Slovenky zakončili olympijskú kvalifikáciu prehrou s Nórkami

STAVANGER (SZĽH) - Slovenské hokejové reprezentantky prehrali v záverečnom zápase 3. kola olympijskej kvalifikácie v nórskom Stavangeri o postup na ZOH 2018 s Nórkami 2:6. Zápas rozhodla tretia tretina, v ktorej domáce hráčky zaznamenali tri góly a doviedli zápas do víťazného konca. Nórky aj vďaka tejto výhre postúpili do záveerečnej fázy kvalifikácie bez straty bodu.

Slovenky v Stavangeri. Ilustračné foto SZĽH - Ľ. Kožanová

Domáce hráčky boli pred zápasom favoritkami a v 14. minúte sa ujali vedenia po góle Martinsenovej. Slovenky odpovedali 45 sekúnd po začiatku druhej tretiny, keď v presilovke vyrovnala Ištocyová. V rozmedzí 25. a 28. minúty prišli dva góly domácich - jeden aj vďaka presilovke piatich proti trom - a Nórky sa dostali do psychicky veľmi dôležitého dvojgólového náskoku. V 31. minúte však prišla rovnako dôležitá rýchla odpoveď po spolupráci trojice Gápová-Klimašová-Ihnaťová, keď posledná menovaná znížila na 2:3 z pohľadu nášho tímu.

V Stavangeri dobojované, radujú Nórky, foto L.KožanováV Stavangeri dobojované, postupujú Nórky, foto L.Kožanová

Rozhodujúcim momentom zápasu bol úvod tretej tretiny, keď sa Nórky už po minúte hry dostali opäť do dvojgólového vedenia. V 49. minúte pridala ich piaty gól Fischerová a na Nórky už potom bez problémov doviedli zápas do víťazného konca. Poslednú desaťminútovku poznačilo viacero vylúčení a Slovenky inkasovali ešte jeden gól, keď hrali v oslabené o dve hráčky.

Andrej Schőber (tréner družstva SR ženy): "Brány na udržanie postupovej šance do Pjongčangu sme si zatvorili asi v sobotu, keď zo zápasu s Maďarkami (0:2), v ktorom sme mali veľa šancí, sme nezískali aspoň bod.  Ten nám v nedeľu v súboji s Nórkami chýbal, lebo v tejto situácii sme na postup museli zdolať severanky o štyri góly. Prvé dve tretiny boli vyrovnané, v úvodnej sme  po dvoch prečísleniach 2 ku 1 mali šance na vedenie, ale z prvého gólu sa tešili domáce hráčky. Dôležitý moment prišiel v 19. minúte, keď Nórka Haugová-Hansenová za narazenie Lenky Čurmovej inkasovala trest do konca zápasu. Našu obrankyňu vyniesli na nosidlách a putovala rovno do nemocnice. Päťminútovú presilovku sme využili už 21. min., vytvorili si šance, ale žiaľ ďalší gól sme nepridali. Súperky tlak ustáli a do sedla ich znovu posadil lacný gól, keď skórovali po odrazenom puku. Nádej na solídny výsledok síce vrátil gól Ihnaťovej na 2:3 ešte pred druhou prestávkou. Museli sme však dosť otvoriť hru a po chybe pred gólom na 2:4 už nestačila ani veľká bojovnosť a srdnatosť našich hráčok. Navyše, keď pre zranenie nedohrala obrankyňa Iveta Frühauf-Karafiátová ako aj útočníčka  Miháliková. Ich absencia bola citeľná. V Stavangeri sme po hernej stránke predviedli veľmi slušné výkony s radom šancí v každom z troch zápasov, ale zlyhali sme v efektivite streľby, dôraze a pohotovosti v koncovke."

Kvalifikácia hokejistiek o postup na ZOH 2018 - 3. fáza:

F-skupina (Stavanger/Nór.):
Nórsko - Slovensko 6:2 (1:0, 2:2, 3:0)
14. Martinsenová, 26. Sirumová, 29. Fischerová, 42. Tendenesová, 49. Fischerová, 56. Holosová - 21. Ištocyová, 31. Ihnaťová
Vylúčenia: 4:8, navyše Haugová-Hansenová 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Guayová (USA), Ketonenová (Fín.) - Lundgrenová (Švéd.), Tairiainenová (Fín.), 244 divákov

Zostava SR: Kiapešová - Lalíková, Frühauf, Čurmová, Cagáňová, Ištocyová, Drábeková, Zálešáková - Mikesková, Lúčová, Kollová - Klimášová, Ihnaťová, Gápová - Obercianová, Kapustová, Korenková, Maskalová, Miháliková

Kazachstan - Maďarsko 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)