Dievčenský hokejový víkend sa uskutoční v 18 mestách, Frühauf: Verím, že prekonáme vlaňajšiu účasť

BRATISLAVA (SZĽH) – Dievčenský hokejový víkend opäť zavíta na Slovensko. Do celosvetovej náborovej aktivity pod záštitou Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) sa počas druhého októbrového víkendu (8. a 9. októbra) zapojí až osemnásť slovenských miest. Podujatie je určené pre dievčatá vo veku 4 až 10 rokov a poslúži na to, aby sa zoznámili s ľadovým hokejom a objavili jeho čaro. 

Vlani dorazilo na sedemnásť zimných štadiónov naprieč celou krajinou viac ako 880 dievčat. „Som optimistka. Verím, že v aktuálnom roku prekročíme túto hranicu. Budeme spokojné aj vtedy, ak spomenuté číslo vyrovnáme, ale veríme, že dievčat bude napokon viac. Minuloročný záujem nás príjemne prekvapil. Na druhej strane, veľa dievčat po prvotnej skúsenosti nepokračovalo s hokejom. Možno však prídu tentoraz opäť, zapíšu sa do klubov a začnú v prípravkách,“ povedala v rozhovore pre Hockey Slovakia ambasádorka Dievčenského hokejového víkendu Iveta Frühauf. 

Zväzové aktivity majú zmysel

Slovenský ženský hokej zažil úspešnú minulú sezónu. Seniorská reprezentácia získala bronzové medaily na turnaji A-skupiny I. divízie MS a osemnástka dosiahla historické šieste miesto na elitnom šampionáte v USA. Ak chcú Slovenky zopakovať podobné výsledky alebo ich ešte vylepšiť, potrebujú rozšírovať hráčsku základňu.

„Je to nevyhnutné, aby sme mali dostatok kvalitných hráčok, ak chceme dosahovať úspechy. Pozitívne je, že zväz v súčasnosti podporuje ženský hokej. Projekty Hokejová galaxia a Dievčenský hokejový víkend ukázali, že aktivita SZĽH má zmysel a pomáha nám napredovať,“ pochvaľovala si účastníčka olympijských hier vo Vancouveri 2010.

Čo by podľa bývalej úspešnej reprezentantky malo prilákať dievčatá k ľadovému hokeju? „Je to krásny kolektívny šport. Už len to, že budú súčasťou kolektívu, je atraktívne. Navyše si treba uvedomiť, že ženský hokej je bezkontaktný a riziko zranenia pri ňom je menšie ako medzi mužmi. Lákať ich môže tiež vízia zaujímavej kariéry. Môžu pôsobiť v zahraničí, pocestovať svet a nazbierať veľa zaujímavých zážitkov.“

Prvoradý cieľ je prilákať dievčatá k hokeju

Vstup na Dievčenský hokejový víkend je zdarma. Stačí si doniesť prilbu, rukavice, korčule (ani jedna z týchto vecí nemusí byť nevyhnutne určená špeciálne na hokej), ochranu kolien a lakťov, hokejku, teplé oblečenie a dobrú náladu. Ako darček dostanú všetky účastníčky dres, náramok, nálepky, magnetku a puk. Svoje dieťa môžete prihlásiť TU.

„V prvom rade chceme dievčatá v rámci tohto podujatia prilákať k hokeju. Veríme, že po tejto akcii sa zapoja do klubov a prípraviek. Neskôr môžu byť ich kariérne cesty rôzne. Alternatívou je, že sa dostanú na stredné školy v zahraničí a odtiaľ na univerzity. Je to najlepšia cesta, ako skĺbiť šport a vzdelanie. Ak by chceli zotrvať na Slovensku, môžu hrávať v Extralige žien alebo v projekte centralizovanej prípravy ŠKP Bratislava, ktorý pôsobí v nadnárodnej súťaži EWHL. V tomto prípade sa však už bavíme o dievčatách minimálne vo veku 15 rokov,“ objasnila Iveta Frühauf. 

V prípravkách a žiackych kategóriách hrávajú dievčatá v spoločných tímoch s chlapcami. Práve v tomto veku je dôležité, aby zotrvali pri športe a potom sa vydali do ženského hokeja. „Sama som vyrastala medzi chlapcami. Nemala som na výber a zatiaľ sú na tom rovnako dievčatá aj teraz. Musia hrať, udržať sa pri chlapcoch do konca základnej školy a následne si zvolia cestu, akou budú pokračovať medzi ženami,“ uzavrela niekdajšia členka národného tímu, ktorá si počas kariéry vyskúšala pôsobenie vo Švédsku alebo Česku. 

Program Dievčenského hokejového víkendu

Sobota 8. októbra

Žiar nad Hronom (10.00 – 12.00)
Košice (13.00 – 15.00)
Levoča (13.00 – 15.00)
Michalovce (15.45 – 16.45)
Martin (čas upresníme)

Nedeľa 9. októbra

Banská Bystrica (9.00 – 11.00)
Kežmarok (9.00 – 11.00)
Prešov (10.00 – 12.00)
Partizánske (10.00 – 12.00)
Spišská Nová Ves (13.00 – 15.00)
Poprad (13.00 – 15.00)
Žilina (14.00 – 16.00)
Gelnica (14.00 – 16.00)
Brezno (15.00 – 17.00)
Topoľčany (od 15.00)
Ružomberok (17.00 – 19.00)
Skalica (17.30 – 19.30)
Bratislava (čas upresníme)