Pred MS žien v Pekingu hľadanie streleckej mušky

BRATISLAVA  (SZĽH) -   Slovenské hokejové reprezentantky  na Turnaji štyroch krajín v Budapešti - Maďarsko 2:4, Dánsko 2:3 a Francúzsko tiež 2:3. „Výsledkovo táto bilancia z budapeštianskej Jégpaloty určite nie je na obdiv, ale po hernej stránke to bolo našťastie oveľa lepšie,“ konštatuje tréner reprezentantiek Andrej Schöber po predposlednej skúške na aprílové majstrovstvá sveta divízie  I B v Pekingu.

Tréner reprezentácie žien SR Andrej SchöberTréner reprezentácie žien SR Andrej Schöber

„Nevidím dôvod na pesimizmus.  V Budapešti.  Na turnaji, na ktorom  sme využili sme príležitosť  overiť si v kvalitnej konkurencii viaceré kandidátky pre  záverečnú prípravu, sa výkon družstva zlepšoval zo stretnutia na stretnutie. Až na nezachytených prvých desať minút úvodného duelu s Maďarmi sme v ostatných fázach podujatia zohrali veľmi vyrovnané partie. Po hernej stránke sme ani v jednom súboji nemali vážnejší  problém, a to Dánky a Francúzky hrajú na MS v divízii I A, teda o kategóriu vyššie! Odohrali sme tri veľmi vyrovnané zápasy, dva z nich sme mali výborne rozohrané. Proti  Dánkam sme viedli 1:0 a 2:1, a to naše hráčky nevyužili v prvej  tretine dvanásť presilovkových minút v a  inkasovali rozhodujúci gól v 54.  minúte  po individuálnej akcii...“

Záverečné vystúpenie proti Francúzkam sa vyvíjalo ešte priaznivejšie. „Presne tak. Dievčatá chceli konečne  zabodovať a vyše dve tretiny išli za týmto cieľom. Viedli od 14. minúty po góle Herichovej. Mohla  skórovať už skôr, ale  trestné strieľanie po faule na ňu nepremenila. Mali sme aj ďalšie šance na upokojujúci gól, ale ten prišiel až  v prvej minúte poslednej tretiny z hokejky Čulíkovej.“

Vedenie 2:0 v tejto fáze stretnutia sa často nepúšťa z ruky. „Určite, no len za predpokladu, že nepoľavíte v hernej disciplíne, nezačnete sa tlačiť príliš do ofenzívy a robiť chyby v defenzíve. Stalo sa a za stavu 2:1 sme sa dostali do dvojnásobného oslabenia. Túto výhodu  súperky  dokonale zužitkovali. Vzali si oddychový čas a po ňom za 16 sekúnd  pri hre 5 ku 3 vyrovnali, keď navyše sa puk odrazil od korčule našej obrankyne tesne pred veľmi dobre chytajúcou Kvakovou, najlepšou z družstva v tomto súboji. Aby toho nebolo málo – už o 58 sekúnd pri oslabení o jednu hráčku sme inkasovali  gól na 2:3... Mrzuté, o to viac, že sme ani v tomto stretnutí nepremenili niekoľko vyložených príležitostí. Celý turnaj nás zrážala nízka strelecká efektivita. Pri dobre fungujúcej defenzíve sme si zakaždým vypracovali dosť šancí na dobrý výsledok, no veľkým problémom bolo zakončiť akcie či už dôrazne alebo s pokojom, neraz  aj z ´tutoviek´  vôbec trafiť bránku...“

logo MS žien 2015 Peking div. I B

Hlavný dôraz v záverečnej príprave na MS v Pekingu je daný. „Vyskúšali sme všetky hráčky, až na jedno-dve mená sa nám  ukázal káder pre záverečnú prípravu na svetový šampionát. V rámci nej absolvujeme 25. a 26. marca v Bratislave stretnutia s reprezentantkami Česka.  Z klinca len tak super kanonierku nezvesíme. Určite zapracujeme ešte viac na  zlepšení útočných činností, s presvedčením, že k tomu prispejú  maximálnym úsilím aj naše strelecké líderky. Rovnako dôležité bude vybrať aj čo najvhodnejšie typy pre svetový šampionát – psychicky odolné, schopné prevziať v kľúčových situáciách prevziať bremeno zodpovednosti na svoje plecia a prirodzene s čo najlepšou formou “ uzatvára tréner Andrej  Schöber.

Zaželajme trénerovi šťastnú ruku vo výbere hráčok na svetový šampionát, ktorý je na programe v dňoch 6. – 12. apríla 2015 v Pekingu.