Banskobystričania sú pred finále s Trenčínom po dlhšom oddychu skromnejší

BANSKÁ BYSTRICA 12. apríla (SITA) - Hokejisti Banskej Bystrice po postupe do finále Kaufland play-off Tipsport ligy oddychovali deväť dní, aby na desiaty deň nastúpili na prvý duel o majstrovský titul na ľade Trenčína. Dlhšiu pauzu využili niektorí hráči na doliečenie si zdravotných problémov.

Tréner Vladimír Országh naordinoval také tréningové jednotky, aby jeho zverenci príliš nevyšli zo zápasového tempa. "Ako je mužstvo pripravené, ukážu už prvé dva duely v Trenčíne. Na môj vkus bolo voľno príliš dlhé, no potrebovali sme určitý čas, aby sme sa dali dohromady po zdravotnej stránke. Na druhej strane verím, že sme nevyšli zo zápasového rytmu. Tréningy som prispôsobil tak, aby sme si ho udržali,“ uviedol pre agentúru SITA mladý 40-ročný banskobystrický kouč, ktorý na margo nadchádzajúcich stretnutí poznamenal: "Rozhodovať môžu maličkosti. Oba tímy sú vyrovnané. Keď sa pozrieme na tabuľku po základnej časti, bol medzi nami jeden bod rozdiel. My hráme podobným štýlom ako Trenčín, čiže rozhodovať môžu presilovky, oslabenia, výkony brankárov, chyby a nejaké mentálne nastavenie. Očakávame veľmi ťažkú a dlhú sériu. Dúfame, že so šťastným koncom pre nás. Iné ambície ako získať titul ani nemôžu byť, či už z jednej strany alebo z druhej. Z dvojzápasu v Trenčíne chceme aspoň jeden vyhrať."

Veľkou oporou banskobystrického tímu bol počas štvrťfinálových a semifinálových duelov brankár Jan Lukáš. Odchytal všetky duely, takže práve jemu dlhšie voľno padlo veľmi vhod. "Vyčistil som si hlavu, dobre sa najedol, vyspal, udržiaval som určité zvyky. Pomohla mi aj priateľka Kamila, ktorá je pre mňa takým motorom. Osobne si myslím, že sme dobre pripravení na finále. Oddýchli sme si, ale aj potrénovali. Neriešim to, či dlhšia pauza môže byť pre nás výhodou alebo nevýhodou,“ uviedol na margo deväťdňového čakania na prvý zápas iba 24-ročný český gólman v službách úradujúceho majstra spod Urpína.

Aj on si uvedomuje, že Trenčania budú iným "sústom" než predchádzajúci súperi Košice a Nitra. Na konkrétnych útočníkov sa však špeciálne nechystá: "Trenčín hral celú sezónu podobný štýl hokeja ako my. Myslím si, že majú veľa hráčov, ktorí skórujú. Nemôžeme sa upínať na jedného vyslovene kanoniera, všetci sú nebezpeční v útoku. Dobre hrajú aj smerom dozadu, ide o kvalitné mužstvo. Budem sa musieť starať o svoju prácu a o naše obranné pásmo. Využívanie presiloviek bude kľúčom k úspechu.“

Najlepším strelcom Banskej Bystrice v play-off je slovenský reprezentant Patrik Lamper. Vo finále sa práve od neho očakávajú dôležité góly. "Padá mi to do bránky. Som z toho rád, ale dôležité sú víťazstvá a tím je na prvom mieste," zdôraznil 25-ročný útočník spod Urpína, ktorý pred play-off pôsobil v Slovane Bratislava. Práve tam boli jeho spoluhráčmi aj hokejisti Trenčína, proti ktorým sa teraz postaví vo finále Tipsport ligy. "Kamarátstva idú teraz bokom. Žiadne na ľade nie sú a ani nebudú. Po finálovej sérii môžu byť, ale počas nej žiadne," prízvukuje Patrik Lamper, ktorý prezradil, čo by mohlo na súpera platiť: "Nemôžeme ich nechať dostať sa do prečíslenia. Musíme sa všetci poctivo vracať dozadu, vychádzať dopredu z dobrej obrany a čakať na naše šance, ťažiť z protiútokov. Našou výhodou môže byť aj to, že máme o niečo viac silovejšie mužstvo. Rozobrali sme si ich na videu a myslím si, že sme dobre pripravení i v hlavách. Vieme, že nás nečaká nič ľahké, bude to ťažšie než s Košicami a Nitrou."

Prvý finálový zápas medzi Trenčínom a Banskou Bystricou je na programe v piatok 13. apríla o 18.00 h, druhý o deň neskôr v rovnakom čase tiež pod hradom Matúša Čáka. Séria sa presťahuje do Banskej Bystrice až v utorok 17. apríla.
 Odporúčame