Bez straty bodu už len tri tímy

logo ZOH 2006 v Turínelogo ZOH 2006 v Turíne

TURÍN 16. februára (SITA) - Hokejisti Fínska a Kanady v A-skupine a Slovenska v B-skupine sú po dvoch hracích dňoch mužského turnaja na XX. ZOH v Turíne triom tímov bez straty bodu.
Slováci zdolali vo svojom druhom vystúpení v B-skupine tím Lotyšska 6:3. Zverenci Františka Hossu si v úvodnej tretine vypracovali trojgólové vedenie 4:1. Lotyšom sa síce podarilo znížiť na 3:4, ale po góloch Cháru a Mariána Hossu dotiahli hráči SR zápas do víťazného konca. Slovenský národný tím nepodľahol Lotyšom od MS 1997, keď vo fínskom Tampere s nimi prehral v skupine o zotrvanie v elitnej kategórii 4:5. V treťom dueli na olympijskom turnaji sa Slovensko stretne v sobotu 18. februára o 20.00 h s tímom USA, ktoré si večer poradili s Kazachstanom 4:1.

Američania po remízovom zápase s Lotyšskom nenechali s Kazachmi nič na náhodu a víťazstvo si zabezpečili už v prvej tretine. Už v 2. min začal povinnú víťaznú jazdu Bill Guerin, ktorého v priebehu prvej tretiny napodobnili presnými zásahmi aj Rolston a Gionta. Kazachovia doplácali predovšetkým na množstvo vylúčení, čo sa im vypomstilo pri druhom a treťom góle, ktoré dostali práve v hre v oslabení. V druhej tretine Američania kontrolovali priebeh zápasu a Kazachstan po mnohých fauloch a hrách v oslabení nemal šancu bojovať o lepší výsledok. V záverečnej časti hry síce Jevgenij Koreškov znížil na 1:3, ale Modano schladil protihráčov už o 51 sekúnd neskôr a spečatil tak víťazstvo svojho tímu v pomere 4:1.

V treťom zápase B-skupiny sa hokejisti Ruska dobre vyspali z prehry so Slovenskom a napokon zdolali silný tím Švédska vysoko 5:0. Strelci na oboch stranách sa až takmer do polovice stretnutia nevedeli presadiť, keď Nabokov a Lundqvist zlikvidovali niekoľko nebezpečných streleckých pokusov. V 28. min však potrestal faul Bäckmana pri početnej výhode Kovaľov a už o necelú minútu zvýšil na rozdiel dvoch gólov Ovečkin po akcii Jašina. Iba 62 sekúnd pred druhou sirénou dokončil nalomenú psychiku severanov Sušinskij. V záverečnej dvadsaťminútovke sa už Švédom nepodarilo vrátiť do zápasu, navyše po presných strelách Kozlova a Afinogenova ešte dvakrát inkasovali.

V A-skupine sa vo štvrtok zrodilo prvé veľké prekvapenie, keď Česko prehralo so Švajčiarskom 2:3. Nečakaný výsledok sa začal rodiť v 6. min, keď skóre otvoril Ziegler. Česi vyrovnali zásluhou Jágra, ale o niekoľko minút opäť inkasovali, keď sa vo vlastnom oslabení presadil Paterlini. Zverencom trénera Aloisa Hadamczika sa podarilo vyrovnať aj druhýkrát. Efektnú akciu a prihrávku Hemského spoza bránky v úvode tretej tretiny zakončil obranca Židlický. V 47. min však strelil v presilovke víťazný gól Streit. Česi mali jednoznačnú prevahu, svojho súpera prestrieľali v pomere 42:19, ale v bránke Švajčiarov sa prezentoval výborným výkonom gólman David Aebischer. Brankár tímu NHL Colorado Avalanche zaznamenal 40 úspešných zásahov.

Fíni opäť nedostali gól, tentoraz zdolali domáce Taliansko 6:0. Po bezgólovej prvej tretine sa severania strelecky prebudili v druhej časti hry a štyrmi presnými zásahmi položili súpera do kolien. V tretej dvadsaťminútovke prikrášlil skóre na 6:0 pre Fínsko dvoma gólmi kanonier Teemu Selänne.

Obhajcovia olympijského zlata spred štyroch rokov hokejisti Kanady zdolali nepríjemné Nemecko 5:1. Kanaďania začali zápas vo veľkom štýle a po góloch Reddena, Sakica a Gagneho rozhodli súboj s papierovým outsiderom turnaja v priebehu šiestich minút úvodnej tretiny.

Výsledky - štvrtok:
A-skupina:
Hala Palasport Olimpico:
Fínsko - Taliansko 6:0
(0:0, 4:0, 2:0)
Góly: 22. Lehtinen (Numminen), 24. S. Koivu (Numminen), 31. Nummelin (Salo, O. Jokinen), 39. Peltonen (Nummelin), 53. Selänne (S. Koivu, Salo), 56. Selänne (Lehtinen).
Vylúčení: 2:11 na 2 min, presilovky: 5:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.) - Mášik (SR), Redding (USA), 7776 divákov

Fínsko: Norrena - Numminen, Timonen, Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Hagman, N. Kapanen, Laaksonen - Nieminen, M. Koivu, Ruutu - Hentunen
Taliansko: Hell - Strazzabosco, Helfer, Ramoser, Nardella, Trevisani, Signoretti, Borgatello - Busillo, Chitarroni, Tuzzolino - Margoni, Cirone, Scandella - Iob, Parco, De Bettin - Topatigh, De Toni, Ansoldi - Zisser

Hala Torino Esposizioni:
Česko - Švajčiarsko 2:3
(0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 23. Jágr (Straka, Prospal), 41. Židlický (Hemský, Ručinský) - 6. Ziegler (Rüthemann), 30. Paterlini, 47. Streit (Seger, Plüss).
Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Larue - Sericolo (obaja USA), Šeljanin (Rus.), 3400 divákov

Česko: Vokoun - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, F. Kaberle, Kuba, Malík - Jágr, Lang, Straka - Hejduk, Prospal, Ručinský - Hemský, Výborný, Olesz - Erat, Čajánek, Bulis
Švajčiarsko: Aebischer - Bezina, Blindenbacher, Streit, Keller, Vauclair, Hirschi, Seger, Forster - Wichser, Jeannin, Lemm - Di Pietro, Plüss, Della Rossa - Jenni, Conne, Fischer - Paterlini, Ziegler, Rüthemann

Kanada - Nemecko 5:1
(3:0, 1:1, 1:0)
Góly: 5. Redden (Gagne, Thornton), 8. Sakic (Bertuzzi, Nash), 11. Gagne (Regehr, Richards), 36. Heatley, 60. Doan (Smyth) - 30. Ehrhoff (Schubert, Ustorf)
Vylúčení: 7:9, navyše: McCabe (Kan.) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lärking (Švéd.) - Halecký (SR), Nelson (USA), 8554 divákov

Kanada: Luongo - Foote, Redden, Regehr, Bouwmeester, R. Blake, Pronger, McCabe - Bertuzzi, Richards, Smyth - Heatley, Lecavalier, St. Louis - Nash, Thornton, Gagne - Iginla, Sakic, Draper - Doan
Nemecko: Greiss - S. Goc, Leask, Seidenberg, Schauer, Schubert, Ehrhoff, Sulzer, Renz - Kathan, Ustorf, Kreutzer - Busch, M. Goc, Martinec - Felski, Barta, Fical - Lewandowski, Boos, Furchner

(0:0, 0:3, 0:2)
Góly: 28. Kovaľov (A. Markov), 29. Ovečkin (Jašin), 39. Sušinskij (Malkin, Žukov), 51. Kozlov (Frolov, Koroľuk), 55. Afinogenov (Dacjuk)
Vylúčení: 10:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Van Massenhoven (Kan.) - Blumel (ČR), Miller (Kan.), 8545 divákov

Švédsko: Lundqvist - K. Jönsson, Bäckman, Lidström, Öhlund, R. Sundin, Tjärnqvist, Hävelid - Alfredsson, M. Sundin, Modin - J. Jönsson, Zetterberg, Holmström - Samuelsson, H. Sedin, D. Sedin - Hannula, Pahlsson, Axelsson
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Kasparaitis, Gončar, Ťutin, Volčenkov, Višnevskij, Žukov - Kovaľov, Dacjuk, Kovaľčuk - Afinogenov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Koroľuk, Kozlov, Frolov

Slovensko - Lotyšsko 6:3 (4:1, 1:2, 1:0)
Góly: 6. Zedník (Višňovský), 6. Petrovický (Surový, Meszároš), 8. Demitra (Marián Hossa), 14. Marián Hossa, 34. Chára (Marián Hossa), 50. Marián Hossa (Gáborík) - 7. Ozolinš (Cipulis, Pantelejevs), 21. Cipulis (Cipruss, Pantelejevs), 27. Niživijs (Skrastinš)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kurmann (Švajč.) - Fonselius (Fín.), Racicot (Kan.), 2960 divákov
Slovensko: Lašák - Višňovský, Štrbák, Chára, Meszároš, Jurčina, Suchý, Ivan Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Bartečko, Zedník - Ronald Petrovický, Surový, Marcel Hossa
Lotyšsko: Irbe - Rekis, Skrastinš, Tribuncovs, Ozolinš, Lavinš, K. Redlihs, Saviels, Pujacs - Cipulis, Cipruss, Pantelejevs - Niživijs, Semjonovs, Tambijevs - Ankipans, Vasiljevs, Mamonovs - M. Redlihs, Berzinš, Ziedinš

USA - Kazachstan 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)
Góly: 2. Guerin (Drury), 9. Rolston (Weight), 17. Gionta (Liles, Gomez), 52. Modano (Cole) - 52. J. Koreškov (Vasilčenko)
Vylúčení: 5:10, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, strely na bránu: 36:12, rozhodovali: Andersson (Švéd.) - Doucette (Kan.), Hämäläinen (Fín.), 3400 divákov

USA: DiPietro - Leopold, Hatcher, Hedican, Schneider, Chelios, Liles - Guerin, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Drury - Knuble, Conroy, Cole - Parrish, Weight, Tkachuk - J. Blake
Kazachstan: Kolesnik - Šemelin, Blochin, Antipin, Kovalenko, Koledajev, Argokov, Pupkov, Vasilčenko - A. Koreškov, J. Koreškov, Ogorodnikov - Antropov, Upper, Samochvalov - Dudarev, Pčeľakov, Šafranov - Poliščuk, Alexandrov, Troščinskij