Dva góly ešte nezaručujú Daniilovi Fominychovi stabilné miesto v zostave Slovana

Útočník Slovana Bratislava Daniil Fominych, ktorý v lete prišiel z Nitry, si rady a odporúčania trénerského štábu belasých zobral k srdcu. Za miesto v zostave a zaradenie do prvej formácie v stretnutí s Liptovským Mikulášom sa trénerom odvďačil dôležitými dvoma gólmi.

Slovan sa proti Liptákom nečakane natrápil. Vďaka zásahu Fominycha už z 5. min sa rýchlo ujal vedenia, v úvode druhej časti ho ešte navýšil, ale potom svojou nedisciplinovanosťou a nedôslednosťou ponúkol súperovi nielenže vyrovnanie, ale v 41. min aj vedenie 3:2. Začalo sa veľké dobývanie bránky, v ktorej stál Tomáš Vošvrda. Fanúšikovia na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu už dávno neoslavovali gól do siete Liptovského Mikuláša tak ako v nedeľňajšej 56. min, keď dorazil puk do siete Fominych a vyrovnal. Preťaženú obranu MHk 32 dorazil Slovan krátko pred koncom aj štvrtým presným zásahom. O zisku troch bodov rozhodol pohotový William Rapuzzi.

„Mali sme problémy s disciplínou, mali sme veľa vylúčených. Celý čas sme však boli lepšie mužstvo a podľa mňa sme zaslúžene vyhrali. Aj v druhej prestávke sme si v šatni povedali, že ideme po víťazstvo. V oboch prípadoch, keď som skóroval, sa ku mne dobre odrazil puk a dorážka už bola jednoduchá,“ hovoril po stretnutí spokojný Fominych.

V nedeľu sa tešil z prvých dvoch presných zásahov v belasom drese v tiposextraligovom zápase. Po príchode do Bratislavy síce trénoval s prvým mužstvom, odohral zaň aj prípravu či tri zápasy Ligy majstrov, ale úvod najvyššej súťaže strávil mimo zostavy a šancu dostával v rezervných Modrých krídlach Slovan v Slovenskej hokejovej lige. Až v piatok v Michalovciach sa objavil aj v zostave v Tipos Extralige a v nedeľu už korčuľoval v prvej formácii po boku Branta Harrisa a Samuela Takáča.

„Aj som bol rád, že som dostal veľa priestoru na rozohranie sa v SHL. Pomohlo mi to k lepšiemu sebavedomiu a hernej praxi. Do Tipos Extraligy to nebol ťažký prechod, keďže medzitým som už hral aj Ligu majstrov. Na zápasy s Michalovcami a Liptovským Mikulášom som bol pripravený. Bolo pre mňa cťou nastúpiť v prvom útoku a pomôcť mužstvu k víťazstvu,“ poznamenal 23-ročný rodák z Ufy, ktorý už má slovenské občianstvo a objavil sa aj v reprezentačnom drese.

Tréner Róbert Döme po stretnutí s Liptákmi svojho zverenca pochválil za prístup k povinnostiam i za to, ako zobral posielanie na zápasy za B-mužstvo. Kouč o jeho schopnostiach pri práci s hokejkou či v zakončení vedel, od hráča však vyžaduje, aby sa zlepšil aj v ďalších činnostiach.

„Tréneri mi prizvukujú, aby som ešte lepšie bránil, viac sa vracal dozadu. Snažím sa zlepšiť aj v tomto smere, aby boli moje výkony ešte konzistentnejšie a lepšie,“ povedal Fominych, ktorý si puk za premiérový gól za Slovan v Tipos Extralige neodložil. Doma má v zbierke len ten, s ktorým strelil svoj premiérový extraligový zásah.

Krídelník, ktorý však občas naskakuje aj na pozícii centra, si uvedomuje, že dva presné zásahy do siete Liptovského Mikuláša ešte nemusia znamenať, že bude mať stabilné miesto v zostave Slovana. Bratislavčanom aj v nedeľu chýbali zranení Rastislav Gašpar, Tomáš Matoušek či Andrew Yogan. „Bude to boj o miesto v zostave. Ak chcem ho mať stabilné, musím to neustále potvrdzovať výkonmi. Je to predovšetkým na mne, či presvedčím trénerov,“ dodal Daniil Fominych.