Aktuality

Slováci na Olympiáde aj proti Slovinsku, Slovinci hovoria o zázraku

Slovinský zväz ľadového hokejaSlovinský zväz ľadového hokeja

BRATISLAVA - Naši reprezentanti spoznali meno posledného súpera v základnej skupine olympijského hokejového turnaja v Soči. Jedným z prekvapení predolympijskej kvalifikácie sa stalo Slovinsko, ktoré zdolalo Bielorusov aj Dánov, teda dvoch stálych účastníkov elitnej kategórie MS.

Zverenci trénera Matjaža Kopitara si zabezpečili postup do Soči z kvalifikačnej skupiny v dánskom Vojense. Po víťazstvách nad Bieloruskom (4:2) a Dánskom (2:1) majú istotu olympijskej miestenky a z ďalších dvoch skupín, ktoré sa hrajú v nemeckom Bietigheime-Bissingene a lotyšskej Rige, nemôže postúpiť ešte horší tím v renkingu IIHF. Šancu kvalifikovať sa ešte majú Nemecko, Rakúsko, Lotyšsko, Kazachstan a Francúzsko.

Na olympijskom turnaji po súbojoch v troch skupinách postúpia ich víťazi a najlepší tím z 2. miest do štvrťfinále, zvyšných osem tímov bude hrať kvalifikačné zápasy o účasť v najlepšej osmičke. Miesto na ZOH 2014 má istú už desať krajín. Okrem Slovenska, Ruska, USA a Slovinska aj účastníci základnej B-skupiny Fínsko, Kanada a Nórsko a C-skupiny Česko, Švédsko a Švajčiarsko.

Slovinci hovoria o zázraku

Už počas víkendu môže kouč Slovincov zatelefonovať svojmu synovi Anžemu, útočníkovi tímu NHL Los Angeles Kings, aby si začal chystať cestovný pas na budúcoročnú olympiádu. „Som si istý, že sa mi už snažil dovolať, ale ja som zatiaľ nemal čas dvíhať telefón,“ vtipkoval približne 20 minút po stretnutí Matjaž Kopitar a pokračoval: „Už pred odchodom do Dánska mi povedal, že keď postúpime do Soči, nebude v našom tíme chýbať. Počas toho rozhovoru to vážne nemyslel ani jeden z nás.

Slovinskí reprezentanti po historickom postupe na olympijský turnaj len ťažko hľadali slová. Hrdina piatkového duelu David Rodman povedal: „Nikto to od nás nečakal, veď sme do turnaja vstupovali až ako tretí najvyššie nasadený tím. Zdolali sme oboch favoritom a ideme na olympiádu.“ Kapitán tímu Tomaž Razingar medzi novinárov zavítal až potom, ako si trochu poplakal pred mixzónou. „Náš tím je ako rodina. Hráme jeden za druhého a aj preto dokážeme zdolať kvalitnejšie tímy,“ poznamenal pre iihf.com skúsený krídelník.

V úspešnom slovinskom tíme sa predstavilo aj niekoľko hokejistov s napojením na popradský hokej. Obranca Andrej Tavželj hral za „kamzíkov“ v minulej sezóne, útočník Robert Sabolič z Popradu odišiel koncom januára 2013 a bek Sabahudin Kovačevič je naďalej súčasťou kádra slovenského extraligistu.

09.02.2013 | Zdroj: SITA, jk
Archív zápasov

Štatistiky

Mediacenter

Videá /// Akreditácie a oznamy

 

 
Partneri