Pánikov šiesty gól, Budajovo ďalšie víťazstvo

Pánik po vyrovnávajúcom góle v poslednej minúte, eufória v hľadisku, foto nhl.comPánik po vyrovnávajúcom góle v poslednej minúte, eufória v hľadisku, foto nhl.com

NEW YORK - Slovenský hokejista Richard Pánik strelil v sobotu svoj šiesty gól v tejto sezóne NHL a pomohol Chicagu zvíťaziť nad Torontom 5:4 po samostatných nájazdoch. Blackhawks ešte v 58. min zaostávali 2:4, Arťom Anisimov svojím druhým zásahom v stretnutí najprv znížil a potom si vzal slovo martinský rodák, ktorý v čase 58:32 min vyrovnal, keď sa dobre zorientoval pred bránkou a poslal do siete puk po bombe Duncana Keitha. Domáci potom vybojovali druhý bod v nájazdoch. "Bol som veľmi šťastný, že sa nám podarilo zvrátiť stav 2:4 a tento pocit umocnila skutočnosť, že to bolo proti môjmu poslednému tímu. Snažím sa hľadať si miesto pred bránkou, odkiaľ sa dávajú góly. Funguje to, takže v tom budem pokračovať," citoval server nhl.com 25-ročného krídelníka, ktorý je s poltuctom presných zásahov na čele poradia kanonierov ligy. Marián Hossa po jednozápasovej absencii absolvoval na ľade takmer 18 minút. Maple Leafs, za ktorých pre zranenie v dolnej časti tela nenastúpil slovenský obranca Martin Marinčin, nezvíťazili v chicagskom United Center od 12. februára 2003.

Peter Budaj vo víťaznom dueli s Dallasom, foto SITA-APPeter Budaj vo víťaznom dueli s Dallasom, foto SITA-AP

Los Angeles opäť s Petrom Budajom v bránke pripravilo Vancouveru prvú prehru v ročníku. Canucks však môžu byť vďační aj za bod, keďže sa im z 0:3 podarilo v poslednej minúte vyrovnať na 3:3. V predĺžení sa nepresadil nik a v samostatných nájazdoch iba domáci útočník Tanner Pearson. Budaj zneškodnil 22 striel a dosiahol druhé víťazstvo po sebe. Detroit vyhral štvrtý duel v sérii, so San Jose si poradil 3:0 najmä vďaka skvelému Jimmymu Howardovi v bránke a Gustavovi Nyquistovi v útoku. Americký gólman zlikvidoval všetkých 30 streleckých pokusov súpera, švédsky útočník dvakrát skóroval. "Myslím si, že ako tím sme spravili krok vpred. Už v predchádzajúcom zápase proti Nashvillu (5:3) sme boli dobrí, teraz ešte lepší," teší trénera Jeffa Blashilla. Slovenský krídelník Tomáš Tatar za 18:27 min na ľade nebodoval, štyrikrát ohrozil súperovu bránku.

Po bezgólovej úvodnej tretine videli diváci vo Philadelphii sedem zásahov v prostrednej časti hry (4:3), Flyers napokon pokorili Carolinu 6:3. Český útočník Jakub Voráček skóroval dvakrát a raz asistoval. Hetrikom sa v Calgary prezentoval krídelník hosťujúceho St. Louis David Perron, Blues zvíťazili 6:4. Na čelo NHL sa vyšvihol Montreal, ktorý uspel v Bostone 4:2. Slovenský kapitán domácich Zdeno Chára si odkrútil 24:35 min, ale ani on nezabránil tomu, že Bruins nezdolali rivala vo svojej TD Garden už od 12. januára 2012. Canadiens dosiahli v tomto ročníku 20 gólov a postaralo sa o ne až 13 rôznych hráčov.

Sumáre:

Boston - Montreal 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
Góly: 46. D. Moore (Schaller, Acciari), 49. Spooner (Backes, Krejčí) - 32. Gallagher (Pacioretty, Galchenyuk), 38. Danault (A. Radulov, Pateryn), 48. Byron (Sh. Weber, A. Markov), 53. T. Mitchell
Zdeno Chára (Boston) 24:35 min, 3 strely

Detroit - San Jose 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 25. Nyquist (Jonathan Ericsson), 36. Nyquist (Sproul), 47. Athanasiou (Vanek)
Tomáš Tatar (Detroit) 18:27 min, 4 strely

Florida - Colorado 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
Góly: 22. Ekblad (Jágr, Marchessault), 38. Harper (McKegg, MacKenzie), 45. Marchessault, 46. Harper (Petrovic), 47. Trocheck - 8. Comeau (Barrie, Duchene), 46. Duchene (Wiercioch, Söderberg)

Chicago - Toronto 5:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 4. Anisimov (Panarin, P. Kane), 32. Motte (B. Campbell, Keith), 58. Anisimov (B. Campbell, Panarin), 59. PÁNIK (Keith, B. Campbell), rozhodujúci sam. nájazd Panarin - 20. Bozak (Gardiner, Marner), 30. W. Nylander (Matthews, Zajcev), 39. J. van Riemsdyk, 45. W. Nylander (Matthews)
Marián Hossa 17:53 min, 4 strely, -1 bod, Richard Pánik (obaja Chicago) 18:47 min, 1+0, +2 body, 2 strely, 3 "hity"

New Jersey - Minnesota 2:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 52. Parenteau (Cammalleri, Zajac), 61. T. Hall (Henrique) - 21. Eriksson Ek (Zucker)

Ottawa - Tampa Bay 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Góly: 36. Neil - 23. Namestnikov (Palát, Straalman), 27. Stamkos (Namestnikov, Kučerov), 49. Killorn (V. Filppula, Garrison), 59. V. Filppula (Point)

Philadelphia - Carolina 6:3 (0:0, 4:3, 2:0)
Góly: 25. Manning (Voráček), 28. Voráček (Provorov, Konecny), 36. Read (Provorov, Couturier), 38. Gostisbehere (MacDonald, Simmonds), 52. Simmonds (Gostisbehere, Giroux), 58. Voráček (Gostisbehere, VandeVelde) - 21. Faulk (Aho, Teräväinen), 24. J. Staal (Nordström, Aho), 39. Stempniak (V. Rask, Skinner)

Washington - New York Rangers 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
Góly: 2. Eller (Orpik), 15. Ovečkin (Kuznecov, Orlov) - 23. Pirri (J.T. Miller, Clendening), 32. Vesey (Rick Nash, Stepan), 35. Vesey (Zuccarello, Zibanejad), 60. Rick Nash (McDonagh)

Dallas - Columbus 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 37. J. Anderson (Jenner, S. Jones), 50. Hartnell (W. Karlsson, Werenski), 59. Calvert (Dubinsky)

Nashville - Pittsburgh 5:1 (1:1, 4:0, 0:0)
Góly: 4. Arvidsson (Subban, Ellis), 23. Fiala (Carle), 31. Järnkrok (Y. Weber, Saros), 32. Fiala (F. Forsberg, Subban), 40. Arvidsson (Ribeiro, F. Forsberg) - 1. S. Wilson (Hörnqvist, Matt Cullen)

Calgary - St. Louis 4:6 (0:1, 2:3, 2:2)
Góly: 23. K. Versteeg (Brouwer, Bennett), 23. Ferland (Stajan, Jokipakka), 50. Giordano (Frolík, D. Wideman), 56. K. Versteeg (D. Wideman, Bennett) - 7. Perron (Fabbri, Pietrangelo), 27. Perron (Pietrangelo, Bouwmeester), 33. P. Stastny (Steen, Shattenkirk), 39. Berglund (Jakupov, Upshall), 47. Perron (Tarasenko), 60. Steen (Perron, Schwartz)

Los Angeles - Vancouver 4:3 po sam. nájazdoch (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 5. McNabb (D. Brown, Nic Dowd), 19. Pearson (D. Brown, Martinez), 21. D. Brown (Kopitar), rozhodujúci sam. nájazd Pearson - 29. Markus Granlund (Hansen, Sutter), 36. H. Sedin (Larsen, D. Sedin), 60. Edler (Larsen, H. Sedin)
Peter Budaj (LA) odchytal celý zápas a kryl 22 striel (úspešnosť 88 %).