Do osemnástky prišiel z Třinca, viac ako juniorka mu sedí mužský hokej

BRATISLAVA (SZĽH) – Zrejme nepatrí medzi tých najznámejších hráčov v kádri projektového tímu reprezentácie do osemnásť rokov, svoje miesto vo výbere trénera Tibora Tartaľa si však bezpochyby zastal. 17-ročný útočník Patrik Masnica dosiaľ odohral s jednou výnimkou všetky súťažné stretnutia, na ktoré družstvo JOJ ŠPORT Slovensko 18 v prebiehajúcej sezóne vo svojich ligách nastúpilo. Navyše o jeho pozitívnom prínose pre tím vypovedajú aj štatistiky – s trinástimi bodmi v sedemnástich zápasoch je po Tomášovi Pobežalovi druhým najproduktívnejším hráčom osemnástky v seniorskej TIPOS Slovenskej hokejovej lige.

Začínal v Martine

Masnicovo meno nebolo pred začiatkom sezóny v súvislosti s reprezentáciou a ročníkom 2005 rozhodne to najskloňovanejšie. V tom čase mal na svojom konte len dva reprezentačné štarty, ktoré si stihol odkrútiť v kategórii do 17 rokov v dvojzápase proti Česku na sklonku súťažného ročníka 2021/2022. Navyše známy nebol ani zo slovenských klzísk, keďže v tom čase už niekoľko sezón pôsobil za hranicami Slovenska.

„Ja som pôvodom z Martina. V Martine som aj začal s hokejom a pôsobil som tam do siedmej hokejovej triedy. Následne som sa presunul do Třinca, kde som strávil niekoľko ďalších sezón,“ priblížil Masnica v krátkosti svoju hokejovú genézu.

Český Třinec patrí medzi obľúbené destinácie mladých slovenských hokejistov. Mládežníckymi štruktúrami třineckého klubu prešlo v ostatných rokoch hneď niekoľko slovenských hokejistov, ktorí v Sliezsku zanechali pozitívnu stopu. Dobrú pozíciu v rámci klubu mal aj samotný Masnica, ktorý v uplynulej sezóne viedol dorastenecké družstvo třineckých oceliarov s kapitánskym céčkom na drese.

Patrik Masnica. Foto: Jakub Homoľa

Patrik Masnica. Foto: Jakub Homoľa

Ako však sám hovorí, cítil potrebu zmeny a už v priebehu uplynulej sezóny dal najavo, že by sa chcel do projektu SR 18 dostať. „Počas reprezentačného zrazu v sedemnástke sme minulú sezónu vypĺňali dotazník, ktorým sa zisťoval záujem o pôsobenie v projekte na ďalšiu sezónu. Pred sezónou tréneri skladali družstvo, vybrali si ma a ja som len rád, že tu môžem byť,“ prezradil.

Dôvody, pre ktoré hráči majú záujem o pôsobenie v projekte centralizovanej prípravy reprezentácie do osemnásť rokov, môžu byť rôzne – či už reprezentačné podmienky a zázemie v Poprade, šanca vyskúšať si v mladom veku seniorský hokej, alebo možnosť zachovania si štatútu amatéra na účely možného budúceho pôsobenia v americkej univerzitnej NCAA. „Priznám sa, že nie som úplne študijný typ,“ hovorí Masnica s úsmevom. „U mňa rozhodovali skôr iné dôvody. Lákala ma možnosť vyskúšať iný, najmä seniorský hokej,“ vysvetlil.

Produktívnejší medzi mužmi než v juniorke

Práve skok do seniorského hokeja býva  pre projektových hráčov zrejme najnáročnejšou skúškou. Do projektu SR 18 totiž prichádzajú neraz len so skúsenosťami z dorasteneckých líg, ktorých úroveň sa s TIPOS Slovenskou hokejovou ligou len sotva dá porovnať. Napokon aj 17-ročný Masnica v uplynulej sezóne nastupoval len v českej najvyššej dorasteneckej súťaže.

„Samozrejme, zo začiatku to bolo niečo nové a potreboval som nejaký čas na adaptáciu,“ priznáva. „Po pár zápasoch to však už bolo dobré. Keď mám za seba povedať, tak mne možnože aj viac vyhovuje a sedí mužský hokej. Neviem, možno je to preto, že mám celkom dostatočnú výšku, aj keď váhu by som mohol trochu doladiť.“

Masnicove dojmy napokon potvrdzujú aj čísla. Kým v 17 zápasoch TIPOS Slovenskej hokejovej ligy nazbieral trinásť kanadských bodov, v Extralige juniorov, v ktorej osemnástka nastúpila na tucet súťažných zápasov, má Masnica na svojom konte iba šesť bodov za dva góly a štyri asistencie. Výrazný nepomer v prospech súťaže, ktorá by pritom mala byť pre mladých slovenských reprezentantov ťažšia... „Je to pravda, už viackrát som dostal otázku, ako je to možné, že mám medzi mužmi viac bodov (úsmev). Hokej v SHL je iný. Juniorka je viac živelná, kým medzi mužmi je už vidno, že je to organizovanejšie a systémovejšie. Možno aj to mi viac vyhovuje,“ zamyslel sa.

Patrik Masnica. Foto: Jakub Homoľa

Patrik Masnica. Foto: Jakub Homoľa

Problémom koncovka

Keď Masnica hovoril o postupnej adaptácii na seniorský hokej, podobným procesom si prešlo aj celé družstvo JOJ ŠPORT Slovensko 18. Po sérii prehier sa zverenci Tibora Tartaľa pred týždňom dočkali prvého plného bodového zásahu medzi mužmi. Zlepšené výkony sa odzrkadlili aj na bodovom konte, veď päť zo všetkých siedmich získaných bodov získala osemnástka po vianočnej pauze.

„Začiatok sezóny je vždy ťažší. Všetko bolo pre nás nové. Rovnako sme si museli aj ako hráči na seba postupne zvyknúť. Teraz sa už ďaleko lepšie poznáme oproti začiatku sezóny. Možno nám pomohli aj decembrové reprezentačné akcie, ktoré dopadli celkom fajn. V novom roku sa nám zatiaľ darí. Aj v zápasoch, v ktorých sme prehrali, sme podali podľa mňa dobré výkony. Snáď v tom budeme pokračovať.“

Ďaleko od bodov nebola osemnástka ani v Bratislave v pondelkovom zápase proti Modrým krídlam Slovan. Konečný rezultát 1:4 tomu možno nenasvedčuje, zápas však do poslednej tretiny bol stále otvorený. Napokon ešte po 40 minútach osemnástka prehrávala najtesnejším rozdielom 0:1. „Najmä prvé dve tretiny sme hrali veľmi dobre. Hrali sme tímovo, miestami sme mali aj navrch. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám skórovať, chýbal nám trochu dôraz najmä v predbránkovom priestore. Škoda gólov po našich chybách, ktoré nás položili.“

Napraviť chuť si projekt SR 18 môžu už deň nato v konforntácii proti gladiátorom z Trnavy. „Ostávame v Bratislave, zregenerujeme, oddýchneme na hoteli a pripravíme sa na súpera. Vieme, že Trnava má veľmi skúsený tím. Hrali sme už v s nimi koncom októbra doma, bol to vyrovnaný zápas. Platiť by na nich mohla naša rýchlosť. Musíme však využívať naše šance, lebo s tým máme niekedy problém,“ uzavrel Patrik Masnica.