Slováci neuspeli ani proti Kanade, v piatok o 7. miesto proti Švajčiarom

Simeon Pjaták v súboji s Jaredom McIsaacom

BRATISLAVA – Už pred posledným zápasom v skupine B Ivan Hlinka Memorial Cupu bol osud obidvoch aktérov spečatený. Bez ohľadu na výsledok vzájomného zápasu Kanada postupovala do semifinále z druhého miesta a Slovensko čakal súboj o siedme miesto proti Švajčiarsku. Napriek tomu však Kanaďania prekvapenie na svoj úkor nepripustili a „osemnástku“ zdolali 6:1.

Slováci sa v úvodných minútach súpera zvučného mena nezľakli a hoci im v úvode pomohola pri McBainovej strele žŕdka, zvonkohra konštrukcie brány zanôtila aj na opačnej strele, po pokuse Kobolku. Veľkú šancu si vypracovali Slováci aj v 12. minúte, keď si Okuliar po návrate z trestnej lavice zasekol obrancu, no pálil mimo. To Slovákov mohlo mrzieť, pretože záver tretiny patril kolíske hokeja. Tá v rozmedzí 34 sekúnd zásluhou Addisona a Fortiera si vybudovala dvojgólový náskok.

Druhá tretina spočiatku veľa vzruchu nepriniesla. Územnú prevahu mali síce Kanaďania, no bez výraznejších gólových šancí. Aj gólová strela Haytona z úvodu 32. minúty prišla po nenápadnej akcii. Do prestávky sa Kanaďania presadili ešte raz, dve sekundy pred skončením presilovky sa zo strednej vzdialenosti trafil príklepom MacDonald.

V úvode tretej tretiny dostali Slováci veľkú výhodu na skorigovanie stavu, keď na trestnú lavicu šli MacDonald s McIsaacom a z vyše minútovej presilovky o dvoch hráčov vyťažili zníženie z hokejky Turana. V presilovke sa však krátko nato presadili aj Kanaďania, a to hneď dvakrát. Vylúčenie Vitaloša potrestal Veleno a Melcherov nedovolený zákrok zas Hayton.

Slovenský útočník Adam Paulíny pri pukuSlovenský útočník Adam Paulíny pri puku

Norbert Javorčík (hlavný tréner SR „18“): „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu a už to vyzeralo, že táto tretina bude výsledkovo veľmi dobrá. Nejdem spomínať, že opakovane sa nám stávajú tie isté veci, ktoré vyplývajú z toho, že v útočnej fáze máme veľké problémy zvládnuť napádanie. Dostali sme dva rýchle góly na záver prvej tretiny, no veľmi ma teší, že to chalanov nezlomilo a snažili sa v každom striedaní vydať zo seba maximum. Takáto je však momentálna realita v porovnaní so svetovou špičkou a je len na nás, aby sme sa od tohto do ďalšieho priebehu sezóny odrazili.“

Slovensko „18“ – Kanada „18“ 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)

Góly: 46. O. Turan (O. Okuliar, Matej Ilenčík) – 18. Addison (Hayton, N. Foote), 19. Fortier, 32. Hayton (Bahl, Dobson), 36. MacDonald (Veleno), 47. Veleno (Merkley, MacDonald), 50. Hayton (Smith, Thomas).

Vylúčení 8:7 na 2 min., navyše Sarvaš (SR) 10 min. za napadnutie do oblasti hlavy a krku, presilovky 1:4, oslabenia 0:0. Rozhodovali: Fridrich, Stano – P. Šefčík, J. Tvrdoň. 1974 divákov.

Slovensko: Vojvoda – Matej Ilenčík, M. Bučko, O. Turan, A. Zekucia, Dlugoš, M. Vitaloš, Kobolka – O. Okuliar, Paulíny, Melcher – Džugan, K. Kováčik, Faško-Rudáš – Pjaták, Hryzák, S. Čederle – D. Šeliga, O. Minko, Sarvaš, Kupka.

Kanada: Rodrigue – T. Smith, Addison, Dobson, Merkley, McIsaac, Woo, Bahl – McBain, Veleno, Noel – N. Foote, Hayton, K. Thomas – Burzan, Groulx, MacDonald – Fortier, Dellandrea, Dudas, Shepard.

Ďalší zápas skupiny B z tretieho dňa Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017:

Rusko „18“ – Fínsko „18“ 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Góly: 10. Rotenberg (Zavgorodnyj, Žuravlev), 16. Zavgorodnyj, 44. Guskov (Rotenberg, Zavgorodnyj) – 25. Kokkonen (Ranta, Kotkaniemi)