„Dvadsiatka“ siahala v príprave na cenný skalp Ruska

ROCHESTER (SZĽH) – Slovenská juniorská hokejová reprezentácia siahala v druhom prípravnom zápase pred majstrovstvami sveta proti Rusku na veľmi cenný skalp. Zverenci Ernesta Bokroša po dvoch tretinách viedli 2:0, gólom z 59. minúty však Rusi dokázali zápas vyrovnať. V následnom dodatkovom predĺžení gól nepadol, v piatich kompletných sériách samostatných nájazdov už boli úspešní Rusi.

Lepší vstup do zápasu si Slováci ani nemohli želať. Už po necelých štyroch minútach hry nechala ruská obrana dostatok priestoru Ružičkovi, ktorý s ním naložil najlepšie ako mohol a peknou individuálnou akciou prekonal Berdina. Do konca tretiny si oba tímy vypracovali po jednej veľmi dobrej príležitosti. Najprv v 13. minúte si vylámal zuby na Hrenákovi Šolochov, tri minúty nato zas Jaško s Liškom nezužitkovali prečíslenie.

Aj do druhej tretiny vstúpili zverenci Ernesta Bokroša výborne. Už po štrnástich sekundách presilovky sa pred Berdinom najlepšie zorientoval Zeleňák, ktorý svojím druhým gólom v príprave zvýšil na 2:0. Po inkasovanom góle už mali do druhej prestávky viac z hry Rusi, najväčšia šanca prišla v 27. minúte, keď po strate puku sa rútil sám na Hrenáka Abramov, ale svoj blafák na forhend nedotiahol do gólového konca.

Kým v prvých dvoch tretinách dali rýchle góly Slováci, v poslednej tretine to boli Rusi, keď sa po necelých dvoch minútach presadil Svečnikov. Krátko nato však mohol Slovákom prinavrátiť dvojgólové vedenie trojzáprah Krivošík – Čacho – Fehérváry, no prečíslenie troch na jedného nevyužili. Obrovskú možnosť na vyrovnanie v 58. minúte najprv spálil Altybarmakian, ktorého hokejkou zázračne vychytal Hrenák, no o minútu neskôr už aj on kapituloval po samostatnej akcii Rubcova.

Zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom gól nepadol. V samostatných nájazdoch hraných na päť kompletných sérií sa presadili prví traja ruskí strelci, naopak žiadny z piatich Slovákov na Šuchačova recept nenašiel.

Hlas po zápase

Ernest Bokroš (hlavný tréner SR „20“): „Bol som milo prekvapený z toho, ako sme začali prvú tretinu. Naozaj sme hrali veľmi dobre, koncentrovane a v systéme. Mali sme pohyb, presné prihrávky a myslím si, že práve týmto sme Rusov zaskočili. Ak sme neboli lepší, tak sme boli minimálne vyrovnaným súperom. Šli sme do vedenia, čo chlapcom veľmi pomohlo. V druhej tretine už nás Rusi začali viac napádať, stále sme však hrali svoju hru. Pre mňa je potešujúci hlavne výkon, ktorí chlapci predviedli.“

Rusko „20“ – Slovensko „20“ 3:2 po samostatných nájazdoch (0:1, 0:1, 2:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 42. A. Svečnikov (Manukian, V. Siomin), 59. Rubcov (Abramov, Samorukov), rozhodujúci sam. nájazd Jelizarov – 4. A. Ružička (Fehérváry, Vybiral), 26. Zeleňák (A. Ružička, Fehérváry).
Vylúčenia: 4:4 na 2 min, navyše A. Liška (SR) 10 min. za napadnutie do oblasti hlavy, presilovky 0:1, oslabenia 0:0.
Samostatné nájazdy: Jelizarov dal – 1:0, Krivošík nedal; Abramov dal – 2:0, Buček nedal; M. Malcev dal – 3:0, A. Ružička nedal; Kostin nedal, Solenský nedal; A. Svečnikov nedal, A. Liška nedal.

Rusko: Berdin (41. Šuchačov) – Kňažov, Zajcev, Samorukov, Makajev, Siomin, Minulin, Jelizarov, A. Malcev – Altybarmakian, M. Malcev, Polodian – Sokolov, Rubcov, Abramov – Manukian, Lipanov, Svečnikov – Kostin, Šolochov, Kjumov – Ivanov.
Slovensko: Hrenák (4. a 5. samostatný nájazd Kostelný) – Hedera, Korenčik, Fehérváry, Zeleňák, Matejovič, Fereta, Kmec, Leško – E. Smolka, Kundrik, Kelemen – Buček, A. Ružička, Vybiral – V. Čacho ml., Marcinek, Krivošík – A. Liška, N. Jaško, Solenský.