Aj hokejisti pomáhajú Slovensku

BRATISLAVA (SZĽH) – Martin Fehérváry, Adam Ružička, Martin Pospíšil, Michal Čajkovský, Adam Liška, Marián Studenič, Miloš Kelemen, Tomáš Tatar, Adam Žiak. Nielen známi slovenskí hokejisti, ale aj empatickí a charizmatickí ľudia, ochotní pomáhať. 

Naši hokejisti sa rozhodli pomôcť rodnej krajine, ktorú v súčasnosti, rovnako ako celú Európu i svet, zmieta pandémia koronavírusu. Počet ľudí nakazených chorobou COVID-19 pribúda, zastavenie jej rozmachu je v nedohľadne. V týchto časoch patrí k najvyťaženejším najmä zdravotnícky personál, ktorému chýba potrebné (nielen) ochranné vybavenie. Aj preto vznikla iniciatíva Kto pomôže Slovensku, ktorá na transparentnom účte kumuluje finančné prostriedky od dobrovoľných darcov a prostredníctvom nich pomáha nemocniciam či domovom sociálnych služieb zvládať náročné obdobie. Okrem finančnej pomoci víta i materiálnu.  

Ako sa myšlienka podpory dobročinnej iniciatívy dostala k partii mladých slovenských hokejistov? „Vznikla u administrátora stránky Demotivácia, ktorú určite väčšina ľudí pozná zo sociálnych sietí. Osobne sa poznám s jej administrátorom. Rád podporuje dobročinné akcie, navyše patrí k ľuďom, ktorí sa podieľajú na činnosti iniciatívy Kto pomôže Slovensku. Oslovil ma, či by sme im v partii mladých hokejistov mohli finančne pomôcť. Odvetil som, že napíšem zopár chalanom, s ktorými sa dobre poznám, respektíve s ktorými som vyrastal a niečo vymyslíme,“ priblížil pre hockeyslovakia.sk Martin Fehérváry. 

Slovenskí hokejoví chlapci sa odrazili od súčasného trendu, ktorý vládne sociálnym sieťam, predovšetkým Facebooku a Instagramu. V karanténnych časoch sa po vzore výzvy „Som doma“ zrodilo viacero ďalších, ktorými si ľudia krátia čas. Keď splnia stanovenú úlohu výzvy - napríklad žonglovanie s rolkou toaletného papiera - označia ďalších priateľov, aby ju zvládli tiež. Štafetový kolík posúvajú ďalej, čím vytvárajú silnú reťazovú reakciu. Jej efekt sa rozhodol využiť aj Martin Fehérváry s partiou. V nedeľu večer uverejnil na Instagrame výzvu so zmysluplným charakterom. Označil Ružičku, Čajkovského, Pospíšila, Lišku, Studeniča, Kelemena, Tatara a Žiaka, aby ho nasledovali a finančne prispeli na podporu známej iniciatívy Kto pomôže Slovensku. „Chceli sme, aby pomohli aj iní ľudia, nielen my. Napokon sa to rozbehlo. Každé euro je dobré. Výťažok smeruje na nákup potrebných pomôcok pre lekárov, ktorí nám v týchto časoch pomáhajú. Je to dobrá vec,“ pokračoval Martin Fehérváry.

S priateľmi sa dohodli na spoločnej iniciatíve, príspevok však posielal každý zvlášť. Deväťčlenná skupina okolo obrancu Washingtonu Capitals v NHL, respektíve tímu Hershey Bears v AHL zaslala vyše 5-tisíc eur. „Keďže sme z hokejovej obce boli tí, ktorí takúto výzvu naštartovali, chceli sme na úvod prispieť vyššou čiastkou. Myslím, že sa nám to podarilo. Ďakujem každému jednému chalanovi od nás i ďalším, ktorí prispeli a zdieľali výzvu ďalej,“ zakončil Martin Fehérváry.   

Viac informácií o iniciatíve Kto pomôže Slovensku a formách jej podpory nájdete TU.