Česi vrátili Američanom minuloročnú prehru - súhrn

VIEDEŇ 12. mája (SITA) - Českí hokejisti vrátili Američanom štvrťfinálovú prehru z minuloročného svetového šampionátu. Kým pred rokom v Prahe vyhrali 3:2 po samostatných nájazdoch americkí hráči, vo štvrtok sa vo Viedni z rovnakého výsledku tešilo Česko. Jediný nájazd premenil Martin Ručinský hneď v prvej sérii. V piatej sa do stredového kruhu postavil obranca Andy Roach, ale Američanov nespasil. Kým v Prahe rozhodol o postupe USA do semifinále, vo Viedni podobným nájazdom ako vlani na Jána Lašáka v súboji o 3. miesto neuspel.\nČesi tlačili svojho súpera od začiatku, ale góly dávali Američania. V 10. min posunul Hauer puk pred bránku Modanovi, ktorý jemnou strelou otvoril skóre. Na 2:0 zvýšil v 26. min Parrish. Parise nahodil pri presilovke puk pred bránku a Parrish ho bez prípravy usmernil za Vokounov chrbát. Česi sa dočkali gólov až počas veľkého tlaku v tretej časti hry. Najskôr znížil v 42. min po nahodení puku Židlický a o vyrovnanie sa postaral o osem minút neskôr po nádhernej prihrávke Prospala Špaček.\n\nVýsledok - štvrťfinále (Viedeň):\nČesko - USA 3:2 po samostatných nájazdoch (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0, 1:0)\nGóly: 42. Židlický (Výborný), 50. Špaček (Prospal), rozhodujúci sam. nájazd Ručinský - 10. Modano (Cole, Hauer), 26. Parrish (Parise, Hauer)\nVylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Matsuoka (Kan.) - Hämäläinen (Fín.), Karlsson (Švéd.), 7700 divákov\nzostavy\nČesko: Vokoun - Šlégr, T. Kaberle, Kubina, Špaček, Židlický, J. Fischer, F. Kaberle, Hejda - Jágr, Prospal, Straka - Sýkora, Výborný, Hlaváč - Dvořák, Čajánek, Ručinský - Hemský, Vašíček, Varaďa\nUSA: DiPietro - Roach, Gill, Miller, Martin, Hauer, Leopold, Liles - Cole, Modano, Knuble - Parrish, Weight, York - Gionta, Parise, Šťastný - Adams, Halpern, Hall\n\nČesi začali reprízu vlaňajšieho štvrťfinále aktívnejšie. Už po 29. sekundách hry sa rútili Jágr s Prospalom na osamoteného obrancu Hilla, Jágrovu strelu však pozorný DiPietro vyrazil. Česi mali tlak, Američania vyrážali do rýchlych kontier. V 4. min sa preháčkoval Jágr až pred amerického gólmana, bránku ale netrafil. O dve minúty neskôr sa dostal do brejku Modano. Česi následne nevyužili presilovku a potom pykali. Hauer posunul puk medzi kruhy pred bránku Modanovi, ktorý sa ho len ľahko dotkol a usmernil ho medzi Vokounove betóny. Od tej chvíle sa snažili Česi ešte úpornejšie dobýjať americkú bránku, ale DiPietro sa nenechal prekvapiť. Američania sa pred Vokouna v druhej polovici I. tretiny nedostali. Najväčšiu českú šancu spálil v 18. min Hlaváč, ktorého vysunul efektnou ´žabkou´ Výborný. Hlaváč sa snažil trafiť nad DiPietrovu lapačku, americký gólman sa však nedal prekvapiť. Česi pokračovali v aktivite aj v druhej časti hry, no namiesto gólov pribúdala na ich strane iba nervozita. V 21. min sa pred Vokounom objavil Modano, ale netrafil. Potom spálili šance Sýkora, Vašíček aj Prospal. V 26. min získali Američania dokonca dvojgólový náskok, keď Parise pri presilovke nahodil pred bránku a Parrish bez prípravy usmernil puk za Vokounov chrbát. Následne sa český gólman vyznamenal pri Weightovej delovke. Američania stále čakali zasunutí do pozornej defenzívy. Veľký tlak si vytvorili pri presilovke, keď najmä Weightova šanca volala po góle. Na opačnej strane DiPietro zlikvidoval pokus Jágra, ktorému skvele urobil priestor Ručinský. V 39. min sa ocitol pred opustenou bránkou Židlický, no netrafil. Česi sa dočkali až v záverečnej tretine. Najskôr v čase 41.20 min trafil Šlégr bombou len masku DiPietra. O 20 sekúnd však Židlický nahodil puk od modrej smerom k prvej žŕdke a keďže americkému gólmanovi pred bránkou výborne tienili Hlaváč s Výborným - puk skončil v sieti. Česi ešte viac ožili a snažili sa o vyrovnanie. DiPietro zlikvidoval pokusy Ručinského aj strely od modrej v podaní Špačka a Kubinu. Česi v 49. min vytvorili pri presilovke veľký tlak, ale strely Kubinu i Jágra v bránke neskončili. Až po skončení početnej výhody po závare nahral Prospal od pravej žŕdky Hemskému, ktorý posunul na Špačka a ten prekonal ležiaceho DiPietra - 2:2. Česi sa následne ubránili presilovke troch proti štyrom. Hra sa vyrovnala, ani jedno mužstvo sa nedostalo do vyložených šancí. Bojovalo sa o každý meter ľadu. V riadnom hracom čase už gól nepadol a po trojminútovej pauze pokračoval duel desaťminútovým predĺžením. Hneď v prvej minúte mal plné ruky práce po Lilesovej delovke z ľavého kruhu Vokoun. Američania boli v predĺžení aktívnejší, ale Vokoun držal Čechov nad vodou. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, gól však nepadol. O postupujúcom podobne ako pred rokom rozhodli samostatné nájazdy. Jediným úspešným strelcom bol Ručinský, ktorý spečatil postup Česka.\n\n\nvs;ds\n