Američania nenaplnili medailové ambície, kapitán P. Kane považuje štvrťfinálovú prehru za sklamanie

BRATISLAVA 23. mája (SITA) - Americkí hokejisti mali pred štartom 83. majstrovstiev sveta na Slovensku medailové ambície a dokonca nahlas hovorili o zisku najcennejšieho kovu.

Mužstvo okolo hviezdneho kapitána Patricka Kana však zaostalo za očakávaniami. V základnej skupine obsadilo po prehrách so Slovenskom a Kanadou až štvrtú priečku, čoho výsledkom bola štvrťfinálová konfrontácia s Rusmi. Zámorský tím "zbornú" síce potrápil, ale napokon favoritovi turnaja podľahli 3:4.

"Nemali sme síce najlepší začiatok, ale potom sme tvrdo pracovali, aby sme sa vrátili do zápasu. Štvrťfinálová prehra je pre nás sklamaním. Najmä z toho dôvodu, že sme mali k dispozícii kvalitný tím. Mohli sme ísť ďalej, ale Rusko má silné mužstvo," uviedol Kane, ktorý v ôsmich súbojoch nazbieral dvanásť bodov za dva góly a desať asistencií.

Ani jeho výkony nepomohli Američanom do semifinále. V dueli s Ruskom sa síce zverenci Jeffa Blashilla dvakrát dotiahli na rozdiel jediného gólu, ale v záverečnej hre bez brankára nevyrovnali skóre. "Snažili sme sa posielať všetky puky na bránku, pretože mohlo dôjsť k nejakému šťastnému odrazu alebo dorážke. Rovnako sme sa pokúšali o streľbu z prvej. Andrej Vasilevskij je však kvalitný brankár a predviedol viacero kvalitných zákrokov," pokračoval útočník Chicaga Blackhawks.

Kane po skončení stretnutia netajil sklamanie. Tridsaťročný rodák z Buffala mal doviesť Američanov až k titulu majstrov sveta, ale ani s podporou viacerých zvučných mien tento cieľ nesplnil. "Majstrovstvá sveta sú náročný turnaj, kde proti sebe súperí množstvo kvalitných tímov. My sme prehrali niekoľko zápasov v základnej skupine a postupovali sme ďalej zo štvrtého miesta. Napokon sme čelili vo štvrťfinále Rusom a nedokázali sme ich zdolať," hovoril.

V americkom tíme bol počas celého šampionátu pod drobnohľadom mladý center Jack Hughes. Čerstvo 18-ročný stredný útočník, ktorý je hlavným kandidátom na post jednotky najbližšieho draftu NHL, si na Slovensku vyskúšal prvé zápasy medzi seniormi a získal cenné skúsenosti. Vo štvrťfinále proti Rusom pripravil spoluhráčom dva góly a na šampionáte si pripísal dovedna tri asistencie.

"Naučil som sa veľa nových vecí a na ďalších detailoch budem pracovať počas leta na ľade aj mimo neho. Bol to pre mňa zážitok, zahral som si boku kvalitných hráčov a som rád, že ma medzi seba prijali. Bolo mi cťou, že som mohol hrať za USA na seniorskom svetovom šampionáte, v procese učenia sa mi to len pomôže," zhodnotil šikovný Američan.

Hughes na turnaji zostal v tieni fínskeho útočníka Kaapa Kakka, ktorý strelil v drese Fínska už šesť gólov a z pozície predpokladanej draftovej dvojky môže zamieriť ešte o stupienok vyššie. Rodák z Orlanda sa však nechce zaoberať preddraftovými špekuláciami a nasledujúce týždne využije na regeneráciu. "Určite ich nebudem tráviť na korčuliach, doprajem si trochu oddychu," dodal talentovaný mladík, ktorý absolvoval v aktuálnej sezóne okrem seniorských MS aj šampionáty hráčov do 18 aj 20 rokov.