Vzdelávanie

Hra v obrannom pásme

Počas dvesto rokov existencie ľadového hokeja sledujeme početné zmeny pravidiel, nové herné zručnosti a efektívnejšie tréningové metódy, ktoré prinášajú "revolúciu" do samotnej hry a na ich základe vývoj hry stále pokračuje. Posledné podstatné zmeny sa udiali v kompozitnych hokejkách, nulovej tolerancii a odstránení červenej čiary.

Na začiatku každej zmeny bol "vizionár", ktorý dokázal prispôsobiť hru jednotlivým zmenám. Scotty Bowman povestne prispôsobil televízne prestávky na to, aby častejšie využíval najlepších hráčov počas zápasu. Keď pred pár rokmi NHL zväčšila vzdialenosť medzi bránou a modrou čiarou a zmenila tým hru v obrannom pásme. Reakciou trénerov MacTavisha a Laviolette bolo napríklad vytvorenie taktiky zameranej na blokovanie striel. Jednoducho, po každej zmene nasleduje proces prispôsobovania sa týmto zmenám, ktoré postupom času modifikujú samotnú hru. Tí, ktorí lepšie rozumejú vývojovým tendenciam, tak dokážu lepšie predvídať zmeny a pravdepodobne sa stanú ďalšími vizionármi.

V odbornom materialy nájdete pohľad na hru v obrannom pásme podľa Bjorna Kindinga - švedského hokehového odborníka, ktorý už vyšše desaťročie pôsobí v Kanade. Odborný hokejový material bol pôvodne pripravený ako manuál pre potreby Švedskej hokejovej federácie a IIHF. Teoretické východisko pozostáva z analýz zápasov počas OH 2010 a pozorovaní tréningov a hry tímu Edmonton Oilers. 

 

odborný preklad članku najde tu (Mgr. Matej Ševčík)

pôvodný članok najdete tu

Archív zápasov

Štatistiky

Mediacenter

Videá /// Akreditácie a oznamy

 

 
Partneri