Aj druhá liga má svoje miesto, Šatan si vypočul problémy klubov

Z troch hokejových mužských súťaží je už v najpokročilejšom štádiu druhá liga. O otvorenie finálovej série medzi Trebišovom a Rimavskou Sobotou sa postaral prezident SZĽH Miroslav Šatan, ktorý sa počas návštevy Zemplína stretol aj s predstaviteľmi druholigových klubov.

„Cieľom bolo stretnúť sa s predstaviteľmi druhej ligy. Má síce amatérsky štatút, ale našim cieľom je zlepšiť veci aj na tejto úrovni. Chceli sme počuť požiadavky klubov a následne zhodnotiť, v čom im môžeme pomôcť,“ vyslovil sa šéf zväzu počas návštevy Trebišova.

Z vzájomných rozhovorov vyplynulo, že kluby majú obavy predovšetkým z energetickej krízy a to predovšetkým s výhľadom do novej sezóny. „Z pohľadu budúcnosti to bude problém. Pre všetkých prevádzkovateľov a kluby bude nasledujúca sezóna drahšia a ceny energií zasiahnu do ľadohodín, ktoré si budú môcť dovoliť. Na zväze sme už o tom diskutovali a určite to bude aj téma pre ďalšie stretnutia. Počuli sme nejaké návrhy na riešenia a jedným z nich je napríklad spoločný nákup energií. Určite sa budeme zaoberať možnosťami pomoci klubom aj v tejto oblasti.“

Druhá liga je síce z pohľadu hierarchie mužských súťaží najnižšou,  no vytvára dôležité podhubie, ktoré si zaslúži pozornosť a starostlivosť.

Každý má svoju úlohu a funkciu. Tak ako je dôležitá extraliga pre reprezentáciu, druhá liga je dôležitá pre hráčov v menších mestách a mladých hráčov,“ upozornil Šatan. „Svoju úlohu má a v budúcnosti ju chceme podporovať viac ako v minulosti. Cieľom je zabezpečiť, aby nám neklesali počty hráčov. Máme za sebou ťažké pandemické obdobie, počas ktorého druhá liga stála. Nebolo ľahké opäť to rozbehnúť v každom z klubov. Ja však verím, že v novom ročníku budú na štarte všetky súčasné kluby a možno pribudnú i nejaké nové.“

O aktuálne vyvrcholenie súťaže sa starajú Trebišov s Rimavskou Sobotou, pričom úvodné dve stretnutia série sa stali korisťou východniarov. Víťaz druhej ligy zabojuje o postup do SHL v baráži. Druholigisti by boli pochopiteľne radšej, ak by mali garantovaný priamy posun nahor.

„Sú na to rôzne názory a každá z líg má vlastné záujmy. Na výkonnom výbore to bola horúca diskusia a napokon dosiahli svoje prívrženci baráže. Uvidíme, čo povie nový výkonný výbor a táto diskusia sa asi vráti na stôl. Osobne by som asi preferoval možnosť priameho postupu a zostupu,“ ponúkol svoj názor na baráž prezident zväzu Miroslav Šatan.