Dvadsať dvadsiatok - MSJ 2018: Bučekova extratrieda proti Američanom

BUFFALO (SZĽH) - V Buffale, počas juniorského šampionátu 2018, mal slovenský hokej po ruke ingrediencie úspechu. Tréner Ernest Bokroš ešte niekoľko mesiacov pred šampionátom predpokladal, že Štedrý deň nebude mať po rokoch taký hektický ako v minulých rokoch. Po MS 2017 mu vypršala zmluva a oznámil, že pri juniorskej reprezentácii končí. Realita bola napokon iná. A s trochou šťastia mohla mať opäť medailový cveng.

Ernest Bokroš začal pracovať s mládežníckym hokejom na reprezentačnej úrovni od roku 2010. Najskôr pomohol osemnástke k návratu do elitnej kategórie MS rok po jej vypadnutí, následne prevzal dvadsiatku. V roku 2015 ju doviedol k zisku bronzovej medaily. Už vtedy plánoval skončiť, ale eufória po parádnej vianočnej jazde v Kanade ho prinútila zotrvať na trénerskej stoličke pri junioroch ešte ďalšie dva roky. Po MS 2017 konštatoval: „Pragmatizmus navráva, že po istom čase jednoducho treba zmeniť vzduch." Na siedmich juniorských šampionátoch dosahoval konštantné výsledky, priemer slovenských umiestnení pod jeho vedením bol 5,8.

Prvýkrát pod holým nebom

V júni 2017, po nástupe Miroslava Šatana do funkcie generálneho manažéra slovenských reprezentácií, však dostal Ernest Bokroš ponuku na predĺženie spolupráce. „Dlho viedol reprezentáciu do 20 rokov, zažil s ňou úspechy a považujeme ho momentálne za najlepšiu voľbu pre túto pozíciu," vravel v tom lete Miroslav Šatan. Ernest Bokroš prikývol. Keďže v turbulentnom období zmien nebolo isté, či aj v sezóne 2017/18 bude pokračovať projekt centralizovanej prípravy dvadsiatky, viacerí hráči sa poistili a odišli za hokejom do zahraničia. Aj preto mal trénerský štáb náročnejšiu úlohu. Okrem vedenia dvadsiatky v extralige musel pravidelne sledovať výkonnosť mnohých potenciálnych reprezentantov v zahraničí.

Šampionát sa konal v Buffale. Americkí organizátori si napriek vopred určenému zloženiu skupín pribrali k sebe Kanadu a vytvorili zoskupenie spolu so Slovenskom, Fínskom a Dánskom. Pre fanúšikov si týmto krokom si pripravili veľkolepú šou. Na 29. decembra naplánovali zápas pod holým nebom. Takéto podujatie sa uskutočnilo prvýkrát v rámci svetového šampionátu juniorov. Američania tvrdili, že pre túto príležitosť pripadá do úvahy iba jediný súper. Máte tip? Správne, Kanada. Na otvorený štadión tímu New Era Field v buffalskom Orchard Parku sa prišlo pozrieť 44 592 divákov z celkovej kapacity 71 870. Aréna teda nepraskala vo švíkoch, ako si domáci organizátori mysleli, no pre účastníkov i fanúšikov to bol dozaista veľký zážitok. Američania chceli získať v domácom prostredí zlaté medaily a Kanade vo vzájomnom stretnutí demonštrovali svoju silu. Zvíťazili 4:3 po nájazdoch.

Slováci hrdo spievajú hymnu po víťazstve nad USA. Zdroj: TASR

Veríte na zázraky?

Pravdou je, že s Kanadou si nemohli dovoliť prehru aj vďaka inej súvislosti. Deň predtým totiž senzačne podľahli slovenskému výberu 2:3. Hoci ho prestrieľali 45:25, v bránke našich sa zaskvel úžasným výkonom brankár Roman Durný. Víťazný gól strelil v čase 57:52 Samuel Buček. Skvostne si povodil niekoľkých protihráčov a z dorážky zavesil. Šokoval nielen domáci výber a plnú halu KeyBank Center, ale aj hokejový svet. „Veríte na zázraky?" znel titulok v prestížnom kanadskom denníku Toronto Sun. Slováci verili. Obhajcov titulu zdolali 3:2. „Spomínam si na doposiaľ posledné víťazstvo slovenskej dvadsiatky nad Američanmi vo štvrťfinále v roku 2009. Bol som vtedy dieťa a zápas som pozeral s rodičmi. Hovoril som si, že raz by som chcel zažiť niečo také. Je to výnimočný moment pre našu krajinu i pre slovenský hokej," vravel Samuel Buček. Nadšený bol aj hrdina medzi tromi žŕdkami Roman Durný. „Bol to môj životný zápas," opakoval dookola.

Parádny gól Samuela Bučeka

Chýbal kúsok šťastia

Napriek víťazstvu nad USA a potvrdení postupu do štvrťfinále s dánskymi outsidermi dostali Slováci podľa očakávaní náročného súpera. Štvrtýkrát od roku 2014 ním boli Švédi. Kým však predošlé konfrontácie mali charakter jasnej záležitosti, veď Tre Kronor triumfovali dvakrát 6:0 a raz 8:3, tentoraz sa nadreli. A tŕpli až do konca. Slováci podľahli favoritovi 2:3. Podali výkon, za ktorý vyzdvihol kolektív aj tréner Bokroš. „Som maximálne spokojný s výkonom a prístupom hráčov, len ma trochu mrzí výsledok, pretože takáto šanca nebýva každý rok. Naozaj sme dnes boli blízko, žiaľ, nevyšlo nám to," povedal po zápase.

Slovenský obranca Vojtech Zeleňák (vľavo) v súboji s Fínom Jerem Innalom. Zdroj: TASR

Slovenskí reprezentanti boli bezprostredne po vypadnutí smutní. Uvedomovali si, že mali na dosah ďalšiu senzáciu. Drobnú radosť v sebe dusil azda len Roman Durný. Stal sa druhým najlepšie chytajúcim brankárom na turnaji a vybojoval si kontrakt v zámorí. V posledný deň šampionátu, 5. januára 2018, sa dohodol na spolupráci so zámorským tímom Des Moines Buccaneers.

FAKTY V KOCKE

KONEČNÉ PORADIE: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. USA, 4. Česko, 5. Rusko, 6. Fínsko, 7. SLOVENSKO, 8. Švajčiarsko, 9. Dánsko, 10. Bielorusko (zostup).

 

Nominácia SR

Brankári: Dávid Hrenák, Jakub Kostelný, Roman Durný.

Obrancovia: Tomáš Hedera, Martin Bodák, Martin Fehérváry, Marek Korenčík, Dávid Matejovič, Michal Ivan, Vojtech Zeleňák, Samuel Fereta.

Útočníci: Erik Smolka, Samuel Buček, Viliam Čacho, Filip Krivošík, Miloš Kelemen, Adam Liška, Marián Studenič, Peter Kundrík, Adam Ružička, Samuel Solenský, Alex Tamáši, Miloš Roman.

Tréneri: Ernest Bokroš (hlavný), Ivan Feneš (asistent), Milan Pažítka (asistent).

Vekový priemer tímu: 18 rokov, 11 mesiacov, 22 dní.

 

VÝSLEDKY SR

ZÁKLADNÁ A-SKUPINA

SR - Kanada 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)

SR - USA 3:2 (0:0, 1:1, 2:1), góly SR: Krivošík 2, Buček.

SR - Fínsko 2:5 (0:0, 1:2, 1:3), góly SR: Bodák, Buček.

SR - Dánsko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0), góly SR: Miloš Roman 2, Fehérváry, Buček, Liška.

ŠTVRŤFINÁLE

SR - Švédsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1), góly SR: Bodák 2.

 

NAJPRODUKTÍVNEJŠÍ SLOVÁCI: 1. Samuel Buček 7 bodov (3+4), 2. Martin Bodák 3 (3+0), 3. Filip Krivošík 3 (2+1).

 

SERIÁL DVADSAŤ DVADSIATOK

I. diel, MSJ 1999 - Bronzová jazda s Istvánom Nagyom a trenčianskou hviezdičkou

II. diel, MSJ 2000 - Z obhajcov záchranári

III. diel, MSJ 2001 - Ako nás postretol rovnaký osud s Rusmi

IV. diel, MSJ 2002 - Za snami hoc aj so smradľavými dresmi

V. diel, MSJ 2003 - Letecké útrapy, laborujúci kapitán a niečo navyše

VI. diel - MSJ 2004 - Lepšia kapustnica, Halákove výčitky, premotivovaný Ovečkin

VII. diel - MSJ 2005 - Želanie trénera - viac Halákov a Meszárošov pre slovenský hokej

VIII. diel - MSJ 2006 - Ako Lotyši v zápase so Slovákmi dopálili Olega Znaroka 

IX. diel - MSJ 2007 - Pritesná "tesnotka"

X. diel - MSJ 2008 - S prehľadom zachránení, Slovák so Skokanom nad hviezdami NHL

XI. diel - MSJ 2009 - Grandiózny Janus, grandiózny Tatar a spol.

XII. diel - MSJ 2010 - Slabiny na povrchu

XIII. diel - MSJ 2011 - Stratení Nemci, nervózni Nóri, zachránení Slováci a vyhodení Rusi 

XIV. diel - MSJ 2012 - Malá medaila Slovákov, veľká šou Kuznecova a úľava Švédov 

XV. diel - MSJ 2013 - Keď si „druhý Gáborík" dláždil cestu do zámoria 

XVI. diel - MSJ 2014 -Tréningy s prezidentom a zodpovedná príprava, no nenaplnený potenciál

XVII. diel - MSJ 2015 - Oh, my Godla!

XVIII. diel - MSJ 2016 - Bez siedmich-ôsmich Réwayov to ide ťažko 

XIX. diel - MSJ 2017 - V novom zázemí útočná sila nerozkvitla, fínske čistky na diaľku