SR 16: Slováci po dobrom výkone podľahli domácim Fínom

Slovenskí hokejisti ukázali veľmi dobrý výkon aj vo svojom druhom zápase na turnaji vo fínskom Riihimäki. S domácou reprezentáciou Fínska prehrali 3:6, keď v druhej tretine dokázali zmazať trojgólové manko súpera. V záverečnej časti však už nenašli zbraň na ďalšie góly Fínov a rozhodujúce údery inkasovali v posledných piatich minútach zápasu. Vo štvrtkovom stretnutí s rovesníkmi  Švajčiarska od 13.30  budú bojovať zverenci tréneri Tomáša Pšenku o tretiu priečku.

Reprezentácia SR 16 v súboji s Fínskom. Ilustračné foto IIHF.com

FÍNSKO - SLOVENSKO 6:3

Naši hráči začali zápas dvomi presilovkami v krátkom slede, lenže ani jednu nevyužili. Naopak, mladí Fíni sa krátko po skončení druhého oslabenia dostali do vedenia, keď v 6. minúte otvoril skóre Antti Saarela a o necelé dve minúty neskôr pridal druhý gól Anton Lundell. V polovici 13. minúty mal aj náš súper k dispozícii prvú presilovku, a dokázal ju využiť, takže v 14. minúte viedli Fíni už o tri góly, keď opäť skóroval Lundell. Do tej chvíle sa zdalo, že pôjde o jednoznačný zápas. Lenže slovenskí hokejisti predviedli podobné gólové hody v druhej tretine. V 25. minúte dal ich prvý gól Maxim Čajkovič. Veľké chvíle nášho tímu však prišli pred koncom druhej tretiny. Martin Vojtko strelil kontaktný gól v 38. minúte a psychicky veľmi dôležitý bol aj vyrovnávajúci gól z hokejky Šimona Jelluša, ktorý ho dosiahol tri sekundy pred druhou sirénou! Naši chlapci však zaváhali na začiatku tretej tretiny. Hneď 32 sekúnd po návrate zo šatní sa zrejme prejavila naša určitá nekoncentrovanosť a Mikko Petman poslal Fínov opäť do vedenia. Práve tento gól sa nakoniec ukázal ako víťazný, keďže naň už nenašli naši hráči dostatočne rýchlu odpoveď. V 56. minúte poistil fínske vedenie Henri Nikkanen a 58 sekúnd pred koncom zápasu skóroval ešte Kalle Laponen.

Turnaj štyroch krajín tímov do 16 rokov Riihimäki - streda 28.12.2016:
Fínsko "16" - Slovensko "16" 6:3 (3:0, 0:3, 3:0)
Góly a asistencie:
 6. Saarela (Petman, Holtinkoski), 8. Lundell (Hatakka), 14. Lundell (Miettinen, Saarela), 41. Petman (Saarela), 56. Nikkanen (Aaltonen), 60. Laponen (Aaltonen, Nikkanen) – 25. Čajkovič, 38. Volko (Jelluš, Čajkovič), 40. Jelluš (Kňažko, Volko)

Zostava SR: Antala (Hlavaj) – Turan (A), Beňo, Kňažko, Ilenčík (C), Mudrák, Golian, Káčer – Čajkovič, Jelluš, Volko – Mrázik, Kupka (A), Melcher – Ďuriš, Farkaš, Sojka – Jendek, Adamčík, Lukáčik

Hlas po zápase:

Tomáš Pšenka (tréner SR 16): "O lepší výsledok sme sas pripravili zaváhaniami v prvej tretine. Dve naše hrúbky Fíni potrestali a potom sa ťažko dalo pomýšľať na celkový úspech, najmä keď Severania dokázali trestať naďalej naše  nepresnosti. Musím však pochváliť svojich zverencov, po nepríjemnom úvode sa príkladne vzchopili, dokazovali o čo a hlavne za koho hrajú a postarali sa o vyrovnanie! Dvojnásobne platí uznanie za to ako dobre zvládli nami naordinované  zmeny v hernom systéme. Po zhliadnutí stretnutia Fínov sme sa zamerali na tesnejšie bránenie v obrannom pásme a vpredu, aby sme nenapádali za každú cenu a neprepadali v útočnom pásme.  Fíni mali navrch, potvrdili svoje špičkové kvality, ale vzhľadom na všetko spomenuté, sme odohrali sme  nimi veľmi dobrý zápas. Na záver nás čakajú vo štvrtok Švajčiari, musíme im splácať posledné dve prehry, žiada si to od našich chlapcov minimálne zopakovať doterajšie dva snaživé výkony, navyše podporené hokejovým umením."

Prvý stredajší zápas: Švajčiarsko - Nemecko 1:4

Výsledok z utorka: Fínsko - Švajčiarsko 9:2

Ďalší program Turnaja štyroch krajín hokejistov o 17 rokov v Riihimäki (Fín.):
Štvrtok 29. decembra: 13.30 Slovensko - Švajčiarsko, 16.30 Fínsko – Nemecko

Nominácia reprezentačného družstva SR 16 na výcvikový tábor v Trnave ( 21 - 23. 12.2016) a Turnaj štyroch krajín vo fínskom Riihimäki (25.– 30. 12. 2016):
Hráči: Dominik Antala, Michal Beňo, Viktor Hatina, Dominik Jendek, Alex František  Kupka (HC Slovan Bratislava-mládež), Samuel Hlavaj, Matúš Lukáš Lavička, Peter Melcher (MHA Martin), Jozef Haščák, Matej Ilenčík, Samuel Kňažko (HK Dukla Trenčín), Michal Ganz, Dominik Sojka (HC 05 Banská Bystrica), Juraj Eliaš, Ondrej Lukáčik (HC Košice), Dalibor Ďuriš, Andrej Golian (HKM Zvolen- mládež),  Michal Mrázik (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Oliver Turan (HK ŠKP Poprad), Michal Adamčík (HK Trnava), Simon Jeluš (Lulea HF, Švéd.), Maxim Čajkovič (Malmö Redhawks, Švéd.)
Náhradníci (na telefonické zavolanie): Samuel Širo (HC ´05  Banská Bystrica), Andrej Škultéty (HC Slovan Bratislava-mládež), Ondrej Vereš (MHK Dubnica), Sebastian Droppa, Patrik Kozel (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Martin Volko (MHA Martin), Matej Farkaš (HK Mládež Michalovce), Adrián Valigura (HK ŠKP Poprad), Adam Rekoš (MHKM Skalica), Dávid Mudrák (HKM Zvolen), Šimon Káčer, Petr Kráľ, Samuel Zicho (MsHKM Žilina)
Realizačný tím: manažér Martin Groma, tréner Tomáš Pšenka, asistent trénera Rastislav Paľov, tréner brankár Rastislav Staňa, lekár MUDr. Štefan Eperješi, masér Michal Hrtús, konzultant Ján Lipianský