.

Slováci otvoria domáci turnaj v stredu 17. apríla duelom s Čechmi. Nasledovať bude duel s Fínskom o 24 hodín neskôr, následne deň voľna a v sobotu 20. apríla od 16.00 zápas proti Švajčiarsku. V nedeľu zakončia turnaj od 14.00 proti Švédsku. Hoci sa tréner Ivan Feneš v uplynulých dňoch venoval prioritne tvorbe svojho kádra, postrehol, že súperi Slovákov prinesú do Popradu atraktívne tímy. „Videl som českú nomináciu, kde je deväť hráčov zo zámorskej juniorky. Škoda, že túto možnosť nevyužili niektorí naši hráči. V zámorí mali po sezóne, no z účasti na turnaji sa ospravedlnili. Škoda, je to ich rozhodnutie. Takže Česi vďaka posilám zo zámoria budú kvalitní, o Fínoch a Švédoch sa nemusíme ani baviť. Dlhodobo sú v juniorskej kategórii vynikajúci. Čaká nás náročný turnaj,“ pokračoval Feneš. 

Hoci v kalendári svieti polovica apríla, do nasledujúcich juniorských majstrovstiev sveta, ktoré štartujú 26. decembra v Ottawe, zostáva už „len" osem mesiacov a zopár dní. „Tento turnaj nám veľa napovie v otázke potenciálnych adeptov pre širší výber na majstrovstvá sveta. Je záver sezóny, hráči vo vrcholnej forme. Som si vedomý, že niektorí chlapci dlhší čas nehrali, ale keďže mali informácie o nominácii, verím, že nič nezanedbali a pripravovali sa. Do majstrovstiev sveta máme k dispozícii len tri turnaje, okrem toho blížiaceho sa v Poprade už len ďalšie dva – jeden v lete, druhý v novembri. Do domáceho podujatia ideme výlučne s hráčmi ročníka 2005. Majú skvelú možnosť ukázať sa. Boj o miestenky na majstrovstvá sveta sa začína,“ dodal Ivan Feneš.

Nominácia SR 20 na VT a Turnaj piatich krajín v Poprade

TURNAJ PIATICH KRAJÍN HRÁČOV DO 20 ROKOV V POPRADE

STREDA 17. APRÍLA

13.30 Švédsko – Fínsko

17.00 Česko – Slovensko

ŠTVRTOK 18. APRÍLA

13.30 Švajčiarsko – Česko

17.00 Fínsko – Slovensko

PIATOK 19. APRÍLA

13.30 Fínsko – Česko

17.00 Švédsko – Švajčiarsko

SOBOTA 20. APRÍLA
12.30
Česko – Švédsko

16.00 Slovensko – Švajčiarsko

NEDEĽA 21. APRÍLA

11.00 Švajčiarsko – Fínsko

14.30 Slovensko – Švédsko