Aktuality

Reprezentačné dresy na najbližší olympijský cyklus ozdobia slová štátnej hymny

Nové reprezentačné dresy pre nasledujúci olympijský cyklus, foto Nike

BRATISLAVA - V utorok 5. novembra 2013, v deň zrazu slovenskej hokejovej reprezentácie pred úvodnou medzinárodnou previerkou v sezóne 2013/2014, uzreli svetlo sveta aj nové reprezentačné dresy, ktoré pre Slovenský zväz ľadového hokeja pripravila spoločnosť Nike. Slovenskí reprezentanti v nich premiérovo nastúpia vo februári 2014 na najvýznamnejšej športovej udalosti roka – Zimných olympijských hrách v Soči.

„Nové dresy, v bielej a modrej farbe, budú mať premiéru na Zimných olympijských hrách v Soči vo februári budúceho roku. Slovenská reprezentácia v nich potom bude taktiež hrať na nasledujúcich štyroch svetových šampionátoch, počnúc majstrovstvami sveta v bieloruskom Minsku v máji 2014,“ povedal generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja Otto Sýkora.

Slová štátnej hymny budú najbližší olympijský cyklus zdobiť slovenské dresy, foto Nike

Nový dres reprezentačného družstva Slovenska, ktoré patrí medzi najlepšie hokejové tímy sveta, vzdáva hold tradičným slovenským symbolom. Hráči reprezentácie budú nastupovať v drese, ktorý má vypísané slová slovenskej štátnej hymny, so slovenským znakom na hrudi. Slováci tak budú môcť prostredníctvom tohto dresu vyjadriť svoju národnú hrdosť. „Národné hokejové federácie dostali možnosť pripraviť návrh na vizuálu nového dresu pre reprezentáciu na najbližší olympijský štvorročný cyklus. Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja rozhodlo, že dres hokejovej reprezentácie Slovenska budú zdobiť aj slová slovenskej štátnej hymny,“ uviedol prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček.

Dizajnéri Nike sa pri navrhovaní nových dresov inšpirovali slovenskými symbolmi a pri ich výrobe použili najmodernejšie technológie. Výsledkom je ľahký a priedušný dres, ktorý sa prispôsobuje pohybu športovca a vyznačuje sa prepracovanými technickými detailmi. Pri línii krku je použitá technológia Nike Flywire, ktorá zaisťuje lepšiu pevnosť a vytvára zaujímavý dizajn. Pri výrobe boli obmedzené švy, čo umožnilo zníženie hmotnosti dresu. Špeciálne odvetrávanie po stranách poskytuje hráčom väčší komfort pri zápase a tvarované rukávy umožňujú väčší rozsah pohybu. “Pri navrhovaní nových dresov sa vždy inspirujeme históriou a symbolmi danej krajiny“, povedal Ken Black, kreatívny riaditeľ Nike. „Vieme, čo pre hráčov znamená obliekať si národný dres  a preto neustále pracujeme na vývoji takých produktov, ktoré podporia výkon športovcov nielen vďaka novým technológiám, ale aj znakmi symbolizujúcim národnú hrdosť“, dodal.

Upútavku na nové dresy nafotila firma Nike s Milanom Bartovičom, foto Nike

Pri príprave materiálov pre prezentáciu nového dresu spolupracovalo Nike s Milanom Bartovičom, jedným z lídrov slovenskej hokejovej reprezentácie pôsobiacich na starom kontinente. „Bola to pre mňa nová výzva a priznám sa, že pri fotení sme si užili veľa zábavy. Mal som možnosť ako prvý hráč obliecť si tento dres, jeho vizuál na mňa zapôsobil len v tom pozitívnom zmysle. Vložiť slová hymny na dres bol skvelý nápad,“ povedal Milan Bartovič.

Na utorňajšej prezentácii nechýbal ani ďalší skúsený útočník Branko Radivojevič. "Kvalita i dizajn sú na vysokej úrovni, slovenský dres bude patriť medzi najkrajšie. Po oblečení som mal z neho skvelý pocit, je nesmierne ľahký i vzdušbý. Naše dresy sú jednoducho krásne a verím, že budú víťazné aj šťastné."

Nové dresy slovenskej hokejovej reprezentácie si budú môcť zakúpiť aj hokejoví fanúšikovia. Predaj dresov sa začne v decembri 2013.

Nový hokejový dres je vyrobený zo sedemnástich recyklovaných PET fľaší.
Napriek tomu, že dres je vyrobený technológiou, ktorá obmedzuje dopad na životné prostredie, nestráca na funkčnosti a výkone. Dres aktívne reguluje teplotu tela hráča počas zápasu a zaručuje odvod vlhkosti od tela pomocou technológie Dri-fit. Tento spôsob výroby znižuje spotrebu energie až o 30% v porovnaní s bežnou výrobou polyesteru. Ročne sa takto dokonca využije takmer 100 miliónov PET fliaš, ktoré by inak skončili na skládke.

Proces recyklácie
Nike v nadväznosti na svoje dlhodobé úsilie o ekologicky šetrnú tvorbu odevov (program Nike Considered Design) využíva pri výrobe dresov PET fľaše, ktoré by inak skončili na skládkach v Japonsku a Taiwane a ich rozklad by trval až 500 rokov. PET fľaše sa vo veľkej práčke vyčistia a zbavia etikiet. Následne sú nasekané na drobné vločky, tie roztavené na vlákna, ktorých tkaním vzniká látka na dresy. Takto sa darí vyrobiť najekologickejšie dresy, spotreba energie sa v porovnaní s bežnou výrobou polyesteru zníži o 30%. Takto je pritom využitých takmer 100 miliónov PET fliaš, ktoré by inak skončili na skládke.

 

06.11.2013 | Zdroj: SZĽH
Archív zápasov

Štatistiky

Mediacenter

Videá /// Akreditácie a oznamy

 

 
Partneri