Demek sa pripravuje na tretí kemp Vegas, prvú sezónu v AHL mu komplikovali otrasy mozgu

V roku 2021 bol jediným draftovaným Slovákom a odvtedy si ide trpezlivo za svojim snom v podobe hry v najlepšej lige sveta. Dvadsaťjedenročný Jakub Demek sa po dvoch sezónach v juniorskej WHL (Edmonton Oil Kings a Kamloops Blazers) posunul do seniorskej AHL, kde odohral v drese Hendersonu Silver Knights 55 zápasov s bilanciou 7 gólov a 9 asistencií.

„Bola to celkom v pohode sezóna. Prvýkrát som ju celú odohral za mužov a bola to teda cenná skúsenosť. Ako tím sme však nepostúpili do play-off a v budúcom ročníku teda máme čo zlepšovať,“ rozhovoril sa mladý Košičan. Zatiaľ čo juniorský hokej bol podľa neho rozlietaný, v mužskom už musel hrať oveľa systémovejšie. „Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol. Aj samotná AHL je veľmi tvrdá a to bol najväčší rozdiel.“

Spomínanú tvrdosť okúsil na vlastnej koži a to veľmi nepríjemným spôsobom. Počas sezóny ho totiž zbrzdili až dva otrasy mozgu.

„Aj to je však súčasť procesu učenia,“ poznamenal Demek. „Bol to môj prvý rok a tak som hrával spravidla vo štvrtom útoku a mal som skôr defenzívne úlohy. Všetko navyše bolo plusom. Takto je to všade na svete a väčšie príležitosti dostávali tí, ktorí tam strávili už niekoľko sezón. Oni potom spravidla dostávajú aj šancu, ak sa zraní niekto v prvom tíme Vegas.“

V rámci tímu Hendersonu boli bodovými lídrami hráči so skúsenosťami z NHL ako Grigori Denisenko či Sheldon Rempal . Osem sezón v najlepšej lige sveta odohral Ryan Dzingel. V októbri však povolali Golden Knights do prvého tímu aj Demeka.

„Bola to skvelá skúsenosť. Nikdy predtým som nebol takto s top tímom NHL a tréningy s hviezdami najlepšej ligy sveta boli parádne. Bol to ďalší krôčik k splneniu môjho sna, ktorým je hra v NHL. Splniť si ho môžem iba tvrdou prácou. Veľkým povzbudením pre mňa je, že mi na posezónnom mítingu tlmočili spokojnosť s mojim prístupom i výkonmi. Verím tomu, že v budúcej sezóne sa už dočkám aj nejakého zápasu v drese Golden Knights,“ vyslovil želanie účastník majstrovstiev sveta juniorov z roku 2022.

Z pohľadu cesty do NHL bude opäť podstatný aj predsezónny nováčikovský kemp Vegas, ktorý absolvuje Jakub v úvode júla.

„Ja tam budem už tretíkrát a mojou úlohou tak bude aj pomáhať nováčikom. Tak, aby si tam rýchlejšie zvykli. V klube sledujú aj vaše líderské schopnosti a ochotu venovať sa spoluhráčom. Ja to však beriem prirodzene a rád pomôžem v rámci svojich možností,“ vyslovil sa útočník, ktorý oslávil 6. júna 21. narodeniny. Z pohľadu životu v USA ide o dôležitý míľnik. Obzvlášť v Las Vegas, ktoré je označované ako mesto nočného života. „Do kasína ma doposiaľ nepustili, nakoľko 21 rokov som oslávil len pred pár dňami. Poviem však pravdu, mňa to tam veľmi neláka. Nie je to moja šálka kávy. Očarujúce sú však samotné vysvietené ulice Vegas. Má to svoje čaro.“

Hoci hráva Demek na farme v Hendersone, býva práve vo Vegas. Farmársky klub Golden Knights sa totiž nachádza len približne 25 kilometrov južne od centra „mesta hriechu“.

„Vo Vegas bývame všetci z tímu a do Hendersonu dochádzame na tréningy a zápasy autami,“ priblížil Jakub, ktorý si spoločne s českým útočníkom Jakubom Brabencom prenajal apartmán. „S Kubom sme výborní priatelia a doma si striedavo vyvárame. Navaril by som mu aj halušky, ale v Amerike nezoženiem bryndzu. Ak sa nám variť nechce, tak skočíme na typický americký fast food.“

Keďže bývajú hráči Silver Knights priamo vo Vegas, dostať sa na zápasy NHL by nemal byť problém. „Až také jednoduché to však nie je. Spravidla nám kolidovali termíny zápasov, alebo sme boli na tripe. A keď sme boli doma, tak boli na tripe oni. Nevravím, že by som si zápasy Golden Knights nepozrel, ale ešte radšej by som ich zažil osobne na ľade. Tak ako som už povedal, je to môj cieľ a urobím preto všetko,“ uzavrel Jakub Demek.