Družstvo SR „18“ má za sebou prvý tréning v Rusku, v nedeľu generálka proti Kanade

ČEĽABINSK (SZĽH) – Reprezentácia do osemnásť rokov má za sebou v Čeľabinsku už prvý tréning. V sobotu od 17.00 hod. miestneho času vykorčuľoval kompletný hráčsky káder na 60-minútovú tréningovú jednotku. Prvú a poslednú pred zápasovou generálkou, ktorú Slováci odohrajú proti Kanade v nedeľu od 13.30 hod. slovenského času.

Prvý deň voľnejší

Prvý tréning v novom prostredí býva špecifický, platí to dvojnásobne obzvlášť vtedy, ak má tím za sebou dlhú cestu. Z tohto dôvodu sa tak musela tomuto stavu prispôsobiť aj náplň hodinovej tréningovej jednotky. „Cesta bola dosť náročná, trvala dosť hodín, a tak sme chalanov nechceli naháňať. Účelom bolo skôr ich zoznámiť so štadiónom, ľadom, v samotnej tréningovej jednotke sme sa zamerali na veci, ktoré nám v posledných dvoch prípravných zápasoch nešli,“ povedal hlavný tréner Viliam Čacho

Mimo hodinovej tréningovej jednotky mala slovenská „osemnástka“ počas prvého kompletného dňa v Čeľabinsku v zásade odpočinkový program. „Chalanom sme dali doobeda voľno, dospali let a verím, že sa rýchlo adaptujú aj na trojhodinový časový posun a do začiatku majstrovstiev to bude už v poriadku,“ vysvetlil 40-ročný hlavný tréner.

Za relatívne krátky čas v Rusku sa však už hráči stihli zoznámiť a možnože aj zžiť s arénou, ktorá bude na najbližšie dni ich prechodným domovom. Hneď na prvom tréningu na väčšinu hráčov spravila Ľadová aréna Traktoru veľmi dobrý dojem. „Je to trošku na inej úrovni ako to máme my na Slovensku,“ lakonicky, no veľavravne poznamenal obranca Matej Ilenčík. „Predsa len je to štadión KHL družstva a vidno to v kabíne, na ľade i v celej aréne.“

Viliam ČachoViliam Čacho

Prípravný zápas už v nedeľu

Napriek relatívne voľnejšiemu prvému dňu v Čeľabinsku, čas na postupný rozbeh Slováci rozhodne nemajú. Hneď v nedeľu totiž čaká na výber trénera Viliama Čacha posledný prípravný zápas pred začiatkom majstrovstiev sveta. V turnajovej generálke vyzvú Slováci súpera toho najvyššieho kalibru – Kanadu. „Bude to pre nás veľmi ťažké stretnutie, pretože Kanada patrí k najväčším favoritom na zlato. Chceme si v zápase vyskúšať našu hru v obrannej tretine, ale aj iné veci, ktoré máme záujem zaradiť do nášho repertoáru. Pre nás to bude náročné stretnutie, no sme odhodlaní v ňom podať čo najlepší výkon,“ povedal Čacho.

Slováci odohrali ešte na Slovensku dohromady tri prípravné stretnutia s bilanciou dve víťazstvá, jedna prehra. Proti Rakúsku a dvakrát proti Maďarsku však boli v pozícii favorita, ktorý musel tvoriť a od ktorého sa čakalo diktovanie tempa hry. Proti Kanade to však bude úplne iný zápas. Vie o tom aj Čacho. „Kanada má veľmi dobré mužstvo s veľmi dobrými korčuliarmi. Väčšinu času budeme asi pod tlakom, s čím sa budeme musieť vyrovnať. Najväčšmi nás preveria práve defenzíve.“

Vzhľadom na to, že ide o turnajovú generálku, tak Slováci pôjdu do zápasu proti „javorovým listom“ už v nastavení ako na majstrovstvá sveta. „Budeme sa snažiť podať čo najlepší výkon a čo najdlhšie udržať dobrý výsledok. Zápas proti Kanade je náš posledný prípravný, takže ho musíme vziať s plnou vážnosťou a veríme, že podáme dobrý výkon,“ povedal hlavný kormidelník „osemnástky“. Realizačný tím na čele s Čachom už aj určil, kto v zápase proti Kanade nastúpi do brány, na verejnosť však túto informáciu ešte dávať nechcú. „Rozhodnutí sme, ale najprv sa budeme o tom ešte rozprávať s chlapcami,“ povedal Čacho.

Pre Slovákov bude zápas s Kanadou druhým vzájomným v tejto sezóne. Po prvý raz si oba tímy zmerali sily ešte na jej začiatku v auguste na tradičnom Ivan Hlinka Memorial Cupe v Bratislave. Vtedy Slováci ťahali za kratší koniec po výsledku 1:6. „Každý jeden ich hráč je individuálne neuveriteľne zručný. Piati hráči od nich idú dopredu, piati dozadu, výborných brankárov majú, sú rýchly a technický tím. Skrátka ich sila spočíva v každom atribúte. Náš tím však vie hrať so srdcom a môže ich tým aj poraziť,“ vyslovil svoju túžbu na záver obranca Matej Ilenčík.