Česko zdolalo Kanadu a získalo titul majstrov sveta!

Martin Ručínský so zlatou trofejou, Štartfoto - Jakub SúkupMartin Ručínský so zlatou trofejou, Štartfoto - Jakub Súkup

VIEDEŇ 15. mája (SITA) - Českí hokejisti zdolali v nedeľňajšom finálovom stretnutí 69. majstrovstiev sveta vo Viedni reprezentáciu Kanady 3:0 a získali piaty titul v ére samostatnosti. V repríze finálového súboja spred deviatich rokov zdolali na rovnakom ľade viedenskej Stadthalle majstrov sveta z posledných dvoch rokov. V roku 1996 sa zo súčasného českého kádra zo zlata tešili František Kaberle a kapitán David Výborný. Kanada tak nezískala zlatý hetrik a na svoje konto si pripísala jedenáste striebro. Český tím získal majstrovský titul po štyroch rokoch, keď naposledy sa radoval v roku 2001 v nemeckom Hannoveri.

Česko - Kanada 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 5. Prospal (Ručinský, Jágr), 44. Ručinský (Jágr, Čajánek), 60. Vašíček
Vylúčení: 10:11 na 2 min, navyše Heatley (Kanada) 10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Andersson (Švéd.) - Hämäläinen (Fín.), Karlsson (Švéd.), 7999 divákov

Česko: Vokoun - Šlégr, T. Kaberle, Kubina, Špaček, Židlický, Fischer, F. Kaberle, Hejda - Jágr, Čajánek, Ručinský - Dvořák, Prospal, Straka - Hemský, Výborný, Hlaváč - Sýkora, Vašíček, Varaďa
Kanada: Brodeur - Boyle, Redden, Jovanovski, Regehr, Phillips, Souray, Hannan - Doan, Draper, Maltby - Nash, Thornton, Gagne - Heatley, Morrison, Smyth - Walker, Marleau, Morrow - Fisher

Úvod finálového zápasu bol podľa očakávania z oboch strán opatrný. Do prvej šance sa dostal po pokĺznutí Fischera za vlastnou bránkou kapitán Kanady Smyth, ale jeho bekhendová strela mierila vedľa. O dve minúty na to potiahol akciu po pravom krídle Jágr. Pred bránkou našiel Ručinského, ktorého strela mierila iba do žŕdky Brodeurovej bránky, ale Prospal dorazil odrazený puk za bezmocného gólmana Kanady. Na opačnej strane sa individuálne pokúšal presadiť Nash, no Vokouna neprekvapil. V 9. min dostali Kanaďania možnosť hrať v početnej výhode, ale k ničomu to neviedlo. Naopak po naskočení Dvořáka na ľad poslal autor víťazného gólu proti Švédsku prihrávku pred bránku Prospalovi, no ten mieril v dobrej pozícii vedľa. Gagne poslal do rovnakej šance v 13. min Thorntona, ale ten dopadol tak isto ako český center. V záverečnej minúte prvej tretiny využil pri hre štyroch proti štyrom voľný priestor Hlaváč, ale puk z jeho hokejky bol pomalší ako Brodeurova lapačka. V druhej tretine pridala Kanada na dôraze a hneď v úvodných minútach musel Vokoun čeliť niekoľkým nebezpečným strelám. Vo veľkej šanci sa v 23. min ocitol Smyth, keď po Heatleyho prihrávke sám pred českou bránkou mieril iba do Vokouna. O štyri minúty na to netrafil puk v dobre pozícii medzi kruhmi autor predchádzajúcej akcie. V polovici stretnutia si Česko vybojovalo možnosť presilovej hry. Jágr našiel z rohu klziska osamoteného Dvořáka, ale ten si na Brodeura neprišiel. Oba tímy sa naďalej pozorne strážili a dobre brániaci Česi súpera do ďalších vážnejších ohrození svoje bránky nepustili. V úvodnej tretej tretiny ostal pri presilovej hre Smyth sám pred Vokounom, z tesnej blízkosti však puk do bránky nezasunul. Po návrate vylúčeného Židlického na ľad vnikol po vynikajúcej prihrávke Jágra do kanadskej tretiny Ručinský a príklepom spoza ľavého kruhu Brodeura prestrelil. V 47. min vystrelil v presilovej hre od modrej čiary Špaček, no Jágrov teč zastavil Brodeurov ľavý betón. O niekoľko sekúnd zachránil svoj tím rovnakým zákrokm Vokoun po dorážke Thorntona. V polovici záverečnej dvadsaťminútovky sa ocitol v ideálnej streleckej pozícii v pravom kruhu Židlický, kanadského gólmana však neprekvapil. Dva a pol minúty pred záverečnou sirénou dostala Kanada možnosť presilovej hry a po minúte navyše odvolala brankára Brodeura. Po závare pred Vokounom však vydoloval puk Vašíček a cez celú plochu ho poslal do opustenej bránky Kanady. Záver Kanaďania nezvládli a po menšej šarvátke sa zaplnila po posledné sekundy trestná lavica.

Hlasy trénerov a hráčov po finále:
Vladimír Růžička (tréner Česka): "Oba tímy sú veľmi vyrovnané a hrali dosť defenzívne. My sme dali do hry viac srdca. Pomohlo nám, že sme strelili prvý gól. Mali sme aj šťastie, ale to praje dobre pripraveným tímom. Český hokej tento úspech veľmi potreboval, som veľmi šťastný. Je to vynikajúci úspech, ale zaslúžili sa oň predovšetkým hráči, ktorí vytvorili skvelý tím. Keď to takto funguje, na striedačke potom môže byť ktokoľvek. Už skôr som sa rozhodol, že v reprezentácii po MS skončím a ani zisk titulu majstrov sveta na tom nič nezmení. Chcem sa venovať klubovým povinnostiam v Slavii Praha a nevylučujem, že za dva-tri roky sa opäť na reprezentačnú lavičku vrátim. Nemôžem však dlhodobo robiť desať vecí naraz.“

Marc Habscheid (tréner Kanady): "Pri našich šanciach nám niekedy chýbalo aj trochu šťastia. Dnes sme síce veľmi chceli, ale nešlo to. Chýbala nám predovšetkým väčšia agresivita pred bránkou. Sme sklamaní, ale na druhej strane som ako tréner hrdý na svojich hráčov. Občas sa stáva, že po dobrom turnaji odohráte v jeho závere zlý zápas.“

Jaromír Jágr (útočník Česka): "Konečne sa môžem aj ja cítiť ako majster sveta. Som veľmi rád, že novinári teraz prestanú písať o tom, ako nosím tímom na šampionátoch smolu. Vyhrali sme najmä vďaka lepšej obrane ako mala Kanada. Naši beci hrali tvrdo a výborne, súpera k ničomu nepustili. Najťažšie bolo pre nás štvrťfinále s USA. Keďže sme prehrávali už 0:2, bolo náročné najmä po psychickej stránke. Zdolať vo finále Kanadu je vynikajúci úspech. Z toho, že som získal zlatý hetrik, by som nerobil veľkú vec. Ak chcete všetko vyhrať, musíte mať veľa šťastia a navyše musíte byť z krajiny, ktorá môže uspieť. Napríklad Erich Kühnhackl či Marcel Dionne boli vynikajúci hokejisti, ale nepodarilo sa im to, keďže hrali v tímoch, ktoré nemohli uspieť na medzinárodnom ľade či v NHL. Vyhrať Stanleyho pohár je veľmi náročné a navyše dosť spravodlivé. Olympiáda je raz za štyri roky. Najjednoduchšie je asi vyhrať na majstrovstvách sveta, aj keď mne to trvalo veľmi dlho.“

Petr Sýkora (útočník Česka): "Je to paráda, práve preto hrám hokej. Po tomto úspechu som veľmi túžil, je to úžasné. Prevláda vo mne veľká radosť, moje pocity sa nedajú opísať. Titul si zaslúžime, makali sme ako kolektív a nikto nič neoklamal. V každom zápase sme na ľade nechali úplne všetko. Úspech je dielom celého tímu.“

Václav Varaďa (útočník Česka): "Vo štvrťfinále i semifinále sme mali šťastie, ale vo finále sme už jasne dominovali. Jágr bol lídrom nášho tímu. Hral so zlomeným malíčkom a nebolo to pre neho vôbec ľahké. Vždy však nastúpil a pomohol nám k úspechu. Bez neho by sme možno zlato nezískali.“

Jan Hejda (obranca Česka): "Je to skvelý pocit, aj keď si ešte neuvedomujem, čo sme dosiahli. Mám veľkú radosť, že som mohol byť súčasťou tímu, a že som dostával v posledných dvoch zápasoch pravidelne príležitosť na ľade. Dávali sme si pozor, aby sme od Kanaďanov neinkasovali gól. Osobne som veril, že uspejeme. V závere som sa na trestnej lavici modlil, aby Kanaďania neskórovali. Keď dal Vašíček do prázdnej bránky na 3:0, skákal som od radosti a všetci okolo na lavice hanby sa na mňa pozerali, či som sa nezbláznil. V tej chvíli mi bolo jasné, že vyhráme. Vrátil som sa následne na ľad a strhla sa bitka. Neprekáža mi, keď si to hráči rozdajú navzájom, zaútočiť na brankára sa však nepatrí. Vždy som si myslel, že Kanaďania hrajú tvrdo, ale férovo, ale teraz to vidím inak.“

Jaroslav Špaček (obranca Česka): "Je to skvelé, že to takto dopadlo, som strašne šťastný. Na turnaji sme dostali najmenej gólov, čo je to predovšetkým zásluha Tomáša Vokouna, ktorého pred turnajom podceňovali. Kanaďania hrajú vždy naplno až do konca, tentoraz im chýbali hráči, ktorí by dali gól.“

Martin Brodeur (brankár Kanady):Musíme zložiť poklonu našim súperom. Česi majú naozaj skvelý tím a dnes nás k ničomu nepustili. Mali sme pár šancí, ale nevyšlo to. Je to veľká škoda, veľmi sme chceli získať zlato.“

Rick Nash (útočník Kanady): "Najmä pri prvých striedaniach sme sa dostali do viacerých šancí, ale akosi to nešlo. Stále sme narážali na skvelú obranu podporovanú vynikajúcim brankárom. Česi dnes hrali veľmi dobre. Ak by sa hralo inokedy, možno by to dopadlo inak. Mali sme šancu vyhrať, ale nevyužili sme ju.“

Joe Thornton (útočník Kanady, MVP MS): "Je to jedna z najkrutejších prehier mojej kariéry. Veľmi som túžil po zlate. Aj so striebrom však napokon musíme byť spokojní. Neviem, kde sa zápas zlomil. Mali sme šance a ak by sme ich premenili, asi by sa to vyvíjalo inak. Hral som v skvelom mužstve a o rok prídem opäť.“