Do hokejového neba odišiel Ivan Labanský

KOŠICE – Vo veku nedožitých 79 rokov zomrela významná osobnosť košického aj slovenského hokeja, dlhoročný tréner klubových mládežníckych družstiev a reprezentácií, funkcionár, hokejový odborník a historik Ivan Labanský.

Ivanovi Labanskému v roku 2009 udelili Zlatý odznak SZĽH za prínos pre slovenský hokej. Bol tiež držiteľom Bronzového odznaku SOŠV za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského a športového hnutia.  

Najviac hráčskych úspechov dosiahol ešte ako dorastenec. V pätnástich rokoch sa v drese Lokomotívy Košice tešil z titulu majstra kraja aj z postupu do I. dorasteneckej ligy. Od sezóny 1965/1966 obliekal dres B-mužstva Dukly Košice, ktorá už hrala najvyššiu súťaž.  Ešte ako aktívny hráč vo vtedajšom klube VSŽ Košice získal preukaz trénera III. triedy a v roku 1985 aj najvyššiu trénerskú kvalifikáciu, licenciu A. 

Po skončení aktívnej hráčskej činnosti pokračoval od roku 1968 ako tréner a do povedomia športovej verejnosti  sa následne zapísal ako tréner i manažér mládeže.   Vo svojej trénerskej kariére prešiel vo VSŽ a neskôr v HC Košice všetkými mládežníckymi kategóriami, od prípravky až po starších dorastencov. V rokoch 1989 až 1996 pôsobil aj vo funkcii reprezentačného trénera mládežníckych družstiev 16 až 18-ročných hokejistov v Československu, neskôr výberov Slovenska. Na ME osemnástok v roku 1995 v Senici  spolu s Petrom Bohunickým formovali takých hráčov ako Országh, Handzuš, Lintner, Rastislav Palikovský, Somík, Vaic, Döme, Podkonický, Ďurčo, Cisár, Barto.

Družstvo starších dorastencov Košíc sa pod Taktovkou Ivana Labanského  päťkrát prebojovalo do federálneho finále. Na Slovensku v kategórii mladších i starších dorastencov získali jeho zverenci po dva tituly majstrov SR. „Ako tréner som sa po celý čas snažil pripraviť jednotlivcov na takú výkonnostnú úroveň, aby boli zásobárňou pre naše extraligové seniorské mužstvo aj pre reprezentačné celky,“ spomenul hlavné smerovanie svojej práce. Pán Ivan Labanský pracoval aj v rôznych komisiách hokejového hnutia (dlhé roky bol predsedom Trénersko-metodickej komisie Výkonného výboru VsZĽH), zvlášť na poli organizačno-metodickom a vo funkciách manažéra mládeže.

Zásluhami a vášňou pre košický hokej si vyslúžil nielen plaketu primátora Košíc, ale aj miesto v nedávno publikovanej knihe Jozefa Mazára pod názvom Legendy hokejových Košíc.

Autor knihy o Ivanovi Labanskom: „Pánovi Ivanovi Labanskému, ktorý sa narodil 19. októbra 1942 v Prešove a detstvo prežil v Kysaku, o ktorom je v oveľa širších súvislostiach napísané mnohé na stránkach spomínanej knihy, záležalo, aby aj pri hokeji ľudia ukazovali príkladom a hlavne výsledkami svojej práce stupeň vlastnej človečiny, prezentovali sa kvalitou vlastnej roboty. Kto sa takými krokmi aj pri hokeji dokázal či dokáže prezentovať, bude mať úžasný podiel na veľkých úspechoch nášho hokeja. Je dobré, že v Košiciach história takých ľudí pozná. V úlohe špičkových hokejistov, trénerov či robotníkov z nezastupiteľného hokejového pozadia. Rovnako však aj sféry zdravotnej, fyzioterapeutickej, ba zabúdať nesmieme ani veľkú rodinu vyspelého hokejového obecenstva košického hokeja. Je nás na tisíce zo spomenutého košatého hokejového stromu Košíc i celého nášho regiónu. Ešte viac je nás pri hokeji z celého sveta. Nie je podľa mňa ani tak dôležité podčiarkovať čo tam robíme, ale hlavne ako to robíme a kde je pri našej hokejovej práci naše vlastné hokejové srdiečko.“

Slovenský zväz ľadového hokeja aj touto cestou vyjadruje rodine, blízkym a priateľom Ivana Labanského úprimnú sústrasť.

Česť jeho pamiatke!