Deväťčlenná slovenská výprava sa zúčastnila na IIHF Women's High Performance Campe

BRATISLAVA (SZĽH) – Pandémia koronavírusu v uplynulých sezónach znemožnila Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF) organizáciu viacerých zaujímavých podujatí. Do dlhého zoznamu patril aj Women's High Performance Camp, ktorý sa po štvorročnej prestávke uskutočnil od 8. do 15. júla vo fínskom Vierumäki. 

Na akcii venovanej rozvoju ženského hokeja nechýbala ani slovenská výprava. Tvorili ju mládežnícke reprezentantky Laura Medviďová, Lívia Debnárová, Laura Jancsóová, Emma Donovalová a Alexandra Mateičková. Doplnili ich kondičná trénerka Romana Kiapešová, začínajúca trénerka Nicol Lucák Čupková, manažérka Chelsea Jeanette Kubek aj generálna manažérka ženských reprezentácií Ľubomíra Kožanová. Celkovo zamierilo na sever Európy 150 žien z 19 krajín sveta. 

„Privítal nás zrekonštruovaný areál vo Vierumäki, ktorému momentálne šéfuje bývalý pracovník SZĽH Jukka Tiikkaja. Cítili sme sa tam veľmi dobre, veď nie náhodou ho doteraz malo IIHF ako stredisko pre svoje športové a rozvojové aktivity. Na jednom mieste sa nachádzajú dve ľadové plochy s veľkým množstvom šatní, bežecký ovál, krytá hala na všetky možné športy alebo lezecká dobrodružná dráha, ktorú si dievčatá tiež mohli vyskúšať. Samozrejmosťou bolo kvalitné ubytovanie a vynikajúca strava pre športovcov,“ povedala Ľubomíra Kožanová. 

Účastníčky IIHF Women's High Performance Campu mali vo Fínsku bohatý program. Pripravené boli špecifické tréningy na základe hráčskej pozície, tímové tréningy, zápasy vo formáte troch proti trom aj štyroch proti štyrom, tréningy mimo ľadu, ale aj lekcie v učebniach, ktoré sa venovali integrite v športe, mentálnej pripravenosti, antidopingu a médiám. Do harmonogramu sa zmestil aj brankársky kemp pre 28 dievčat či viaceré teambuildingové aktivity.

„Trénerský program viedla Melody Davidsonová, úspešná kanadská trénerka a držiteľka viacerých zlatých medailí z olympijských hier a majstrovstiev sveta, spolu s ňou aj Lisa Haleyová a Kristen Wrightová. Tréningy zručností mala na starosti bývalá kanadská reprezentantka Delaney Collinsová. Workshopy boli pod patronátom expertov z IIHF. O mediálnych témach rozprával Adam Steiss, antidopingové záležitosti vysvetľovala Ashley Ehlertová, mentálnej príprave sa venovala Katja Pasanenová a bližšie informácie o možnom ovplyvňovaní priebehu zápasov podali dievčatám Aadrian Wijckmams s Naomi Bloetjesovou,“ doplnila Kožanová. 

Aktivity priamo na ľadovej ploche spestrila aj prítomnosť viacerých známych reprezentantiek, ktoré sa predstavili na olympijských turnajoch alebo majstrovstvách sveta. Skúsenosti a cenné rady odovzdávali Alena Mills, Kateřina Mrázová, Erika Holstová, Julia Zornová, Andrea Brändliová alebo Klára Peslarová.