Slováci pod Urpínom zdolali aj Švajčiarov a vyhrali Slovakia Cup

Víťaz Slovakia Cupu 2015  tím Slovenska, foto SITA - Ján ViazaničkaVíťaz Slovakia Cupu 2015  tím Slovenska, foto SITA - Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v príťažlivom záverečnom stretnutí Slovakia Cupu v Banskej Bystrici nad Švajčiarskom 5:0 a na turnaji obhájila vlaňajšie prvenstvo. Zverenci Vladimíra Vůjtka prvýkrát v tejto sezóne vyhrali dva zápasy po sebe. V celkovo siedmom vystúpení v ročníku 2014/2015 dosiahli tretie víťazstvo. Slováci strelili v žičlivej atmosfére v Banskej Bystrici deväť gólov a proti Nemecku i Švajčiarsku boli výrazne lepším tímom. Súperi domácich veľmi nepreverili v defenzíve. So Švajčiarmi vyhrali slovenskí hokejisti prvý duel od 8. februára 2013, následne prišli dve prehry. Súboje medzi oboma krajinami bývajú veľmi vyrovnané a končia sa rozdielom jedného či dvoch gólov. Slovensko zdolalo Švajčiarsko najvýraznejším rozdielom od 15. decembra 2007, keď v Košiciach uspelo 6:2. V 60. vzájomnom zápase sa Slováci tešili z 25. víťazstva (bilancia 25-7-28, skóre: 146:134).

Dominik Graňák s víťaznou trofejou Slovakia Cupu, ďalej sprava - predseda NR SR Petra Pellegrini, prezident SZĽH Igor Nemeček a generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič, foto SITADominik Graňák s víťaznou trofejou Slovakia Cupu, ďalej sprava - predseda NR SR Petra Pellegrini, prezident SZĽH Igor Nemeček a generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič, foto SITA

Slovákom rovnako ako vo štvrtok proti Nemcom vyšiel úvod zápasu, v 2. min otvoril skóre Marek Viedenský, ktorý sa tešil z 5. zásahu v reprezentačnom drese. V 8. min pridal presný zásah Vladimír Dravecký, ktorý má po sobote tiež na svojom konte päť gólov v národnom tíme SR. V tretej tretine sa presadil po dvoch predchádzajúcich asistenciách aj aktívny Ján Sýkora (2. v reprezentácii) a ďalšie presné zásahy pridali Tomáš Surový (19. presný zásah v reprezentácii) a Michel Miklík (16. gól).

SLOVENSKO - ŠVAJČIARSKO 5:0

Slováci v prvej tretine jasne dominovali. Od začiatku sa zahryzli do súpera a vytvárali si aj množstvo šancí. Po sto sekundách išli do vedenia, keď po strele Sýkoru dobiedzal pred švajčiarskym brankárom Viedenský a napokon prepasíroval puk za neho. Druhý gól mohli potom pridať Surový aj Tybor, skúšali to z ľavej strany, no pekná bola aj spolupráca Viedenského s Tyborom, ktorý zakončoval spomedzi kruhov. Gólman hostí Wolf kapituloval napokon v 8. min. Lušňák vyhral buly, Sýkora ideálne v medzikruží posunul puk pred bránku, kde sa s prehľadom presadil voľný Dravecký. Švajčiari ani po druhom inkasovanom góle nemali veľa šancí, slovenský brankár Hudáček sa medzi žrďami v podstate nudil. Naopak, pekné útočné výpady predviedol Ďaloga a v presilovke sa mohol presadiť pred bránkou aj bek Jánošík. Najväčšiu príležitosť mal v početnej výhode Miklík, ale neposlal puk do odkrytej bránky. Súper mohol kontrovať minútu pred prvou prestávkou, keď v oslabení ušiel Scherwey, ale J. Hudáček predviedol svoje majstrovstvo.

Radosť Slovákov po strelení druhého gólu vo víťaznom dueli  Slovakia Cupu so Švajčiarskom, foto SITA - Ján ViazaničkaRadosť Slovákov po strelení druhého gólu vo víťaznom dueli  Slovakia Cupu so Švajčiarskom, foto SITA - Ján Viazanička

Stredná časť bola o niečo vyrovnanejšia. Slováci však stále mali prevahu, no nevyužívali šance. Najprv nič nevymysleli v presilovke, no od 28. do 36. min ponúkli vypredanému banskobystrickému štadiónu festival nepremenených príležitostí. Zoči-voči Wolfovi sa nepresadil Vandas, potom na ňom stroskotal dvakrát Lušňák, Miklík mieril z metra do žŕdky a neuspeli následne ani Nagy, Cehlárik či Dravecký. To sa mohlo reprezentantom SR vypomstiť, pretože švajčiarsky obranca Kukan si dovolil urobiť výlet až pred gólmana Hudáčka, ktorý opäť - takmer vychladený - podržal svoj tím.
Slovákom vyšiel aj úvod tretej tretiny. V 42. min najprv Viedenský strieľal na Wolfa, síce neuspel, ale dostal sa k nemu odrazený puk, ktorý prihral voľnému J. Sýkorovi a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil. Trojgólové vedenie mohli potom navýšiť
Miklík s Draveckým. Individuálnu akciu predviedol Nagy, ktorý ukradol Švajčiarom puk vo vlastnom pásme, išiel na brankára, no nepokoril ho. Na opačnej strane preverili kvality J. Hudáčka dvakrát Kukan a potom aj kapitán Scherwey. V záverečných minútach si vyžiadal kouč hostí oddychový čas, ale ani po ňom jeho tím neskóroval. Naopak inkasoval ešte dvakrát. V strednom pásme vybojoval puk Cehlárik, dopredu sa predral aktívny Sýkora, ktorý prihral už na tretí gól, tentoraz Surovému - 4:0. V poslednej minúte prikrášlil výsledok na 5:0 strelou z pravého kruhu Miklík.

Hlasy po stretnutí:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Hrali sme dobrý hokej. Hráči boli vo veľmi dobrej forme, takže môžeme byť spokojní. Veľa hráčov si vypýtalo nomináciu na majstrovstvá sveta. Musím povedať, že ma potešili oba zápasy, v ktorých sme hrali zodpovedne, bez zbytočných faulov, v pohybe. Nečakal som takéto vysoké víťazstvo nad Švajčiarmi, pretože sú vždy húževnatí a hrajú solídny hokej. Predviedli sme však pekné kombinácie, mali sme aj v druhej tretine veľa šancí, no predovšetkým ma teší, že sme odohrali celý duel, teda šesťdesiat minút v dobrom tempe. Bol to z našej strany najlepší turnaj, čo som pri tíme, ale mali sme aj väčšiu kvalitu ako súperi.“

Glen Hanlon (tréner Švajčiarska): "Gratulujem k výhre Slovenska. Súper nás jasne prevýšil, dominoval na ľade a zaslúžene vyhral. Mal lepších hráčov ako my, takže sa môže napokon tešiť aj z celkového víťazstva. Pre trénera Vůjtka to bude posledný svetový šampionát, takže by som mu rád zaprial veľa šťastia na ňom. V Banskej Bystrici sme našli dobré podmienky a výborní diváci sa postarali aj o skvelú atmosféru počas našich oboch zápasoch.“

Tabuľka:
1. Slovensko 2 2 0 0 0 9:1 6
2. Švajčiarsko 2 1 0 0 1 4:6 3
3. Nemecko 2 0 0 0 2 2:8 0

Výsledok - Slovakia Cup v hokeji v Banskej Bystrici:
Slovensko - Švajčiarsko 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Góly: 2. Viedenský (Ján Sýkora, Tybor), 8. Dravecký (Ján Sýkora, Lušňák), 42. Ján Sýkora (Viedenský, Tybor), 59. Surový (Ján Sýkora, Cehlárik), 60. Miklík (Viedenský)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Korba, Šefčík, 2720 divákov

Slovensko: J. Hudáček - Sersen, Jánošík, Marek Ďaloga, J. Mikuš, Čerešňák, Graňák, Jaroš, L. Kozák - Vandas, Marcel Haščák, L. Nagy - Ján Sýkora, Viedenský, Tybor - Miklík, Lušňák, Dravecký - L. Hudáček, Surový, Cehlárik
Švajčiarsko: Wolf - Hächler, Kukan, Löffel, Kreis. Schlumpf, Genazzi, Erni, Frick - Šimek, Schäppi, Bertaggia - Bertschy, Haas, Sieber - Pestoni, Froidevaux, Hofman - Künzle, Diem, Scherwey