Slovenky zvládli prvý krok v olympijskej kvalifikácii, zdolali Kazašky

Slovenky spievaju hymnu po víťazstve nad Kazaškami, foto hockeyslovakia - L.KožanováSlovenky spievaju hymnu po víťazstve nad Kazaškami, foto hockeyslovakia - L.Kožanová

STAVANGER (SZĽH) - Slovenské hokejové reprezentantky odohrali v piatok úvodný duel turnaja v nórskom Stavangeri o postup do záverečnej fázy kvalifikácie na Zimné olympijské hry 2018. Svojho úvodného súpera Kazašky zdolali a pripísali si prvé dôležité body do tabuľky. V treťom najväčšom meste Nórska, ležiacom na juhozápade krajiny, budú až do nedele bojovať o jedinú miestenku, ktorá by im zaručila účasť v kľúčovej záverečnej fáze kvalifikácie.

Potvrdené aj na kocke v DNB Arene - zvíťazili Slovenky, foto hockeyslovakia - L. Kožanová

SLOVENSKO - KAZACHSTAN 3:0

Úvodný piatkový zápas proti Kazaškám začali naše hráčky výborne, keď už v 19. minúte otvorila skóre Miriam Mikesková. Bol to veľmi dôležitý moment zápasu, keďže Slovenky hrali až štyrikrát v prvej tretine v oslabení. V druhej tretine sa bránili jednému vylúčeniu a pomaly sa prejavila ich herná prevaha. Krátko po začiatku tretej časti sa v presilovke presadila Tatiana Ištocyová. Víťazstvo Sloveniek zvýraznila v 58. minúte Viktória Ihnaťová. O prevahe Sloveniek svedčí pomer striel 31-17, pričom len v tretej tretine vyslali až 16 striel na bránku.

Slovenky úspešne zvládli prvú prekážku na turnaji. K postupu do ďalšej fázy však budú potrebovať úspech aj proti Maďarsku (v sobotu od 15:00) a kľúčový bude posledný zápas na turnaji proti domácim Nórkam (v nedeľu od 18:00).

Kvalifikácia hokejistiek  na ZOH 2018 - 3. fáza - Stavanger, Nórsko:
Slovensko - Kazachstan 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 15. Mikesková (Kapustová), 46. Ištocyová, 58. Ihnaťová
Strely na bránku: 31:17, vylúčenia: 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Najlepšie hráčky zápasu SR - Kazachstan, z nášho tímu Miháliková, foto hockeyslovakia - L. Kožanová

Najlepšie hráčky zápasu SR - Kazachstan, z nášho tímu Mikesková, foto hockeyslovakia - L. Kožanová

Andrej Schöber (tréner družstva SR ženy): "Každé  víťazstvo teší, ešte viac ako sa zrodí vo vstupnom zápase významného podujatia. Mali sme dobrý vstup do stretnutia, prvých päť minút sme Kazašky do ničoho nepustili. Prišlo však prvé vylúčenia a sním nervozita na naše hokejky. Súperky to vycítili a desať minút boli veľmi nepríjemné. O to viac, že sme  štyrikrát museli na trestnú lavicu. Prišiel však prvý gól, keď po rotácii okolo bránky Kazašiek strelu Kapustovej dorazila Mikesková.  Dievčatá sa upokojili a po prvej prestávke už dominovali. Hoci stredná časť nepriniesla gól, mal sme dosť šancí a prečíslení na zvýšenie náskoku. Kompatný kolektívny výkon sme napokon korunovali dvoma gólmi v záverečnej tretine. Vo výkone máme ešte isté rezervy, musíme zrýchliť rozohrávku z vlastného pásma a zvýšiť agresivitu v koncovke. Zo šancí aké sme mali dnes musí padnúť viac gólov. Pozreli sme si večerný duel našich budúcich súperiek.  Domáce Nórky potvrdili úlohu favorita, ale svoje kvality potvrdili aj Maďarky:, smerom dopredu sú aktívne,  agresívne. Na domácu bránu vyslali 23 striel, Nórky mali len o sedem pokusov viac."

Večerný zápas v Stavangeri:

Maďarsko - Nórsko 0:4 (0:1, 0:3, 0:0), strely 23:30, vylúčenia 3:4, presilovky 0:2