MS 18 vo Fínsku: Slováci krok od senzácie - 1:2 s Kanadou

IMATRA (SZĽH) - Mladí hokejoví reprezentanti Slovenska do 18 rokov sa na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Fínsku takmer postarali o senzáciu. V nedeľu popoludní v Imatre prehrali s obhajcom titulu Kanadou po veľkom boji najtesnejším rozdielom 1:2, keď do 40. minúty viedli a do 54. minúty držali nerozhodný stav!

Kanadský gólman McDonald vmá plné ruky práce s akciou slovenských hráčov počas duelu MS 18 v Imatre, foto iihf/Jana ChytilováKanadský gólman McDonald má plné ruky práce s akciou slovenských hráčov počas duelu MS 18 v Imatre

Tím javorových listov zachraňoval strelecky disponovaný krídelník tretej formácie  Brendan Perlini, autor oboch gólov.  V záverečnom vystúpení v skupine nastúpia mladí Slováci v utorok o 18.30 SELČ proti Švédsku.

SLOVENSKO - KANADA 1:2

Po piatkovom víťazstve nad Nemeckom vyslovil tréner Anton Bartánus presvedčenie, že jeho zverenci ešte nepovedali posledné slovo. Mladíci s dvoljkrížom na prsiach to potvrdili hneď v nasledujúcom zápase. Jeho úvod patril síce favoritovi, ale ten si prvú vážnejšiu šancu vytvoril až v 9. minúte, o ďalšie dve už mal náš brankár Adam Húska prvý vážny zákrok. Udrelo však na druhej strane:  v 13. minúte pri vylúčení Grmana zachytil Milý rozohrávku Kanaďanov a po úniku zo stredného pásma perfektne zvládol koncovku a prekonal McDonalda! Potvrdilo sa teda to, čo sme videli pri zápasoch "osemnástky" v prvej lige - účinná hra v oslabeniach. V 17. minúte mohol Húska zvýšiť, ale po Petrášovej prihrávke len tesne minul.Škoda, že našim v strednej časti nežičila šťastena: na prelome zápasu najskôr  Jaroš  pri presilovke prešiel celým klziskom, no jeho koncovku v páde vyriešil McDonald. V 37. min. sa pred neho dostal po vystihnutej rozhohrávke Paločko, no bekhendový pokus mu nevyšiel. Do druhej prestávky chýbalo len sedem sekúnd, keď Kanaďania využili Meliškovo vylúčenie. Húska ešte strelu Fleuryho vyrazil, ale na Perliniho pokus už nestačil. Bližše ku gólu boli v záverečnej tretine Slováci, najskôr zásluhou Ferleťáka,  v 45. min. mal gól na hokejke Bondra, nopuk mu v poslednej chvíli pred gólmanom McDonaldom skĺzol z palice. Rozhodnutie padlo v 54. min.: prudká strela Perliniho vyletela z bránky, no videorozhodca na náš smútok potvrdil gól. Pol minúty pred koncom odvolal tréner A. Bartánus brankára Húsku a pri  power play sa dostal do veľkej šance Milý, ale osamotený pred bránkou vzduchom letiaci puk nezasiahol...

Anton Bartánus (tréner SR 18): "Nestáva sa každý deň, aby ste s majstrom sveta Kanadou viedli takmer dve tretiny a v záverečnej tretine za nerozhodného stavu mali šance na víťazstvo.  Pri srdci hreje predovšetkým  spôsob, akým odohrali naši zverenci tento súboj s veľkým favoritom. Vyše tisícke divákov v Imatra aréne sa zápas musel páčiť, videli stretnutie vysokej kvality tejto vekovej kategórie, ktorému nechýbalo nasadenie, množstvo kontaktov tak typických pre fyzický hokej, gradáciu, gólové šance, pekné  individuálne výkony a zákroky spoľahlivých brankárov  Niektoré akcie zdvíhali zo sedadiel. Určite sa  v našej hre objavili aj chyby, nie vždy optimálne vyriešená herná situácia, čo však bolo dôležité, naši chlapci si vedeli v zložitých situáciach pomôcť, zaskočiť jeden za druhého.  Jednoducho bol to duel, keď hokej ukazuje  jeho mladým aktérom, Kanaďanov nevynímajúc, svoju príťažlivú tvár, dáva radosť z hry, hoci víťaz môže byť iba jeden.  Naším zámerom bolo nedovoliť súperovi rýchle prechody do obranného pásma a tam kombinovať. Kanaďania si vynútili cestu nastreľovaním pukov, no naši reprezentanti s týmto fyzicky náročným, kontaktným štýlom statočne poradili. Výkon brankára Adama Húsku len potvrdil, že máme k dispozícii dvoch kvalitných gólmanov, zatiaľ ich pravidelne striedame, pretože psychicky a fyzicky odpočinutý brankár  môže lepšie zvládať náročnosť duelov svetového šampionátu. Aj v záverečnom vystúpení skupiny v pondelok večer proti Švédom chceme udržať doterajší herný štandard."

Nedeľa - MS 18 - skupina A (Imatra):

Slovensko - Kanada 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 13. Milý – 40. Perlini (Fleury), Perlini. Vylúčenia 0:6, presilovky 0:1, oslabenia 1:0. Rozhodovali: Hicks (V. Brit. ), Schukies (Nem.) – Jensen (Dán.), Ponomarjow (Nem.), 1083 divákov. Najlepší hráči zápasu: Milý - Perlini

Slovensko 18: Húska – Maier, E. Černák, Ma. Moravčík, Ch. Jaroš, L. Romančík, Meliško, Má. Grman, Koch – Matej Paločko, M. Sukeľ, J. Milý – Hrušík, M. Halama, Ferleťák – K. Pospíšil, R. Bondra, Pe. Valent – Š. Petráš, Klenko, J. Tatár.