Seriál MS95 - 25 rokov od postupu: Bola to revolúcia v hokeji, tvrdí Haščák

BRATISLAVA - V apríli 1995 sa v Bratislave konali majstrovstvá sveta B kategórie, v ktorých si slovenská reprezentácia vybojovala vytúžený postup medzi elitu. V sérii článkov si pripomenieme tento historický moment cez spomienky jeho najdôležitejších aktérov. V dnešnej časti pohľad na výnimočné chvíle národného tímu priblíži bývalý útočník OTO HAŠČÁK, ktorý viedol Slovensko v úvodných dueloch turnaja ako kapitán.

Bolo rok po postupe z C kategórie majstrovstiev sveta a len dva mesiace od pamätnej účasti Slovenska na olympijských hrách v Lillehammeri. Národ žil hokejom a reprezentačnému tímu želal čo najskorší návrat tam, kam podľa každého fanúšika patril – do A kategórie majstrovstiev sveta. A od 12. apríla 1995 sa národný tím vedený trénerom Júliusom Šuplerom pokúšal na domácich MS B kategórie tento cieľ naplniť. „Stále sme cítili ako ranu pod pás, že sme museli začínať z C kategórie. To nás mobilizovalo, naštartovalo a mali sme chuť všetci dokázať, že patríme do elitnej kategórie,“ uviedol Oto Haščák, ktorý až do príchodu Petra Šťastného viedol reprezentácie na MS 1995 ako kapitán. Nemalou výhodou bolo, že rovnako ako šampionát „céčka“ aj B kategória sa hrala pred očami slovenských fanúšikov. Vypredaná bratislavská aréna tak hnala Slovensko za postupom. „Všetci od trénerov, cez hráčov až po fanúšikov sme verili, že sa to môže podariť. Bolo cítiť ohromnú podporu aj politikov a funkcionárov. Bola to taká revolúcia v hokeji,“ spomína dnes 56-ročný bývalý útočník.

Haščák bol dôležitým mužom Šuplerovho výberu úž rok predtým, na turnaji C kategórie v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Kvôli povinnostiam vo švédskej Frölunde stihol odohrať len jeden duel, kľúčový zápas proti Bielorusku. A v ňom strelil pri víťazstve 2:1 oba góly slovenského tímu. „Tie zápasy boli náročné – v roku 1994 tam boli silná Ukrajina a Bielorusko, o rok neskôr zase Lotyšsko. Napokon sme to zvládli a postúpili do áčka v najkratšom možnom čase,“ konštatuje Haščák. Súboj s Lotyšskom v roku 1995 skončil najtesnejším rozdielom 4:3 a Slováci na turnaji okrem tohto súpera zvíťazili aj nad Veľkou Britániou, Japonskom, Poľskom, Dánskom, Holandskom aj Rumunskom. Vybojovali si tak postup do elitnej kategórie majstrovstiev sveta, ktoré sa o rok neskôr konali v neďalekej Viedni.

Pre Haščáka bolo kapitánske céčko na drese výzvou, zadosťučinením a záväzkom v jednom. „Je v tom veľká zodpovednosť, musíte sa starať nie len o seba a svoje výkony, ale aj o spoluhráčov. Ale nikdy som s tým nemal problém,“ hovorí odchovanec trenčianskej Dukly a v súčasnosti už desaťročie skaut tímu NHL New York Rangers. Céčko na drese ho zároveň motivovalo a ako sám hovorí, pomáhala mu to na ľade k lepším výkonom. V apríli to bude presne štvrťstoročie, čo sa slovenskej reprezentácii podarilo bez straty bodu ovládnuť šampionát B-kategórie MS. Odvtedy zažil národný tím medzi elitou aj medailové úspechy, titul majstrov sveta 2002 ale aj hrozbu zostupu o kategóriu nižšie. Čierny scenár za však za vyše dve desaťročia nikdy nenaplnil. „Chcel by som poprosiť, aby verejnosť nezatracovala slovenský hokej, keď reprezentácia skončí na deviatom alebo desiatom mieste. Momentálne sa nachádzame niekde na týchto pozíciách,“ povedal Haščák. Akýkoľvek postup do štvrťfinále by bol dnes podľa neho vynikajúcim výsledkom s ohľadom na podmienky, ktoré panujú v našich kluboch aj v súvislosti s výchovou talentovanej mládeže.