Deň so ženským hokejom podporila aj šéfka Hockey Canada Katherine Hendersonová

BRATISLAVA (SZĽH) – Kým v Kanade sa hokeju venuje viac ako 100 000 registrovaných žien a dievčat, na Slovensku ich nie je ani tisíc. Aj preto sa v pondelok 27. mája uskutočnil v bratislavskom Avione Deň so ženským hokejom, ktorého úlohou bolo v rámci série popularizačných podujatí spropagovať ženský hokej v domácich končinách. Výraznou mierou k tomu prispela aj návšteva Katherine Hendersonovej, prezidentky Kanadskej hokejovej federácie (Hockey Canada).

Šéfka federácie z krajiny, ktorá je často označovaná za kolísku hokeja, pricestovala do Bratislavy z Českej republiky, kde sledovala neúspešný boj kanadských hokejistov v zápase o bronz proti Švédsku. Na Slovensku absolvuje bohatý program, ktorý odštartoval pondelňajšou účasťou na Dni so ženským hokejom. V rámci neho sa na klzisku v Avione stretli slovenské hokejistky do 16 i 18 rokov a spoločne so ženskými reprezentantkami vytvorili trojčlenné družstvá, ktoré proti sebe nastúpili v zábavnom formáte troch proti trom na malom klzisku. Katherine Hendersonová vhodila čestné buly posledného zápasu. 

„Som veľmi rada, že sa môžem rozprávať so zástupcami mužského aj ženského hokeja na Slovensku. U nás v Kanade sa hokeju venuje viac ako 100 000 dievčat. Slovensku by som poradila vypracovať si strategický plán so zreteľom na vytvorenie prijateľného prostredia pre dievčatá, ktoré ich bude motivovať k hokeju. Hokej je v súčasnosti silne vnímaný ako mužský šport. Preto je potrebné mať dobrý plán, ktorým sa tento mýtus zbúra. Kľúčové je dávať do popredia a za vzory najlepšie hráčky a reprezentantky, ktoré máte, aby prilákali k tomuto skvelému športy ďalšie mladé dievčatá,“ uviedla šéfka Hockey Canada.

Na Slovensko pricestovala aj na pozvanie Cheryl Cruzovej, veľvyslankyne krajiny javorového listu na Slovensku. K hokeju ma veľmi blízko. Aj preto je už dlhší čas v kontakte s funkcionármi Slovenského zväzu ľadu hokeja. „Kanada aj Slovensko sú krajiny, v ktorých je hokej populárny šport. Všade tam, kam prídu zástupcovia Kanady a zistia, že krajina, v ktorej sú, je hokejová, sa spolupráca rodí ľahko. Pred niekoľkými dňami sme spoločne hrali na majstrovstvách sveta, napokon obe krajiny museli prijať trpké prehry. Tento deň je však novou príležitosťou, aby sme sa stretli a zhovárali o tom, ako rozvíjať spoluprácu medzi Slovenskom a Kanadou v oblasti ženského hokeja. Aj Kanade trvalo dlhý čas dostať sa tam, kde sa v tomto športe nachádza, aby sme zmenili kultúru a vnímanie ľadového hokeja ako mužského športu. Otvorili sme ho pre dievčatá a ženy a chceme v tomto smere pomôcť Slovensku. Z pozície Kanady sa snažíme pritiahnuť k nám viaceré národné federácie, v ktorých pracujú so ženským hokejom, aby sme spoločne dostali ženský hokej do žiaru reflektorov,“ povedal Cheryl Cruzová.

Na Slovensku sa o to najvýraznejšie snaží Ľubomíra Kožanová, generálna manažérka slovenských ženských reprezentácií. V spolupráci s inými oddeleniami SZĽH, či už s marketingovým, športovým, rozvojovým alebo regionálnymi štruktúrami majú dievčatá možnosť hrať hokej vo viacerých projektoch. Medzi nimi napríklad Centrum športu pri základnej škole, v rámci ktorého ročne korčuľujú tisíce detí. Ďalej ide o náborové aktivity ako Deti na hokej či Dievčenský hokejový víkend alebo projekt Hokejové galaxie. Jeho cieľom je vytvoriť konkurenčné prostredie pre dievčatá do 15 rokov, ktoré má byť základom pre vytvorenie samostatnej dievčenskej súťaže na Slovensku.

„Veľmi sa teším, že dámy prišli, najmä teda pokiaľ ide o Kanadu, je to kolíska hokeja. U nás nie je ženský hokej populárny. Snažíme sa vzbudiť oň záujem. Naše dievčatá hrajú celkom pekný hokej. Pre 30 rokmi nie všetky vedeli korčuľovať, držať hokejku, dnes je to normálny šport aj pre ženu. Preto sa čím ďalej, tým viac snažíme o organizáciu akcií, akú sme dnes mali v Avione. V decembri navyše čaká našu ženskú reprezentáciu predkvalifikácia o postup na zimné olympijské hry, predbežne by sa turnaj mal uskutočniť doma v Piešťanoch. Veríme, že vďaka popularizačným aktivitám bude záujem verejností i médií čoraz väčší o ženský hokej,“ doplnila Ľubomíra Kožanová.


Ďalšie články