Brali by ste Kevina do slovenskej reprezentácie?

SAN JOSE (SZĽH) – Milan Labanc je bývalý extraligový obranca. Pred 26 rokmi emigroval do Spojených štátov amerických s vyhliadkou lepšieho a šťastnejšieho života. Za oceánom ho s manželkou Anikou našli. Založili si rodinu. Najskôr sa im narodila dcéra Diane, o rok neskôr syn Kevin. Práve o ňom je tento príbeh. O chlapcovi, ktorý v 24 rokoch patrí k stáliciam útočných radov San Jose Sharks v NHL. Navyše hovorí po slovensky. Lámane, ale hovorí. A nebráni sa medzinárodnému štartu s dvojkrížom na hrudi. „Rodičia by na mňa boli hrdí, keby to vyjde,“ vraví sympatický mladík. 

Sezóna 1993/94. Prvá rýdzo slovenská extraligová. Dukla Trenčín s Hartmannom v bránke, Sekerášom na modrej a nezastaviteľným Šatanom vpredu triumfuje. V desaťčlennej tabuľke po základnej časti figuruje tiež Spišská Nová Ves. Od začiatku ročníka má v defenzívnych radoch aj 21-ročného obrancu Milana Labanca. Začiatkom roka 1994 sa mladík žení. S hokejom končí. Aj pre meškajúcu výplatu, ktorá dostáva mladú rodinu do nekomfortnej ekonomickej situácie. Milan učiní zásadné rozhodnutie. S novomanželkou Anikou odletí do Brooklynu, kde sa usadí a začne nový život. Nečudo. Necelých päť rokov po páde Železnej opony sú Spojené štáty pre mladých ľudí z niekdajšieho východného bloku neprebádanou studnicou neobmedzených možností. Pravda, ak sú ochotní začínať ďaleko od rodiny, no najmä od piky. A Labancovci sú. 

Časom sa z Brooklynu sťahujú na Staten Island. Otec Milan neváha a láskou k hokeju, ktorú prechováva napriek trpkej extraligovej skúsenosti s ním, začína podnecovať v synovi Kevinovi. „Zabudli sme na priateľov, nechodili sme na večierky. Všetok čas sme venovali deťom, aby sme ich pripravili na život, ako sa patrí,“ rozhovoril sa otec Milan pred tromi rokmi v rozhovore pre The Mercury News. 

Labancovci po narodení syna Kevina. Zdroj: Instagram/KL

Milan Labanc mení kariéru profesionálneho hokejistu za lepšiu budúcnosti svojich detí. Celý život obetuje rodine. Aj preto má dnes syn Kevin k obom rodičom vrúcny vzťah. Nedá na nich dopustiť. Často zdieľa na sociálnych sieťach fotografie z detstva a v popisoch im ďakuje za obetu, ktorú podstúpili pre jeho hokejovú kariéru. Obetu v podobe nočných zmien či viacerých externých pracovných činností popri bežnom zamestnaní na pozícii stavbára, respektíve pracovníčky v zdravotníctve.  

Aj kopanec do zadku

Cesta za slávou sa u charizmatického mladíka začala v šiestich rokoch postavením na korčule. Pod otcovým drobnohľadom a, ako inak, v jeho šľapajách. „Začal som na poste obrancu, keďže ním bol aj otec a vedel, čo obranca potrebuje. Povedal mi, že ma naučí všetko, čo vie. Jedného dňa som sa ocitol v útoku. Už ani neviem, z akého dôvodu. Jednoducho som hral v útoku a zostal som tam,“ spomína si Kevin Labanc na svoje začiatky. V nich bol otec jeho veľký vzor. „Fragmenty z otcovej kariéry som nikdy nevidel. Ani len na fotkách. Ale vraj ich má odložené doma. Keď prídeme na Slovensku, rád si ich pozriem,“ žartoval Kevin v rozhovore pre nhl.com v apríli 2019. „Je však milé počúvať všetky tie zábavné historky z jeho hokejovej kariéry. Keď už sme pri nej, otec bol vždy vzorový hokejový pracant, rád držal puk na hokejke,“ pokračoval. 

Otec najlepšie vedel, kedy ma postrčiť do práce, kedy mi naordinovať oddych, kedy mi dať hoc aj kopanec do zadku. 

U Labancovcov pri Kevinovom hokejovom raste platilo, že v domácom prostredí je otec tréner a mama jeho asistentka. „Otec mi vždy po zápase zavolal, rozpovedal svoje pocity z hry. Je skvelé, že s ním mám takýto vzťah. Pozná ma najlepšie zo všetkých. Vedel, kedy ma postrčiť do práce, kedy mi naordinovať oddych, kedy mi dať hoc aj kopanec do zadku. A tiež mamina v pozícii asistentky trénera. Celá rodina bola súčasťou môjho hokejového rastu,“ dodáva Kevin. 

Keď mal štrnásť, pôsobil v mládežníckej organizácii New Jersey Rockets. Bol pracovitý a húževnatý zároveň. Presne ako otec. „Mal v sebe energiu, jeho nohy sa nikdy neprestali hýbať. Pohyboval sa trošku nekoordinovane, to je pravda, no zakaždým s pukom na hokejke. Bolo to zvláštne,“ spomína si Bob Thornton, vtedajší tréner „rakiet“ z New Jersey. Po rozhovore s rodičmi pochopil, prečo: „Dozvedel som sa, ako bol vychovávaný a tiež to, že rodina prišla do Spojených štátov za lepším životom. Kevin so sestrou boli dobré deti. Rodičia dali synovi všetky základné ingrediencie potrebné k úspechu. Už z prvého stretnutia som usúdil, že sú to dobrí ľudia.“

Štyristo pukov navyše. Denne!

Pracovitosťou sa Kevin Labanc predieral vyššie. Po roku s trénerom Thorntonom dostal možnosť stráviť dve sezóny v rozvojom programe národného tímu USA, po ktorých sa presunul do juniorskej súťaže OHL. V produktivite obzvlášť nevynikal, a tak pritvrdil v príprave. Keď ostatní hráči po tréningu opustili ľad, Kevin na ňom zostal. Na bránku denne vystrelil o tristo až štyristo pukov viac než spoluhráči. Agilným prístupom zaujal trénera Barracudy, farmárskeho tímu San Jose, Roya Sommera. „Mal najtvrdšiu a najpresnejšiu strelu spomedzi všetkých hráčov, ktorých som kedy trénoval,“ vyhlásil Sommer v roku 2017. Nečudo, ak denne vypálite o 400 pukov viac než vaši spoluhráči...

Kevin pred podpisom prvého kontraktu v NHL. Zdroj: Instagram/KL

Sharks na odporúčania trénerov a skautov Labanca draftovali. S juniorskou súťažou OHL sa po nevýrazných začiatkoch lúčil s trofejou pre najproduktívnejšieho hráča vo vrecku. Mimochodom, v minulosti ju získali aj Eric Lindros či Patrick Kane. V nováčikovskej sezóne 2016/17 mal Labanc po úvodných 31 dueloch za San Jose na konte jediný gól. Nebol spokojný, tak sa opäť rozhodol drieť. V lete trénoval dvojfázovo s trénermi Sharks, navyše prešiel na špecializovanú diétu. Vzdal sa pokrmov z červeného mäsa, predovšetkým hovädziny, ktorú nahradil kuracinou či rybacinou. Prestal jesť mliečne výrobky či akékoľvek sacharidy. Do tréningového kempu Sharks naskočil výrazne ťažší, avšak o čistú svalovú hmotu, keďže hodnotu telesného tuku v tele znížil zo 14 percent na 10. Oplatilo sa. Sezóna 2017/18 priniesla 40 bodov v 77 dueloch, predminulá 56 v 82 dueloch a minulá 33 v 70 stretnutiach. 

Kevin Labanc je stabilným hráčom prvého tímu „žralokov“. A uvedomuje si, že z veľkej časti vďaka rodičom, ktorí sú jeho celoživotnou inšpiráciou. „Obetovali kvôli mne veľa. Vzdali sa svojich životov na Slovensku, opustili rodiny a prišli do Spojených štátov, aby zabezpečili mne so sestrou lepšiu budúcnosť. Takýto prístup ma motivoval, nútil ma pracovať tvrdo, aby snaha rodičov nevyšla nazmar. Nemyslím si, že jestvuje lepší spôsob na splatenie ich dôvery ako fakt, že som sa presadil v NHL,“ konštatoval Labanc pre The Mercury News. 

Labancovci. Zľava Diane, mama Anika, Kevin a otec Milan. Zdroj: Instagram/KL

Mimochodom, celoživotný dráč je okrem úspešnej kariéry už aj rekordérom NHL. V minulosezónnej sérii play-off, v 1. kole medzi San Jose a Las Vegas, si v siedmom zápase série pripísal štyri kanadského body, ktorými sa podieľal na veľkom obrate „žralokov“ a víťazstve 5:4 po predĺžení. Stal sa prvým hráčom v histórii NHL, ktorý nazbieral v siedmom stretnutí profiligovej play-off série štyri body za jednu tretinu.  

Strýko 

Čo sa týka Kevina Labanca a jeho vzťahu k Slovensku, je veľmi pozitívny. Posilnila ho návšteva rodnej krajiny rodičov, ale aj slovenská návšteva v Spojených štátov, ktorá dorazila ešte predtým. A spôsobila veľký šok. Tu je Kevinova obľúbená prázdninová historka: „Mal som asi sedem rokov. So sestrou sme sa vrátili zo školy a zostali sami doma, keďže rodičia odišli na nákup. Niekto zaklopal na dvere. Sestra otvorila a opýtala sa neznámeho človeka, či sa poznáme. Odvetil, že áno. Nikdy predtým sme tohto chlapa nevideli. On však vstúpil dnu. Pýtali sme sa, kto je a prečo je tu. Sestra odmietala pokojne diskutovať a čudného nebezpečného neznámeho vyhadzovala z domu. Keď rodičia prišli domov, predstavili nám nášho strýka. Pochádza zo Slovenska, no nikdy predtým sme ho nestretli. Keď sme ho spoznali, zostali sme ako obarení, ospravedlňovali sme sa. Najmä sestra sa cítila nepríjemne za tie reči o vykopnutí z domu. Potom s nami strýko strávil dlhý čas,“ vravel Kevin počas minuloročnej vianočnej kampane San Jose Sharks s názvom Prázdninový príbeh. 

Ak by ste neverili, že hráč San Jose Sharks dokáže sem-tam niečo povedať aj lámanou slovenčinou, pozrite si nasledujúce video z dielne TV JOJ. 

A ak by ste sa pýtali, či by takýto solídny hráč NHL nechcel niekedy v budúcnosti reprezentovať Slovensko, ponúkame jeho vyjadrenie z konca roka 2017, ktoré priniesol denník Nový Čas. „Cítim, že rodičov by to veľmi potešilo. Boli by radi, keby som takú šancu dostal. Hrať za ich rodnú krajinu by bolo naozaj niečo neopakovateľné.“

Tak čo? Brali by ste Kevina do slovenskej reprezentácie teraz, keď ho lepšie poznáte?