Bývalý prezident SZĽH Martin Kohút oslavuje päťdesiatku

Martin Kohút nebol profesionálny hokejista. Žoviálne zvykol vravieť, že nevie, ako urobiť kľučku doľava či doprava. V hokeji sa však pohybuje dlhé roky. Ako nadšenec, fanúšik, sponzor i bývalý prezident SZĽH. Od soboty už aj ako čerstvý päťdesiatnik.  

Funkcie šéfa slovenského hokeja sa ujal po voľbách v júni 2016 na tri roky. Dovtedy sa okrem hokejových kruhov pohyboval predovšetkým vo sfére IT a biznisu. Dlhé roky však finančne podporoval slovenský hokej. Výzvstať sa jeho prezidentom prijal po tragickej smrti kamaráta, bývalého popredného ekonóma Martina Filka. Sľúbil mu, že do hokejového hnutia príde a urobí v ňom poriadok. Reformný proces odštartoval Martin Kohút ihneď po nástupe do funkcie. Mal vízie posunúť slovenský hokej a jeho štruktúry k lepšiemu. Z fázy bojkotu, nestabilnej finančnej situácie a roztrieštených vzťahov na úroveň dobre fungujúcej inštitúcie. Zo Slovenského zväzu ľadového hokeja ju napokon urobil. 

„Za vyše 1000 dní, čo som bol vo funkcii prezidenta, sme slovenského hokeju ukázali cestu konkurencieschopnosti a rozvoja. Dokážeme stavať štadióny pri základných školách, akadémie pri stredných školách a gymnáziách. Neraz som mal počas funkcie prezidenta SZĽH vnútorné rozhovory sám so sebou a pýtal sa, čo robím a prečo to robím. Mnoho vecí sa však vďaka hlbokej analýze a podpore ľudí okolo mňa podarilo. Na konci funkčného obdobia som mal pocit, že sme dosiahli, čo sme si na jeho začiatku zaumienili. Aj preto som sa rozhodol odovzdať žezlo ďalej, vravel na margo svojho trojročného prezidentovania v slovenskom hokeji Martin Kohút.  

Okrem zvýšenia transparentnosti, podpory budovania infraštruktúry, zlepšenia financovania, vzdelávania hráčov, trénerov či rodičov a vrátenia dôveryhodnosti v slovenský hokej sa niekdajší šéf SZĽH podieľal aj na zveľade marketingových aktivít. V čase krízy prijímal neľahké manažérske rozhodnutia, v sporoch pôsobil ako mediátor. Keď pochybil, zaváhanie si chlapsky priznal a ospravedlnil sa zaň. Systematicky, odhodlane a so srdcom pracoval na posune slovenského hokeja vpred, za čo mu i dnes patrí vďaka.  

V júni 2019 Martin Kohút oznámil, že o funkciu prezidenta SZĽH sa už nebude uchádzať. Pomyselné žezlo odovzdal Miroslavovi Šatanovi. Stal sa členom výkonného výboru SZĽH a nielen hokeju, ale športu všeobecne pomáha dodnes. 

Touto cestou, v mene celého Slovenského zväzu ľadového hokeja, prajeme Martinovi Kohútovi k životnému jubileu najmä veľa zdravia, síl a chute do ďalšej precíznej práce. K srdečnej gratulácii pripájame i vrelé poďakovanie za všetko prínosné, čo Martin Kohút pre slovenský hokej urobil.