Augustový termín finále mužskej kvalifikácie o účasť na ZOH 2022 zostáva v platnosti

BRATISLAVA (SZĽH) – Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) vo štvrtok informovala, že finálna fáza kvalifikácie o účasť na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu sa uskutoční koncom augusta 2021, ako bolo v pláne. Slovenská reprezentácia nastúpi v kvalifikačnej D-skupine na domácom ľade v Bratislave proti Bielorusku, Rakúsku a Poľsku. Turnaj sa uskutoční od 26. do 29. augusta 2021.

Presne rok pred štartom veľkolepého fóra v Číne zverejnila IIHF na oficiálnom webe zoznam účastníkov mužského i ženského turnaja. Čína mala z pozície organizátora miestenku istú, ďalších osem účastníkov určil rebríček IIHF po majstrovstvách sveta 2019. Keďže Slovensku v ňom patrila až deviata pozícia, bolo jasné, že zverenci kanadského trénera Craiga Ramsayho budú musieť o Peking bojovať vo finále kvalifikačnej fázy. Pôvodne sa turnaj D-skupiny vrátane ďalších dvoch mal uskutočniť už v závere augusta 2020, pre nelichotivú pandemickú situáciu a cestovné obmedzeniu ju vedenie IIHF preložilo na august 2021. Vo štvrtok pri predstavovaní účastníkov IIHF uviedla, že termín kvalifikačných turnajov zostáva v platnosti, čo znamená, že v súčasnosti neuvažuje o inej forme určenia zvyšných troch účastníkov mužského turnaja pod piatimi kruhmi.

Ak sa Slovákom podarí postúpiť do Pekingu – miestenka je učená len pre víťaza každej z troch kvalifikačných skupín – zaradia sa do základnej C-skupiny turnaja, v ktorej budú ich súpermi Fíni, Švédi a postupujúci kvalifikant z inej skupiny.

Medzi ženami majú účasť pod piatimi kruhmi istú domáce Číňanky a okrem nich na základe rebríčka IIHF aj Američanky, Kanaďanky, Fínky, Rusky, Švajčiarky a Japonky. Zvyšné tri tímy určí záver kvalifikácie, ktorý bol posunutý najskôr z augusta 2020 na august 2021 a následne až na november 2021. V kvalifikácii sa predstavia aj slovenské reprezentantky. V E-skupine, ktorá sa bude hrať zatiaľ v neurčenom švédskom dejisku, narazia na domáce hokejistky, Francúzky a súpera z predkvalifikačnej fázy.

Hokej na ZOH 2022 v Pekingu

MUŽI

A-skupina: Kanada, USA, Nemecko, Čína.

B-skupina: Rusko, Česko, Švajčiarsko, Kvalifikant 3.

C-skupina: Fínsko, Švédsko, Kvalifikant 1, Kvalifikant 2.

FINÁLE KVALIFIKÁCIE (26. – 29. augusta 2021):

D-skupina (Bratislava): SLOVENSKO, Bielorusko, Rakúsko, Poľsko.

E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko.

F-skupina (Nórsko): Nórsko, Dánsko, Kórejská rep., Slovinsko.


ŽENY:

A-skupina: USA, Kanada, Fínsko, Rusko, Švajčiarsko.

B-skupina: Japonsko, Čína, Kvalifikant 1, Kvalifikant 2, Kvalifikant 3.

FINÁLE KVALIFIKÁCIE (november 2021):

C-skupina (Příbram): Česko, Maďarsko, Nórsko, Kvalifikant 6.

D-skupina (Füssen): Nemecko, Dánsko, Rakúsko, Kvalifikant 5.

E-skupina (Švédsko): Švédsko, Francúzsko, SLOVENSKO, Kvalifikant 4.