Aktuality

Po dlhej chorobe skonal člen českej i fínskej siene slávy Augustín Bubník

Augustín  Bubník (vľavo) so spoluhráčmi Slovana Jánom Starším a Karolom Fakom, foto hockeyslovakia - sukAugustín  Bubník (vľavo) so spoluhráčmi Slovana Jánom Starším a Karolom Fakom, foto hockeyslovakia - suk

PRAHA - V utorok vo veku 88 rokov po dlhej chorobe zomrel bývalý československý hokejový reprezentant Augustín Bubník. Člen fínskej a českej siene slávy bol súčasťou strieborného tímu z olympijských hier 1948 vo švajčiarskom St. Moritzi, o rok neskôr na majstrovstvách sveta v Štokholme získal zlatú medailu.

V roku 1950 ho spoločne s jadrom reprezentačného tímu zatkli tesne pred odletom na šampionát v Londýne. Komunistický režim ho vo vykonštruovanom politickom procese odsúdil za špionáž a vlastizradu na 14 rokov väzenia. Trest si odpykával v jáchymovských uránových baniach. O päť rokov neskôr ho omilostili a povolili návrat k hokeju, reprezentovať krajinu mu však už neumožnili. O.i. obliekal dres bratislavského Slovana v jeho nezabudnuteľnej ére na prelome šesťdesiatych rokov.

Po skončení aktívnej kariéry sa stal trénerom. Medzi rokmi 1966 až 1969 viedol fínsky národný tím. Stal sa prvým Čechom, ktorý trénoval reprezentáciu inej krajiny. Výrazne prispel k rozvoju fínskeho hokeja. Po nežnej revolúcii sa angažoval v politike, od roku 1998 do 2002 bol poslancom dolnej komory českého parlamentu.
 

18.04.2017 | Zdroj: SITA, SZĽH, f
Archív zápasov

Štatistiky

Mediacenter

Videá /// Akreditácie a oznamy

 

 
Partneri