Aj päť strelených gólov bolo veľmi málo. „Osemnástka“ prehrala s USA 5:12

ÖRNSKÖLDSVIK (SZĽH) – Hokejová reprezentácia do osemnásť rokov neuspela ani vo svojom druhom vystúpení na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku. Zverenci Viliama Čacha proti sa vysoko favorizovanému družstvu Spojených štátov amerických dokázali strelecky až päťkrát presadiť, no ani takýto vysoký počet strelených gólov nezabránil vysokej porážke. Gólový účet Američanov sa totiž zastavil až na čísle dvanásť...

Američania dokazovali svoju extratriedu od úvodných sekúnd zápasu, no slovenský tím pozornou defenzívou podporenou brankárom Kozelom súpera do veľkých šancí nepúšťali. Aj prvý inkasovaný gól dosiahli Američania s dávkou šťastia, keď sa po Kozelovom zákroku proti Hughesovi od slovenského obrancu odrazil puk nešťastne pred Colea Caufielda, ktorý skóroval. V 13. minúte mohol Hughes zvýšiť už na 2:0, keď ostal osamotený na žrdi, Kozel výborne zakročil. To však už neplatilo v 18. minúte po tom, čo Turcotte dostal pred Kozelom dostatok priestoru i času na dorážku vlastnej strely, proti ktorej už bol slovenský gólman bezmocný. Ku koncu tretiny však začali vystrkovať rožky i Slováci. Najprv ušli do brejku Čajkovič s Eliašom, následne v presilovke pálil z nebezpečnej pozície Jellúš, až nakoniec 29 sekúnd pred prvou sirénou, stále pri hre v početnej prevahe, Krajč švihom z vrcholu kruhov prekonal Rowea – 1:2. Tento stav však vydržal iba desať sekúnd. Boldy využil laxné bránenie Slovákov a svoju individuálnu akciu zakončil bekhendovou strelou pod hornú žŕdku – 1:3.

Tak ako sa prvá tretina skončila, tak sa druhá začala. 59 sekúnd po návrate z kabín Caufield vyzval Hughesa, ktorý len ľahkým usmernením puku prekonal Kozela. Slovákom však následne pomohla nedisciplinovanosť Američanov. V priebehu 11 sekúnd šli na trestnú lavicu Warren a Fensore a „osemnástka“ dostala bezmála dvojminútovu výhodu presilovej hry. V nej mali obrovské šance Haščák či Chromiak, Rowe zakaždým odolal, až 4 sekundy pred upylnutím druhého trestu Fensorea Čajkovič nezištnou prihrávkou našiel Sojku, ktorý na dvakrát znížil. Slováci razom dostali krídla, aj pri rovnovážnom stave dokázali zatlačiť Američanov, no na kontaktný gól nedosiahli. Naopak, mohli byť radi, keď v 29. minúte Beecher v nájazde opečiatkoval len žrď. Na opačnej strane Chromiak z ľavej strany strelou po ľade Rowea neprekonal, rovnako neuspel ani po zlej Roweovej rozohrávke Eliaš. To najpodstatnejšie sa udialo však v poslednej minúte tretiny. Najprv Mrázik v prečíslení strelou na bližšiu žrď neuspel, a tak miesto 3:4 bolo o chvíľu 2:5. Slováci hrali v šestici a presilovú hru už po dvoch sekundách využil strelou bez prípravy Caufield. Do konca tretiny pritom ostávalo len 13,7 sekundy...

Tretia tretina priniesla gólovú smršť Američanov. Všetko načal už v 42. minúte Hughes, ktorého nasledoval o minútu a pol Lindmark, v oboch prípadoch po zbytočných stratách pukov Slovákov. Čachovi zverenci sa skonsolidovali a pri Gajdošovom vylúčení, celkom paradoxne, dva razy udreli. Najprv Valigura so šťastím a pomoci amerického obrancu znížil a v 47. minúte Chromiak po individuálnej akcii po ľavom krídle prekonal Rowea aj po štvrtýkrát. Nádeje na dobrý výsledok však rýchlo zhasli. V 50. minúte najprv Caufield a o dve minúty neskôr Hughes nepripustili žiadnu drámu. V 55. minúte síce ešte Eliaš šikovne odrazom od obrancu z ostrého uhla znížil, no do konca zápasu už skórovali iba Američania. 48 sekúnd po znížení si najprv dal vlastný gól slovenský obranca Gajdoš, o ďalších 32 sekúnd York zužitkoval milimetrovú Hellesonovu prihrávku a tucet v slovenskej sieti zavŕšil pri presilovke v 58. minúte štvorgólový Caufield.

Viliam Čacho (hlavný tréner SR „18“): „Súper bol naozaj veľmi kvalitný, ale my sme s ním dokázali dve tretiny držať krok. Hlavne v druhej tretine, v ktorej sme dokázali prestrieľať súpera, sme predvádzali veľmi dobrý hokej. Žiaľ, záverečnú tretinu sme absolútne nezvládli, a hlavne preto je konečný výsledok takýto negatívny.“

Slovensko „18“ – Spojené štáty „18“ 5:12 (1:3, 1:2, 3:7)
Góly: 8. C. Caufield (J. Hughes, McCarthy), 18. Turcotte (Moynihan, Boldy), 20. Boldy (Helleson, Moynihan), 21. J. Hughes (C. Caufield), 40. C. Caufield (Turcotte), 42. J. Hughes (Gildon, C. Caufield), 44. Lindmark (Turcotte, Warren), 51. C. Caufield (J. Hughes), 53. J. Hughes (Turcotte, Boldy), 55. J. Hughes, 56. York (Helleseon, Farrell), 58. Caufield (Hughes, Boldy) – 20. Samuel Krajč (Golian, O. Turan), 26. D. Sojka (M. Čajkovič, A. Turanský), 46. A. Valigura, 47. M. Chromiak, 55. J. Eliaš (F. Gajdoš).
Vylúčenia na 2 min.: 5:6, presilovky: 2:3, oslabenia: 2:0. Strely na bránu: 35:47 (7:16, 16:9, 12:22). Najlepší hráči zápasu: Martin Chromiak – Jack Hughes. Rozhodcovia: Šrubok (Biel.), Tscherrig (Švajč.) – Kilian (Nór), Pesonen (Fín.). 620 divákov.

Slovensko: Kozel – Mudrák, O. Turan, Lavička, S. Kňažko, F. Fajdoš, Hlaváč, Golian – Jellúš, Michal Mrázik, Samuel Krajč – D. Sojka, A. Turanský, M. Čajkovič – J. Haščák, M. Chromiak, J. Lašák – A. Valigura, J. Eliaš.
Spojené štáty: Rowe – York, McCarthy, Helleson, Vlasic, Thrun, Warren, Fensore – Boldy, Moynihan, Turcotte – J. Hughes, C. Caufield, Beniers – Gildon, J. Caulfield, Beecher – Farrell, Lindmark.